Priamy prenos:Pohľad člena komisie na Komunálne voľby 2018
Opäť sme sa dočkali. Už dnes budú môcť slovenskí občania rozhodnúť o osude svojich miest a obcí. Začali sa Komunálne voľby 2018. My v redakcií sme sa rozhodli Vám tento deň priblížiť trošku netradične. Prinesieme prehľad o tom, ako tieto voľby vnímajú nielen občania, ale aj člen volebnej komisie v malej mestskej časti Podvažie.
(22:01)
Je rozhodnuté!
Komunálne voľby 2018 sa úderom dvadsiatej druhej hodiny skončili. Hlasovanie sa uzatvorilo. Ako členovia komisie si ideme ešte precvičiť matematiku a s najlepším vedomím a svedomím zrátať hlasy.
Tým, ktorí si dali tú námahu sledovať tento priamy prenos ďakujem veľmi pekne a prajem dobrú noc.
(21:27)
Oneskorencom ostáva posledných pár minút na možnosť využiť svoje právo voliť. Voliť môžu využiť do 22:00. Po tomto čase to už naozaj nebude možné, poprosíme neskúšať.
Čas ktorý nám ostáva si krátime zisťovaním priebežných výsledkov. Pre porovnanie nám, ako Podvažiu, sa podarilo dosiahnuť predbežne 55,8% percenta. V Šebešťanovej, približne rovnako veľkej, bola účasť o 10% menej. V ďalšej susednej obci bola účasť ešte menšia. Podľa predbežných výsledkov 40%.
(21:10)
Voľby sa o necelú hodinku skončia. O chvíľu budú známe predbežné výsledky. Ak sa chcete dozvedieť aktuálne výsledky odporúčam sledovať nočné vysielanie.
Výsledky pred štyrmi rokmi s počtom hlasom si môžete tiež pozrieť.
(20:05)
V našom volebnom obvode máme šťastie na bezproblémový priebeh volieb. U nás sa o tom bol presvedčiť osobne aj člen policajného zboru.
Niektoré obvody v rámci Slovenska to žiaľ povedať nemôžu. Napríklad v okrese Zvolen, v obci Brezina doposiaľ neznámy autor vyjadril svoju ,,kreativitu“ vo forme hanlivého nápisu na obecný úrad.
V Humennom preverujú podozrenie na porušenie volebného moratória. Podozrivou je jedna z kandidátok na primátorku mesta Humenné.
V košickom okrsku bol riešený prípad mladíka ktorý prišiel s už vytlačeným hlasovacím lístkom s menom jedného z kandidátov. Opýtal sa, či ho môže voliť. Predsedníčka komisie mala podozrenie na porušenie volebného zákona bola nútená privolať políciu, ktorá sa prípadom zaoberá.
(19:35)
S plynúcim časom nám začali pribúdať aj voliči. Volia mladí aj starí, jednotlivci aj rodiny s deťmi. Nikto z nich však nie je neomylný, pomýliť sa môže každý. Ak sa ste sa z nejakého dôvodu pomýlili v hlasovacom lístku nič sa nedeje. Bez paniky a stresu dostanete od niekoho z nás, nové hlasovacie lístky. Tie pokazené môžte vhodiť do urny na to určenej. Nech sa už nachádzate kdekoľvek na Slovensku je to tá, čo je postavená bokom od tej ,,hlavnej“. Pokiaľ ju nevidíte nevadí, s radosťou vás k nasmerujeme.
(18:36)
V prípade ak patríte medzi občanov ktorí z rôznych dôvodov, najmä však zo zdravotných, nemáte možnosť prísť do volebnej komisie máte právo požiadať vy, alebo člen vašej rodiny o možnosť hlasovať do prenosnej volebnej schránky. Obmedzenie však platí na ma územie kde sa okrsková volebná komisia nachádza.
(17:52)
Asi každý pozná ten pocit, že najskôr máte času na rozdávanie. Z dlhej chvíľky neviete od radosti čo skôr. Odrazu vás všetko dobehne, nestíhate nič, času máte málo. Áno, aj takto to vyzerá počas dňa v komisii. V pokoji si pijete už tretiu kávičku, pracujete na súkromných veciach v čase práce, samozrejme až potom,keď si splníte tie pracovné povinnosti.
Pred malou chvíľkou to však tak nevyzeralo. Chvíľkami sme si aj my hovorili, či sme správne a namiesto hlasovacích lístkov nerozdávame teplé rožky zadarmo. Samozrejme, účasť nás veľmi teší, my máme prácu pre ktorú sme tu a zároveň sme svedkami toho, ako občanom nie je ukradnutý osud nášho mesta na najbližšie štyri roky.
(16:52)
Čas postupuje. Ľudia prichádzajú, aj odchádzajú. Stane sa tak aj na vedení mesta? Bude súčasné vedenie pokračovať v jeho doterajšej činnosti.
Pred štyrmi rokmi sa uchádzalo o primátorské kreslo päť kandidátov. Zvíťazil Karol Janas so 6306 hlasmi pred Jurajom Smatanom (3346 hlasov). V roku 2014 kandidoval na post primátora zo súčasných kandidátov aj Jaroslav Ševčík, ktorý skončil so 419 hlasmi piaty.
O pár hodín sa dozvieme, kto sa stane tento rok primátorom. Tipy sú medzi obyvateľmi rôzne, najmä medzi mladými sa hovorí o podpore najmladšieho z kandidátov, pána Andreja Péliho. Kandidáta v prospech ktorého odstúpil pán Juraj Smatana.
(15:02)
Nebojte sa, nemusíte sa báť že nás vyrušíte pri napínavej kapitole v knihe, lúštení krížoviek alebo pozeraní už minimálne tretieho filmu. Stále váhate? Doteraz sa neviete rozhodnúť či práve váš hlas niečo zmení? Neviete sa rozhodnúť medzi kandidátmi? Nie ste zrovna z Podvažia, ste však z Považskej Bystrice? Rozhodli ste sa ísť konečne voliť? Nech sa páči, tu je upravený zoznam kandidátov.
(13:40)
Sedíme si ďalej, chvíľkami zaspávame. Jesenné teplo za oknami, aj teplo v radiátoroch za nami príjemne hreje. Zrazu počujeme klopanie. Obzrieme sa a vidíme staršieho pána ako nám klope na okno. Otvoríme trošku v pomykove, že čo sa to deje. Pán sa nás len pýta: ,,a vy neúradujete?“ Pozrieme sa na seba, že ale veď áno, ešte sme to nezabalili aj keď sme veľmi chceli.
Nakoniec príde k vysvetleniu a prídeme na to, že niekomu sa nechtiac podarilo zatvoriť vchodové dvere, ktoré idú otvoriť len zvnútra. Výsledok: ľudia čakali len na to, aby mohli ísť voliť.
(12:32)
Ja čas obeda, stále sedím v komisii v malej mestskej časti, pre bežného obyvateľa skôr malej dedinke. Káva nepomáha. Dávame si otázky na prebratie.
Napríklad, vedeli ste o rozdiele v spôsobe volenia v porovnaní s parlamentnými voľbami? Rozdiel je v tom, že voliť sa dá len osobne v mieste trvalého bydliska v okrsku, v ktorom sme zapísaní. Nie je možné si vybaviť tzv. voličský preukaz ako v prípade parlamentných volieb.
To znamenalo aj pre mňa, ako člen volebnej okrskovej komisie, aby som si dala tú námahu a počas obednej prestávky si spravila prechádzku domov. Šla som si splniť občiansku povinnosť a využila právo voliť.
(10:43)
Pred malou chvíľkou prišiel odvoliť aj jeden z kandidátov na poslanca mestského zastupiteľstva. Pán Ladislav Holák prišiel v sprievode manželky. O post poslanca sa uchádza tretí krát.
(9:42)
Opäť prešiel nejaký čas. Účasť sa pomaličky zvyšuje. Už vieme koho môžme voliť, vieme však ako? Často sa nás pýtajú: ,,Treba krúžok alebo krížik?“ prípadne ,,Obálku musím zalepiť?“
Po vstupe do miestnosti sa občania preukážu svojim občianskym preukazom. Po zaškrtnutí v zozname dostanú 2 hlasovacie lístky. Na lístku pre voľby primátora môžeme zakrúžkovať len jedného kandidáta. Počet poslancov závisí od veľkosti daného obvodu. Svoj hlas vyjadrujú za plentou, oddeleným priestorom určeným pre voľby. Po vyplnení hlasovacích lístkov môžem volič vhodiť obálku do urny ktorá sa nachádza pred komisiou. Nie, naozaj tú obálku netreba lepiť.
(8:34)
Pred malou chvíľkou sme mali jedného pána, miestny známy. Oprava, ešte ani nevošiel do dvier už pani ktorá tu žije vedela kto to je, hlas ho prezradil. Pán vošiel. Napriek tomu že zoznam kandidátov je zo zákona vopred zverejnený a kandidátne listiny sú známe, bolo našou povinnosťou pánovi objasniť zoznam kandidátov. Pán sa nás opýtal,či nevieme, či náhodou na zozname nie je aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Veľmi ju chcel voliť. Žiaľ, keďže ide o voľby v relatívne malej mestskej časti, na Slovensku, museli sme ho sklamať.
(8:20)
Prešla takmer hodina a pol. Prekvapila nás vysoká účasť. Za mestskú časť, ktorá má 472 oprávnených voličov prišlo už 15 občanov vyjadriť svoj hlas. A viete koho voliť na primátora? Aké sú možnosti?
O post primátora sa uchádzajú traja kandidáti. Prvým je súčasný primátor mesta Karol Janas. Na stoličke primátora je dokonca už dve volebné obdobia. Pán Jánas okrem postu primátora zastupuje od roku 2009 aj post poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja. Zároveň pôsobí ako vedúci katedry politológie na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne.
Jeho protikandidátmi sú 30-ročný živnostník Andrej Péli, súčasný poslanec mestského zastupiteľstva. Pán Péli zároveň vystupuje ako občiansky aktivista v oblasti dohliadania na verejné financie.
58-ročný riaditeľ spoločnosti Jaroslav Ševčík. Len týždeň pred voľbami ohlásil svoje odstúpenie štvrtý kandidát, Juraj Smatana, v prospech Andreja Péliho.
(7:18)
Do volebnej komisie prichádzajú prví účastníci. Po vstupe do miestnosti v ktorej voľby prebiehajú predložia občiansky preukaz. Po ich zaškrtnutí v zozname dostanú 2 hlasovacie lístky. Na lístku pre voľby primátora môžeme zaškrtnúť len jedného kandidáta. Na hlasovacom lístku pre voľbu poslancov je povolené zakrúžkovať len toľko poradových čísiel, koľko môže byť v danom obvode zvolených poslancov. Tento počet je na danom hlasovacom lístku v závislosti od jednotlivých volebných obvodov. V obvode v ktorom sa nachádzam ja, sa o post poslanca mestského zastupiteľstva uchádzajú dvaja kandidáti.
(7:07)
Dobré ráno! Dnes, úderom siedmej hodiny ráno sa otvorili volebné miestnosti.
Začali sa v poradí ôsme slobodné komunálne voľby. Občania ktorí dovŕšili k dnešnému dňu 18. rokov môžu svojím hlasom rozhodnúť, kto bude najbližšie 4 roky v ich meste primátorom, starostom a kto sa stane mestským alebo obecným poslancom. Svojím hlasom môžu občania rozhodnúť dnes, do 22:00 hodiny.
(6:00)
Po neochotnom budíku o štvrť na 6 ráno bolo mojou povinnosťou sa dostať do vedľajšej obce Podvažie na voľby. Dnes začal ten deň ,,D“. Dnes sa konajú Komunálne voľby. Mojou úlohou, ako aj úlohou ostatných členov, bolo organizačne pripraviť dnešný deň. Nachystať urny, zaviazať perá pre prípad, že niekomu by sa páčilo práve to naše ružové pero. Na niekoľko dokumentov dať autogram a dnešný deň sa pre nás mohol začať.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
Sleduj nás