Učenie je pre väčšinu ľudí nudný proces a hlavne počas skúškového obdobia postupne klesá motivácia. Lozanovova metóda je však o niečom inom. Sledovali sme študentov práva, ktorí ju využívajú každé skúškové.Učenie je pre väčšinu ľudí nudný proces a hlavne počas skúškového obdobia postupne klesá motivácia. Vtedy treba urobiť niečo na spestrenie a zrýchlenie spôsobu zapamätávania. Určite ste už mnohokrát hľadali na internete metódy či tipy, ktoré by pomohli zlepšiť sústredenie a proces učenia. Lozanovovu metódu máme odskúšanú aj my a skutočne funguje.

O čo teda ide?

Počul si niekedy už o Lozanovovej metóde?  Georgi Kirilov Lozanov bol bulharský psychoterapeut, iniciátor sugestopédie vo vyučovaní cudzích jazykov. Vďaka jeho metódam učenia sa cudzích jazykov sa pár vybraných študentov naučilo jazyk za 21 dní.  Vybraní študenti sa učili 4 hodiny po 45 minút, počas ktorých si kreslili, hrali scénky či písali príbehy. Naučiť sa akýkoľvek jazyk za 21 dní je priam nemožné.

Neverila som tomu. Avšak moji dvaja kamaráti, ktorí študujú právo, mi túto metódu opísali ako učenie, bez ktorého by sa nezaobišli a dokonca sa učia s radosťou. Tešia sa, keď získajú nové poznatky z práva. Prišla som teda za Dávidom a Máriom v čase ich učenia a sledovala ich. Bolo to iné učenie, aké zažívate zvyčajne na intrákoch či privátoch, kedy sa musíte so spolubývajúcimi učiť v jednej izbe. Bolo to iné. Hravé. Zábavnejšie.

Lozanova metódaZdroj: unsplash.com

„Mne Lozanovova metóda pomohla najmä v tom, že sa oveľa viac sústredím na učenia a nič iné nevnímam. Doslova sa na učenie teším a podľa mňa je to najlepšia metóda učenia sa, aká existuje. Už neberiem učenie sa ako niečo monotónne. Je to jednoducho radosť z učenia. Oveľa rýchlejšie sa učím, mám lepšiu predstavivosť a nenútim sa do toho,“ prezradil nám Dávid.

Keď som sledovala Mária, videla som, že sa nenútil do ničoho, spokojne sa prechádzal po miestnosti, kreslil si, hovoril mi príbeh, diskutoval o tom a videla som, že ho to naozaj zaujíma. „Mne sa zlepšila pamäť, viem si zapamätať viac informácií a učím sa rýchlejšie. Nevadí mi, ak sa učím viac ako pol hodinu. Musel som si však nájsť v tom istý systém, ktorý mi najviac vyhovoval. Potom to už pôjde. Jednoducho musíte prísť na to, čo vám vyhovuje najviac,“ vysvetľuje Mário.

Potom, ako som videla chalanov učiť sa bez odporu a rýchlo, chcela som to vyskúšať i ja. Zistila som, že všetky techniky Lozanovovej metódy slúžia na to, aby sa viac otvorila myseľ novým informáciám.Napríklad ak sme smutní, nebaví nás učiť sa. Ťažšie si zapamätáme a v noci mozog informácie, ktoré nás neoslovili, no museli sa sa učiť, skôr zaradí medzi nepotrebné a  my ich zabudneme. Celé je to o tom, aby sme sa učili s väčšou radosťou. Rovnako dôležité je vybrať si školu, ktorá nás napĺňa, aby sme sa učili s radosťou a nie s odporom. Univerzitu či kurz, v ktorom musíme vidieť i svoju budúcnosť.

startup-photos
Lozanovova metóda je efektívna. Budeš získavať viac informácii a dokonca ťa to bude baviť! Zdroj: pexels.com

 Je možné naučiť sa cudzí jazyk za krátky čas

Najväčším šokom pre mňa však bolo zistenie, že sa Dávid naučil anglický jazyk za 32 dní. Ako vždy, bol veľmi pokorný a tichý, keď mi to opisoval, no pre mňa to bolo niečo nedosiahnuteľné. „Vedel som len základné veci, no keď som si našiel svoj systém učenia a popritom ma to ešte bavilo, išlo to samo. Vlastne to bolo neskôr. Pretože Lozanovovi študenti to zvládli za 21 dní. Kedy tu bol pri mne Lozanov, hádam by som to zvládol i ja,“ smeje sa Dávid.

Tipy od chalanov a ich systémy učenia sa:

Dávid:

 • Vždy pri učení počúvam klasickú hudbu.
 • Taktiež sa prechádzam a kreslím si obrázky, ktoré vôbec nesúvisia s učením.
 • Kreslenie na 5 minút si niečo nakreslím ľubovoľne, najlepšie zviera , prírodu, stromy kvety, komu sa čo páči.
 • Moje dýchanie spočíva v tom, že sa 8-10 krát so zatvorenými očami nadýchnem do maxima a vydýchnem rovnako do maxima.
 • Neskôr krúžim krkom rovnako na prekrvenie hlavy 5-7 krát do každej strany, pomaly tak prekrvujem.
 • Potom si prečítam krátky príbeh, ktorý je úplne na inú tému, nenáročný, napríklad o láske, priateľstve , prírode.
 • Zatvorím oči a predstavujem si že som zviera, robím si čo chcem. Predstavujem si moje sny. 3 minúty.
 • Po týchto cvičeniach sa idem učiť  (nerobím vždy všetky, vyberiem si tie, na ktoré mám chuť)
 • Používam ich najmä vtedy, keď mi dochádza sila na učenie.

Mário:

 • Je veľmi dobré robiť 15 minútové pauzy a učiť sa 45 minút po 4 hodiny denne.
 • Je však veľmi dôležité, že sa maximálne môžme učiť 6 dní v týždni a jeden deň oddychovať, úplne odísť od učenia. Či už športovať, ísť do prírody alebo robiť hobby.
 • Je to veľmi dôležité, pretože náš mozog si oddýchne a informácie sa nám zakorenia.
 • Perfektná je aj z duchovného hľadiska sauna , otužovanie a plávanie, ktoré tiež využívam.