Nikdy nevieš, kedy to na teba príde.Si po chodbovici či inej „ici“, zapíjali ste úspešnú skúšku alebo si tancovala do 4 rána na stole ani nevieš ako? Zozbierali sme rady, ako poraziť ťažký „hangover“.

Dobré ráno, čo si dáš na pitie?
Voda. Elixír života by mal byť prvou vecou, po ktorej siahneš hneď, ako ťa pulzujúca hlava prebudí z ťažkého spánku. Alkohol je diuretikum, ktoré dehydruje tvoje telo. Ak je vody nedostatok, telo ju čerpá z akéhokoľvek dostupného zdroja, aj z hlavy. Hľa, preto tie bolesti! Preto ak je to v tvojich silách, aj pred spánkom si dopraj dostatok čistej vody, ktorá môže zabrániť nežiaducim bolestiam.

via GIPHY

Športové drinky a kokosová voda. Pozor na ne! Kadejaké presladené športové drinky môžu spôsobiť viac škody, ako úžitku. Avšak v prípade, že máš naozaj veľkú opicu, môžeš to risknúť. Tieto drinky, ako aj vhodnejšia alternatíva – kokosová voda, obsahujú elektrolyty (najmä sodík a draslík) dôležité pre vodnú rovnováhu v bunkových membránach.

Pred spánkom si dopraj dostatok čistej vody, ktorá môže zabrániť nežiaducim bolestiam.

Džúsy. Taký jablkový či brusnicový džús je super. Fruktóza v týchto ovocných nápojoch je potrebná pre okamžitý prísun energie, ktoré tvoje prepité telo potrebuje. Ba dokonca môže vylúčiť toxíny, ktoré včerajšie drinky obsahovali. Diskutabilný je a vždy bude pomarančový džús. Mnohí tvrdia, že je na opicu super, no citrusy, aj keď majú veľa potrebného vitamínu C, dráždia žalúdok. Preto ak má ten tvoj sklony k antiperistaltickým javom, teda, že vyvracia vypité a zjedené, nepreháňaj to s ním.

via GIPHY

Trúfaš si aj čosi zajesť?
Banány, kivi a špenát. Aj tieto jedlá obsahujú elektrolyty, ktoré potrebuješ! Nejedávaš špenát? Žiaden problém. Namixuj si ho spolu s kivi či banánom. Škaredo sa na to pozri, ako každý, kto ide niečo zelené piť po prvý raz a poriadne si daj do nosa. Smoothie drinky sú in a teba postavia na nohy!

via GIPHY

Vajcia. Aj o vajciach sa toho veľa narozpráva. Nepatria síce medzi jedlá, ktoré sú ľahké na žalúdok, no obsahujú aminokyseliny (cysteín a taurín), za ktoré ti tvoja pečeň poďakuje. Navyše, cysteín má schopnosť odbúravať bolesti hlavy.

Citrusy, aj keď majú veľa potrebného vitamínu C, dráždia žalúdok.

Kuracia polievka. Starý dobrý recept. Nič nie je lepšie, ako tri dni stará mamkina kuracia polievka, ktorá po prehýrenej noci v tvojom jedálničku konečne dostáva priestor. Rezance sú plné sodíka a kuracie mäso je spolu so zeleninou porciou tých správnych vitamínov a minerálov. Ak si na intráku, priváte, alebo len jednoducho nevieš uvariť trápnu polievku, kúp si zalievanú verziu a dúfaj, že nenastane opačný efekt.

via GIPHY

Paradajky. Vymeň Bloody Mary za paradajkový džús a pocítiš ten rozdiel. Paradajky obsahujú antioxidanty, fruktózu i vitamín C. Pečeň ti bude vďačná. Tí, čo pijú často vedia, že taká paradajka ráno v chladničke môže našu dušu potešiť viac, ako neznáma žena v posteli.

via GIPHY

Radšej to neskúšaj

Káva. Nulová energia, v hlave duní. To znie, ako správny čas dať si kávu. Zabudni! Káva (tak ako alkohol) je diuretikum, teda navodzuje k vylučovaniu, a to vedie k dehydratácii. Predpokladám, že svoje telo nechceš trápiť ešte viac. Aby toho nebolo dosť, káva spôsobuje napučanie krviniek, teda len posunie bolesť hlavy na ďalšiu úroveň. V tomto stave radšej siahni po spomínanej čistej vode či ovocných nápojoch.

via GIPHY

Tučné jedlo. V tomto stave si odpusť kadejaký Big Mac či hranolčeky. Tučné a nezdravé jedlá nielenže zaťažujú žalúdok, ale neobsahujú prakticky nič, čo by opici naozaj pomohlo. Existujú síce masochisti, ktorí tvrdia, že je to najlepší liek, no ty máš rozum, chceš sa postaviť na nohy a už nikdy v živote nechceš piť. Aspoň do zajtra. Čo však platí je fakt, že kusisko slaniny pred párty zmierni opitosť.

V neposlednom rade však určite platí, že najlepším liekom na opicu je prevencia a pitie s rozumom. Nemiešaj hrušky s jablkami, vodku s vínom a whiskey s pivom. Telo sa ti za to určite poďakuje.