Filmový a seriálový žáner, ktorý zas a znova potvrdzuje, že hranica medzi realitou a fikciou je naozaj tenká.Mokument (po angl. mockumentary) vznikol spojením slov mock (výsmech, nepravý) a documentary (dokument). Je to žáner, ktorý divákom prináša prerozprávanie fiktívnych udalostí formou dokumentu. Spadá sem tiež akási podkategória mokumentov, ktoré sú spracované ako paródia dokumentov samotných.

Začiatky mokumentov

Za jeden z prvých mokumentov sa dá považovať už žartík Orsona Wellesa, ktorý v roku 1938 vystrašil celú Ameriku, keď v rozhlasovom spracovaní Vojny svetov od H. G. Wellsa presvedčil ľudí, že zem napadli Marťania. Welles pomocou mystifikujúceho spravodajstva dokázal pomocou krátkych spravodajských vstupov, ktoré boli prerušované bežnou hudbou, vyvolať obrovskú paniku. Práve Wellesov rozhlasový program sa považuje za akýsi začiatok či predchodcu mokumentov, ktoré síce neskôr nabrali úplne inú podobu, no nedá sa mu odoprieť významnosť jeho spracovania.

Orson Welles v rozhlasovom štúdiu. Zdroj: thetruthseeker.co.uk

Začiatky seriálových mokumentov

Trápne ticho, divné kamerové zábery a nemotorné dialógy sú základom takmer každého úspešného mokumentu. Seriálové mokumenty začali naberať na popularite približne desať rokov dozadu, keď sa na vrchol sledovanosti dostali seriály ako The Office či Parks and recreation. Medzi prvé pokusy o seriálové mokumenty patrí tiež seriál Curb your enthusiasm, ktorému však trvalo až niekoľko sezón, kým si našiel svoje publikum. Larry David hrá v sérii samého seba a štýlom dokumentu nám prináša akúsi fiktívnu verziu samého seba a jeho života.

Obrovským hitom sa však hneď od začiatku stala originálna verzia The Office, ktorá bola odvysielaná v Anglicku. Suchý humor, ničím zaujímavé prostredie kancelárie a každodenný nudný život zamestnancov priniesli The Office prvý Zlatý glóbus pre britskú komédiu. Pozeranosť ako i prestížne ocenenia dokázali, že diváci majú o mokumenty záujem a otvorili tak dvere mnohým, dnes už kultovým seriálom.

Ako sa zrodili najúspešnejšie seriálové mokumenty

V Hollywoodskej tradícii sa prvým mokumentom odvysielaným v celoplošnej americkej televízii stal remake The Office. Stanica NBC sa inšpirovala britským originálom a americkým divákom priniesla vlastnú verziu seriálu. Prvá sezóna však nebola okamžitým hitom, chýbalo jej niečo, čo jej originálny predchodca dokázal od začiatku. Avšak od druhej sezóny sa z americkej verzie The Office stal kultúrny fenomén a v Amerike sa nenájde takmer žiaden človek, ktorý nevie o spoločnosti Dunder Mifflin.

Úspech The Office otvoril tiež dvierka pre seriál Parks and recreation. Mokument, ktorý sleduje životy vládnych zamestnancov, ktorí pracujú na oddelení mestských parkov a rekreácie mesta Pawnee. Seriál neodmysliteľne patrí k jedným z najvtipnejších mokumentov, ktoré boli kedy natočené.

The OfficeParks and recreation predstavujú akúsi elitu v rámci seriálových mokumentov. Oba seriály sa však prestali vysielať pred niekoľkými rokmi a doteraz nenašli za seba žiadnu náhradu. Medzi pokusy patrí i seriál Modern family, ktorý sa ako jediný dokáže kvalitou aspoň priblížiť k jeho predchodcom. Akékoľvek ďalšie pokusy nemali u divákov žiaden úspech. Možno za to môže nezáujem publika o humor zahalený do pravdy. Či už sa mokumenty vrátia na obrazovky alebo nie, na internete sú k dispozícii hodiny a hodiny záberov zamestnancov spoločnosti Dunder Mifflin či Leslie Knope, ktorej najviac záleží len na jej mestečku Pawnee.