Vieme, o akých pracovníkov majú záujem najväčšie firmy u nás. Nestratia sa najmä ľudia so vzdelaním v oblasti IT.Redakcia študentského portálu Gaudeo.sk priamo od veľkých spoločností zisťovala, akých ľudí hľadajú a aké školy sa oplatí študovať. Trend je jasný, stále viac firiem má záujem o študentov z technických škôl.

Vybrali sme firmy, ktoré na Slovensku zamestnávajú stovky až tisícky zamestnávateľov. Prinášame aj ich tipy, ktoré odbory považujú za atraktívne aj v budúcnosti.

(Zdroj: pixabay.com)
Ilustračný obrázok. (Zdroj: pixabay.com)

Tatra banka

Uplatnenie absolventov: Zástupcovia všetkých oslovených firiem uviedli, že s uplatnením nemajú problém ani čerství absolventi škôl. V Tatra banke nastúpilo minulý rok na rôzne pozície 185 absolventov. Takmer 70 % na obchodnícke pozície, 31 % na centrálu.

Odbor: Najstaršia slovenská banka hľadá ľudí z vysokých škôl a univerzít s ekonomickým zameraním.Vraj sa ale uplatnia aj absolventi z iných škôl, bez skúseností v bankovníctve. Banka vraj u mladých víta najmä to, že sa vedia veľmi rýchlo učiť. „Pokiaľ hovoríme o bankovníctve určite ekonómia, bankovníctvo, informačné technológie, matematika, štatistika. Na druhej strane, to čo je naozaj podstatné je osobnosť a kvality každého jednotlivca. Či už je to schopnosť učiť sa, ochota a chuť na sebe pracovať. Množstvo ostatných vecí sa dá naučiť a šikovný človek sa nestratí,“ uviedla hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová.

Možnosti  počas štúdia: Tatra banka ponúka študentom prácu skôr administratívneho charakteru. Študenti magisterského štúdia už získavajú komplexné a náročnejšie úlohy. Aj všetky ostatné oslovené firmy prijímajú študentov počas štúdia. Konkrétna pozícia závisí najmä od aktuálneho stavu.

Volkswagen

Uplatnenie absolventov: Volkswagen ponúka 30 voľných (apríl 2016) miest pre absolventov vysokých škôl technického a ekonomického zamerania. Ide o pozície z oblasti výroby, kvality, vedenia, logistiky, IT a ďalšie pozície.

Odbor: Volkswagen prijíma najmä študentov s technickým a ekonomickým vzdelaním.

Možnosti počas štúdia: „Vzhľadom na zvyšujúcu sa robotizáciu ide predovšetkým o odbory, ktoré sa zameriavajú na automatizáciu a robotizáciu. V bratislavskom závode máme viac ako 2 000 robotov,“ povedal hovorca Vladimír Machalík z Volkswagen Slovakia.

Prácu počas školy si nájdete aj v automobilkách

Orange

Uplatnenie absolventov: Orange ponúka absolventské uplatnenie napríklad v oddelení služieb zákazníkom v Banskej Bystrici. Voľné pozície má aj v Bratislave.

Odbor: Orange otvorene priznáva, že pozície, ktoré vyžadujú špecifické zručnosti napríklad v oblasti IT, obsadzuje dlhšie. „Určite oblasť IT. Momentálne sú žiadaní ľudia skúsení v oblasti virtualizačných riešení, „Big Data.“ a rovnako aj v oblasti IT security,“ informovala hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.

ZSSK

Uplatnenie absolventov: Aj ZSSK hľadá absolventov vysokých škôl. Privítajú najmä ľudí s technických zameraním, vítaní sú ale aj ďalší. Záleží od voľných pozícií. Vo firme funguje program, ktorý je je akýmsi predstupňom k získaniu trvalého pracovného miesta. Absolvent je zamestnaný na tri mesiac až rok. Ten pracuje pri zamestnancovi, ktorý odchádza do dôchodku a môže ho nahradiť.

Odbor: ZSSK vyhľadáva najmä absolventov hlavne elektrotechnického (predovšetkým silnoprúd) a strojárenského odboru. Technicky zdatných ľudí aj hľadajú aj USS Košice.  Aj ZSSK uvádza, že má problém získať ľudí napríklad na pozície rušňovodič, vlakvedúci, osobný pokladník, elektromechanik, elektronik, zámočník. Ide však ale o pozície, na ktoré stačí stredná škola. „Jednou z profesií, ktorá bude mať stále uplatnenie, je profesia v oblasti informačných Technológií,“ súhlasí hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová.

TESCO

V sieti hypermarketov nájdu uplatnenie študenti v odboroch ako je marketing, IT, obchod, financie, personalistika, logistika a ďalšie špecializácie.