Ak sa cez víkend doma nudíte, vyberte sa s partnerom, rodinou alebo kamarátmi na výlet. Tieto miesta síce nie sú až tak známe, to im ale na kráse neuberá. Plusom je, že vôbec nemusíte cestovať ďaleko. Všetko sa nachádza na Slovensku a rozhodne tieto miesta stoja za vašu pozornosť.#1 Náučno-rozprávkový chodník Bobria hrádza

Náučný chodník Bobria hrádza. Zdroj: K. Rybáčková
Náučný chodník Bobria hrádza. Zdroj: K. Rybáčková

Lokalita: Kuchyňa, okres Malacky
Kraj: Bratislavský

Náučno-rozprávkový chodník Bobria hrádza sa nachádza na Záhorí v obci Kuchyňa. Svoj názov získal vďaka tomu, že v jeho blízkosti sa nachádza prirodzený biotop bobrov, ktoré tam žijú.

Chodník je dlhý 1800 metrov a jeho jedinečnosť spočíva v tom, že až 300 jeho metrov sa nachádza priamo nad vodnou hladinou. Ďalšou zaujímavosťou je, že si môžete svoj most vymaľovať. To znamená, že si na laty môžete nakresliť svoj obrázok alebo sa len podpísať.

Okrem prechádzky po spomínanom chodníku sa môžete prejsť prírodou po turistickej trase smer pohorie Vysoká. V blízkosti Bobrej hrádze sa nachádza Camping, kde si oddýchnete alebo sa občerstvíte.

#2 Theresia Chateau

Theresia Chetuae
Theresia Cheteau v Bernolákove. Zdroj: V. Vargová

Lokalita: Bernolákovo, okres Senec
Kraj: Bratislavský

Kaštieľ, ktorý sa nachádza v Bernolákove, bol postavený grófom Esterházym v prvej polovici 18. storočia. Tento kaštieľ je tiež nazývaný ako “slovenský Versailles“.

Je umiestnený v srdci svetovo známeho golfového areálu Black River Golf Resort, ktorý položil základy golfu na Slovensku. Ak sa teda budete nudiť, môžete si zahrať golf.

V blízkosti tohto areálu sa okrem Čiernej vody nachádza aj Kaplnka sv. Anny, ktorá bola postavená v rokoch 1727 – 1728. Ak je golf pre vás príliš pokojným športom, pri kaplnke sa môžete odviazať a zabaviť pri niečom adrenalínovejšom, ako je napríklad paintball.

#3 Kamenné more

Kamenné more
Kamenné more vo Vyhniach. Zdroj: J. Paveleková

Lokalita: Vyhne, okres Žiar nad Hronom
Kraj: Banskobystrický

Kamenné more sa nachádza v obci Vyhne vo Vyhnianskej doline na úpätí vrchu Kamenná. Jeho rozlohou 13 ha sa považuje za najväčšie kamenné more v sopečnej časti Karpát. Je tvorené rylolitovými balvanmi červenkastej a belavej farby, ktoré vplyvom mrznúcej vody postupne zvetrávali a následne sa pravdepodobne pri zemetrasení uvoľnili.

Kamenné more je jedno z najstarších chránených území na Slovensku. Oblasť je chránená ako prírodná rezervácia so 4. stupňom ochrany. Je súčasťou náučného chodníka A. Kmeťa, takže sa k nemu dostanete jednoducho podľa turistických značiek na stromoch.

V blízkosti sa tiež nachádza kúpeľná kaplnka Panny Márie Kráľovskej a taktiež starý opustený Pivovar, kde môžete ísť na prehliadku.

#4 Turovský vodopád

Turovský vodopád
Turovský vodopád. Zdroj: @ducho

Lokalita: Turová, okres Zvolen
Kraj: Banskobystrický

Turovský vodopád sa nachádza pri dedine Turová. Vytvoril sa v bezmennom pravom prítoku potoka Turová v Kremnických vrchoch v doline. Pôvod vodopádu je tektonický a horninové podložie tvoria terciérne andezity amfibolické. Výška vodopádu je 15 m.

Vodopád sa zvykne nazývať rôznymi menami, možno ho nájsť pod menom Turovský vodopád, Skalný vodopád alebo ako vravia miestni, vodopád Padalo.

Vzdialený je od cesty z dediny 500 metrov a vedú k nemu dva turistické chodníky.

#5 Park tmavej oblohy

Park tmavej oblohy
Park tmavej oblohy v Národnom parku Poloniny.  Zdroj: aktualne.cz

Lokalita: Snina, okres Humenné
Kraj: Prešovský

Park tmavej oblohy Poloniny sa nachádza na území Národného parku Poloniny. Leží na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou.

Územie Národného parku Poloniny je najtmavšou oblasťou na Slovensku. Prirodzená nočná tma a nočné biorytmy všetkých živých organizmov sú najmenej narušené. Keďže má park najmenšie svetelné znečistenie, uvidíte tu bez ďalekohľadu cez 2000 hviezd a viditeľná je aj Mliečna cesta. A ak je dobré počasie, vidieť je taktiež objekty a úkazy ako sú zodiakálne svetlo, pás alebo protisvit.

Na vytýčenom území Parku tmavej oblohy sa nachádza Astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Toto observatórium slúži na získavanie vysokokvalitných vedeckých údajov. Parkom tmavej oblohy prechádza 49. rovnobežka.