Syndróm vyhorenia po prvej „poriadnej“ práci, ukončenie štúdia, pocit, že nič nemá zmysel. Človek nevie čo ďalej, kam sa pohnúť, čo robiť. Práve toto sú časté a reálne dôvody, pre ktoré ľudia začínajú cestovať. A samozrejme to, že chcú zažiť niečo nové. EVS je jedna z možností ako začať.Stále viac študentov – neštudentov využíva program European voluntary service (EVS). Stručne: ty vycestuješ a pomáhaš ako dobrovoľník v realizácií projektu. Témy projektov sú rôzne od IT cez šport, vzdelávanie, médiá, vedu až po sociálnu prácu.

Vycestovať môžeš na 3 týždne, ale aj na celý rok. Budeš mať zaplatené ubytovanie, stravu, dáke to vreckové a preplatenú cestu plne alebo čiastočne. Takže pohoda, o všetko postarané. Cieľom je, aby sa jednotlivé kultúry dobrovoľníkov a domácich navzájom spoznávali.

Výber destinácií je pestrý, aktuálne sú v ponuke napríklad Anglicko, Jordánsko, Malta, Portugalsko, Taliansko, Francúzsko a pre tých, ktorí majú radšej chladnejšie podnebie Švédsko a Fínsko. Ponuka sa stále mení.

Giovanna z talianskeho mesta Trieste sa cez EVS dostala na 3 mesiace do katalánskeho mesta Oliana v Španielsku. Jej vyjadrenie hovorí samé za seba. „Bola to pre mňa skvelá skúsenosť. Projektu sa zúčastnili štyria ľudia z troch krajín, Talianska, Nemecka a Bulharska. Organizácia, v ktorej som pracovala, CAUdel´Art Pirineus sa zaoberá kultúrnou a sociálnou problematikou, “ začína svoje rozprávanie Giovana. 

V rámci projektu spolupracovala s kolegami a s dedinčanmi na obnove opustených priestorov a organizovali kultúrne a zábavné podujatia. „Cítili sme sa ako súčasť domácej komunity. Domáci nám dávali na javo vďačnosť, čo bolo to pre nás zadosťučinenie,“ opisuje. Jednou z aktivít bola tiež propagácia Erasmus+ projektov, aby túto možnosť ukázali ľuďom žijúcim vo vidieckych oblastiach. Tieto projekty pomáhajú osobnému, ale aj profesionálnemu rastu, pomáhajú nám nájsť iné, nové perspektívy a pozrieť sa na veci z iného pohľadu. Človek sa mení a stáva sa viac ´open – minded´“. Dôsledky tejto výmeny vníma Giovanna dodnes. S jej hostujúcou organizáciou z Katalánska sama napísala a zrealizovala projekt, ktorý počas výmeny vymysleli.

EVS Giovanna
EVS ti pomôže nadviazať kontakty v zahraničí.

Do programu sa môžeš prihlásiť, ak máš v čase podania prihlášky od 17 do 30 rokov. Najčastejšími účastníkmi sú práve čerství absolventi. Rok v prostredí, kde sa musíte spoľahnúť len na seba, s toľkými cudzími kultúrami naraz. Pri pobyte v zahraničí človek najlepšie spozná seba samého a po podobnej skúsenosti to môžem len potvrdiť. Vyskúšaš nové veci, posunieš svoje hranice a áno, pomôže ti to aj s tou tvojou lámanou angličtinou. Odporúčam to zároveň aj ľuďom, ktorí chcú cestovať, ale nevedia ako a kde začať.

Festa Major
Pracovný pobyt v zahraničí prináša mnoho zážitkov.

Užitočné linky

Viac informácií o EVS, podmienkach a termínoch

Ponuka aktuálnych projektov

Blog z Giovanninho pobytu