Nielenže vás Facebook núti prokrastinovať, zabíjať čas, veľa jesť a spôsobuje vám depresie, má takú návykovú moc, že si to mnohí uvedomia, až keď v tom po uši plávajú ako morské koníky. Facebook je bojové pole. O čo sa bojuje? O pozornosť, krajšie fotky, viac…



Nielenže vás Facebook núti prokrastinovať, zabíjať čas, veľa jesť a spôsobuje vám depresie, má takú návykovú moc, že si to mnohí uvedomia, až keď v tom po uši plávajú ako morské koníky.

battlefield_4_24

Facebook je bojové pole. O čo sa bojuje? O pozornosť, krajšie fotky, viac like-ov, vtipnejšie komentáre, väčší trolling. Beriem, že každá doba má niečo svojské. Žijeme v mentálnych štruktúrach, ktoré sú popretkávané radosťami a fetišmi. Na prvý pohľad sa zdá, že nám tieto veci život zjednodušujú, no podrobnejším skúmaním prídeme na to, že opak je pravdou.

Prečo sa prílišným facebookovaním cítime horšie a horšie?

facebook-depression

Prečo je človek, ktorý trávi na Facebooku veľa času, nešťastnejší ako ten, ktorý ho nemá? Z jednoduchého a úplne logického dôvodu. Na časovej osi a hlavnej stránke najčastejšie môžete sledovať úspechy svojich priateľov. Málokto na verejnosť napíše, že ho vyhodili z práce, že sa rozišiel s partnerom alebo ich rodinu postihla ťažká finančná situácia – a práve toto je dôvod. Ak niekto permanentne číta nahustené „šťastie“ povedzme dvadsiatich alebo tridsiatich ľudí dookola, začne prirodzene porovnávať. I keď možno racionálne chápete, že ide len o vrcholné radosti, ktoré sa ľuďom naozaj nedejú každý deň, niekde v podvedomí sa začínate užierať a snažíte sa byť lepší ako polovica vašej nástenky. Pretekáte sa, alebo uvažujete, kde robíte chybu. Možno sa to nezdá, ale každý z týchto faktorov je solídnym spúšťačom rôznych emócií spôsobujúcich depresie. Ak sa nabudúce ocitnete v zlej nálade, rozhodne si nechoďte tento problém riešiť na Facebook. Bude to hlúposť ako kŕmiť mačku zeleninou a bezvýsledné ako učiť Judínyovú derivovať.

Aké sú ďalšie dôvody, prečo sa nám na Facebooku zhoršuje nálada? Všeobecne je sociálna sieť považovaná za plytvanie časom, ako bezvýznamná a v neposlednom rade neužitočná. Po uvedomení si týchto adjektív vaša nálada výrazne klesne a to ste ešte neotvorili nové vyretušované fotky tej buchty, ktorá dnes bola fotiť s fotografom z Bravo Girl, či nezatlieskali tomu čávovi, ktorý si odišiel kúpiť tričko a vrátil sa s novým autom od tatka.

Medzera empatie

empathy-9550064_l

Hovorí vám niečo termín medzera empatie? V krátkosti ide o to, že sa mylne začnete domnievať, v akom stave sa budete v budúcnosti nachádzať. Preceňujete svoje pozitívne emócie. Ide o bežnú neschopnosť správne, alebo vôbec hocako predpovedať vaše budúce správanie pod tlakom. Keď ste šťastní, nedokážete pochopiť, prečo aj ostatní okolo vás nie sú. Keď nie ste nahnevaní, nedokážete si predstaviť, aké to je, keď sa hneváte. Ignorujete ostatné faktory, ktoré by mohli prispieť k zmene tohoto konečného emocionálneho stavu a robíte predbežné závery. Márne si myslíte, že ak na sociálnej sieti strávite dostatočne dlhý čas, bude vám lepšie. Opak je pravdou a vy to dobre viete. Facebook vás však láka svojimi novinkami zo spoločenského diania známych, takže sa opäť prihlásite. Už po pár minútach sa vám to v hlave hemží množstvom negatívnych emócií a nepekných asociácií, ktoré väčšinou súvisia s vlastnou neschopnosťou niekam sa pohnúť a konštantným reťazcom náhod ruinujúcich váš život. Prečo ste to urobili? Pretože ste sa mylne domnievali, že sa budete po zoscrollovaní cítiť lepšie? Bum, you´ve been empathy gapped!

Temná triáda útočí

the-dark-triad

Účinkami Facebooku sa podľa môjho názoru nezaoberá dostatočne množstvo psychológov a veľa ľudí si neuvedomuje vplyv Facebooku a jeho tvrdý dopad na ich spoločenské životy. To, že trávia prakticky väčšinu svojho bdelého stavu na sociálnej sieti, i keď nie interaktívne, môže byť spúšťačom rôznych porúch správania. Už dávno nie je hudbou budúcnosti, že sociálna sieť praská vo švíkoch ľuďmi trpiacimi rôznymi formami psychopatie. Druhé miesto držia machiavellisti a tretiu priečku obsadil narcizmus. Každý, kto si chvíľu zažil väčšiu internetovú diskusiu, kde sa do konverzácie zapájalo viac než dvadsať ľudí, by dokázal identifikovať človeka troch vyššie spomínaných prívlastkov. Väčšinou sa tento typ zamieša do diskusie za cieľom náročky ju narušiť alebo ju svojim príspevkom úplne sabotovať.

Virtuálni psychopati

305539_trollfejs_-trolling_-troll_-kompyuter_-chashka_1800x1200_www.GdeFon.ru_

Internetový „trolling“ sa vyznačuje prehnanými reakciami, urážkami, klamstvami a neprístojnými scestnými odpoveďami. Viete, že existuje tzv. temná triáda alebo dyáda troch vlastností zlých ľudí? Patrí sem práve machiavelizmus, psychopatia a narcizmus. Takýto ľudia cítia radosť z nešťastia druhých, čo ich stavia do role psychopatov a sadistov. Internet je ich bojisko, kam sa chodia vyblázniť, keď im nie je dovolené ubližovať vo fyzickom svete. Dobrú pôdu pre ich pôsobisko vytvára práve Facebook, alebo akékoľvek iné interaktívne sociálne siete. Toto je graf výskumu Erina E. Buckelsa, Paula D. Trapnella a Delroya Paulhusa s názvom „Trolls just want to have fun.“ Pre bližšie naštudovanie si dokument môžete v angličtine stiahnúť tu.

Untitled 1

Tvrdenie, že používanie Facebooku je zdraviu prospešné vyznieva smiešne, no je úplná šialenosť nahovárať si, že sa jedná o bezpečné miesto.

Človek si počas plnenia svojho virtuálneho života musí dávať pozor na nástrahy rôzneho charakteru, pričom za bežných okolností (IRL) je frekvencia stretu so psychopatmi výrazne menšia, resp. mizivá. Ak si niekto z vás zažil debatu, ktorá mala podobný náboj a spád ako internetové diskusie, napíšte mi o tom do komentára. Zaujíma ma totiž, či sa jedná len o virtuálnych psychopatov, alebo sa v skutočnosti prejavujú aj v reálnom živote/v reálnych konverzáciách. Byť hrdinom naživo si totiž vyžaduje atribúty, ktoré v duševnej výbave „trollerov“ určite chýbajú.