Osobne som hacktivizmus považoval zväšča za prijateľnú formu protestu. V poslednej dobe sa však zamýšľam nad tým, či je naozaj tento spôsob „boja za dobrú vec“ naozaj efektívny, alebo skôr nahráva zámerom tých proti ktorým je namierený.
Keď niekto zavesí na pražský hrad trenky, príde mi to ako provokácia, ktorá vtipným spôsobom paroduje smutnú realitu českej politiky. Ak niekto štandardným ddos útokom zhodí stránky parlamentu a strán, ktoré sa zaslúžili o presadenie zákona umožňujúceho cenzúru internetu, tiež to ešte celkom chápem (aj keď ten „umelecký“ presah mi tam už trochu uniká). Dokážem ešte akceptovať aj agresívnejší spôsob, akým niekto protestuje proti glorifikácii osobností režimu, ktorý je postavený mimo zákon. Tiež to však musí mať určitú kultúru a úroveň a napríklad jeho druhý pokus mi už príde skôr na úrovni tých, ktorými pohŕdam.
Všetko toto a mnohé ďalšie príklady mi prebehli hlavou v pondelok ráno, keď som sa dozvedel o údajnom hacku stránky Slovenského hnutia obrody. Ich aktivity sledujem už dlhšie. Majú svoju cieľovú skupinu, ktorá v posledných rokoch rýchlo rastie, sú ideovo aj symbolicky priamočiari a konzistentní, dokonca aj graficky, čo na našej politickej scéne nie je veľmi časté. Na sociálnych médiách komunikujú intenzívne, avšak na rozdiel od Kotlebovcov v rámci možnosti korektne (nie však až tak ako umiernená SNS na ktorej miesto ašpirujú).
Ich „offline“ činnosť je zameraná predovšetkým na silné emócie podávané cez solidaritu a pomoc sociálne slabším Slovákom, ekológiu a návrat k prírode ako aj niektoré ďalšie oblasti, ktoré sú porovnateľné s agendou skautov, pionierov, či hitlerjugendu. Podobne ako iné národno-sociálne orientované zoskupenia výrazne inklinujú k nostalgii. Zlaté časy cez selektívne spomienky situujú do obdobia Slovenského štátu a volajú po návrate slovenskej koruny ako nositeľa stratenej prosperity. Majú trendy swag s Tisom aj Putinom a tvrdia, že Slovensko patrí Slovákom ale Kosovo Srbom.
Za úhlavného nepriateľa v duchu všeslovanskej filozofie označujú predovšetkým USA, resp. mocenské zoskupenia v ktorých majú vplyv (teda NATO a EÚ). Personifikujú ho v obhajcoch liberálnych hodnôt, ľudských práv, multikulturalizmu a ďalších západných výmyslov, ktorých označujú ako vlastizradcov. Tento mix často dopĺňajú o rôznych politkov cez korupčné kauzy, vyzdvihujúc revolučný charakter hnutia, ktorý je zdá sa populárny prakticky v ľubovoľnom období dejín (pekne o tom píše George Orwell perom Emanuela Goldsteina v Teórii oligarchického kolektivizmu). Na rozdiel od Kotlebovej strany s kandidátkou plnou hrubokrkých fanúšikov kolektívnych športov však túto agendu dopĺňajú ficovsky slušným, ale úprimným a úctivým prístupom k (percentuálne narastajúcej a liberálnymi stranami dlhodobo ignorovanej) staršej časti populácie.
Aby som sa však vrátil spať k ich hacknutej stránke. Pri všetkej úcte k šikovnosti hackerov, považujem ju prinajlepšom za bezvýznamný egotrip a prinajhoršom za istú formu terorizmu. Pokiaľ ide o rovinu dokazovania si niečoho a nálepkovanie, tak krásnym príkladom sú FB stránky v ktorých sa parodovaním snažia chlapci z oboch táborov dokázať komu viac hrabe. Verím, že nikto z nich reálne nedúfa, že ľubovoľný komix, či hanlivý status naozaj zmení niekoho názor a celé je to viacmenej o porovnávaní si ehm, počtu lajkov a zdieľaní. Toto chápem a bez ohľadu na úbohosť niektorých príspevkov považujem za prejav zdravého demokratického diskurzu.
S hackingom, akokoľvek morálne opodstatneným však vstupujeme na tenký ľad a legitimizujeme niečo, čo by podľa mňa nemalo vôbec byť súčasťou politickej rivality v demokratickom štáte. Ak si poviete, že kopanie do „náckov“ nie je politická rivalita, tak vám asi ušli posledné voľby. Alebo ste si nevšimli, že celý ten hack sa možno nie celkom náhodne kryje s oznámením prerodu SHO na politickú stranu s ambíciou kandidovať v nadchádzajúcich voľbách. Odhliadnuc od efektivity blížiacej sa aktivitám antifašistov sa v tomto svetle z nevinného vtipu stáva akt, ktorý pomohol doteraz obskurnému hnutiu získať bezplatný reklamný priestor za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Donald Trump.
Ak by som zašiel do konšpiračných vôd tak dôverne blízkych aj väčšine sympatizantov spomínaného hnutia, tak by práve tento hack bol ukážkový „inside job“ (stránky ostali „hacknuté“ po celý deň, prinášali posolstvo, ktoré nijako zásadne nediskreditovalo hnutie a pôvodný obsah webu ostal neporušený). Jeho cieľom mohlo byť posilnenie martýrskeho image obroditeľov v očiach existujúcich sympatizantov (Jánošík, Štúr, Tiso, Štefánik, či Dubček – všetci títo nimi často pripomínaní hrdinovia museli trpieť za správnu vec), ale aj pritiahnuť pozornosť ďalších „protisystémových“ voličov, ktorí v tomto období vytriezveli z prehnanych očakávaní vložených do strany s nulovým koaličným potenciálom.
Bez ohľadu na to, kto sa o povyk okolo SHO postaral však treba povedať, že toto hnutie v posledných rokoch spravilo na rozdiel od rôznych rýchlokvasených experimentov kus práce a bude za ňu v najbližších voľbách odmenené. Ak s tým chcú ostatné konzervatívne a liberálne orientované subjekty či jednotlivci niečo spraviť, tak je najvyšší čas začať robiť niečo iné, než prihrávať na smeče. Z podobných útokov totoiž necítiť nič než beznádej a strach, pretože všetci vieme, že napriek výsmešnému textu na hacknutej stránke, fašisti štát riadiť vedia lepšie než by sa mnohým mohlo páčiť.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
Sleduj nás