To, čo sa v poslednom čase šuškalo, sa stalo skutočnosťou. Slovenský prezident Andrej Kiska zostane po ukončení svojho mandátu hlavy štátu naďalej aktívny v politike.Oznámil to vo videu na sociálnej sieti. Aj keď pred dvomi rokmi hovoril, že politickú stranu si nezaloží, všetko zmenila vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na konci februára minulého roka.

Vtedy desaťtisíce ľudí na námestiach žiadali zmenu a aj prezident Kiska nešetril kritikou na vtedajšiu vládu. Práve tento ohavný čin možno označiť za impulz, pre ktorý sa rozhodol 56-ročný rodák z Popradu vstúpiť do straníckej politiky. Len nedávno agentúra Focus zverejnila preferencie jednotlivých strán, kde sa po dlhom čase ocitol Smer pod 20%. Bude tak zaujímavé sledovať, ako dopadne prieskum jednotlivých strán aj s novým subjektom dosluhujúceho prezidenta. Viac sa dozvieme v druhej polovici júna, kedy bude Kiska konkrétnejší. Hovorí sa už aj o prvých menách – Iveta Radičová, Gábor Grendel či jeho súčasný hovorca Roman Krpelan by sa mohli objaviť v jeho tíme.

V posledný marcový deň vydala agentúra AKO prieskum dôveryhodnosti slovenských politikov. Súčasnému prezidentovi verí z výskumnej vzorky najviac ľudí. A to nie je prekvapenie, keďže v tomto type výskumov sa pravidelne objavuje na prvej priečke. A z tohto faktu bude chcieť čo najviac vyťažiť v parlamentných voľbách, ktoré nás čakajú o rok. Jediné, čo kazí imidž súčasného prezidenta, je jeho kauza s firmou KTAG, ktorú vlastní s bratom Jaroslavom. Štát mali obrať o niekoľko tisíc eur na daniach.

To však nemení nič na tom, že Kiska plnil funkciu prezidenta tak, aby bolo naňho Slovensko hrdé. Svoj plat rozdával mesačne ľuďom, ktorí to potrebujú. Uvidíme, aký názov strany zvolí súčasná hlava štátu. Na svojom facebookovom profile napísal k videu len stručne – Je nás viac.

Či je nás viac, sa presvedčíme v parlamentných voľbách. Každopádne, po prvý raz od roku 2006 sa môže stať, že voľby nevyhrá strana Smer-SD Roberta Fica. A to ešte v Smere musia predýchať, že „nezávislý“ Maroš Šefčovič nedokázal vyhrať prezidentské voľby. Ľudia svojimi hlasmi poslali do prezidentského paláca Zuzanu Čaputovú. Aj to je ďalší odkaz jej predsedovi, že ľudia túžia po inom SMERovaní našej krajiny.