Či už patríte medzi vzorných študentov, alebo tých menej usilovných, odrazom toho je v konečnom dôsledku predsa len zamestnanie, ktoré dostanete za vybojovaný titul. Nasledujúce riadky vám prinesú výber toho najzaujímavejšieho z oboch protipólov.Na populárnom webe Reddit, zhromažďujúcom najaktuálnejšie trendy na internete, sa prednedávnom objavili diskusie o bývalých študentoch a ich terajšom zamestnaní. Takto položená otázka samozrejme vyvolala lavínu reakcií, ktoré vypovedajú o tom, že aj keď sa váš priemer drží na hranici 1,0 nemusí to zákonite znamenať aj primerané ohodnotenie v živote.

Áčkari v IT, lekárstve a školstve, mnohí však tiež stále nezamestnaní

Pri „áčkaroch“ sa objavili všetkým známe zamestnania ako učiteľ, doktor, právnik či vývojár softvéru. To je dobré, poviete si, no ak listujete ďalej, dopátrate sa aj k menej prestížnym robotám, kde možno zaradiť vlakového sprievodcu alebo čašníka v kaviarni.

Sem však samozrejme spadajú ľudia, ktorým sa nejaké to zamestnanie ušlo. Pomerne častou odpoveďou totiž bolo aj slovo „nezamestnaný,“ dokonca v mnohých prípadoch ľudia pokračovali v hľadaní vhodnej práce aj po skončení školy. „Testy sú ľahké, život ťažký,“ píše používateľ vystupujúci pod menom neomarxleninist.

Avšak každá minca má dve strany, a to potvrdzujú aj príspevky, v ktorých sa používatelia vyslovene chvália svojím vysneným zamestnaním. Niekoľkokrát tu možno vidieť inžinierov z rôznych odvetví ako chémia, elektrotechnika a ďalšie.

Doktori, učitelia právnici. Objavili sa aj zamestnania ako grafický dizajnér (zdroj: Pixabay)
Doktori, učitelia právnici. Objavili sa aj zamestnania ako grafický dizajnér (zdroj: Pixabay)

Nechýbajú ani ojedinelé povolania ako ilustrátor, grafický dizajnér a rôzne zamerania v IT. Pri informatike možno vypichnúť úsmevný príspevok, v ktorom používateľ indigoreality zdôrazňuje paradox dnešnej doby: „Pracujem v IT pre šéfa, ktorého známky boli vždy céčka.“

r3

Horší v škole, úspešnejší v živote? Nie je pravidlo, no nemožno to ani poprieť

Od priemerných študentov sa už nejakým spôsobom očakáva, že škola pravdepodobne nebude ich prioritou. Okrem známok sa však títo ľudia líšia od jednotkárov aj v životnej filozofii. Vhodným príkladom na to je príspevok od aerosol999, ktorého zamestnanie je, ako sme už spomenuli pri áčkaroch, vlakový sprievodca, avšak podľa jeho vyjadrenia túto prácu miluje. Alternatívou k tomu môže byť práca v továrni na cukríky a rovnako SBS.

„Nikdy som nemal rád školu. Teraz pracujem ako vlakový sprievodca a milujem to,“ hovorí jeden z používateľov Redditu (zdroj: Pixabay)
„Nikdy som nemal rád školu. Teraz pracujem ako vlakový sprievodca a milujem to,“ hovorí jeden z používateľov Redditu (zdroj: Pixabay)

Na druhej strane sa tu nachádzajú povolania ako chemik, bankár, advokát, sofvérový vývojár, a samozrejme nechýba ani IT ako také.

Nemožno opomenúť ani prácu v administratíve alebo v armáde, čo však dopĺňajú nezvyčajné zamestnania, spomedzi ktorých je jedno z najzaujímavejších určite „komentátor videohier.“ Medzi tie „bežnejšie,“ no rovnako významné, roboty môžeme ešte zaradiť aj geodeta a elektrikára.

V jednom z komentárov sa dokonca objavila informácia o tom, že aj samotný bývalý prezident USA mal v škole zväčša céčka.

r6

Z davu vystupovali aj príspevky, ktorých obsahom síce nebolo konkrétne povolanie, no vedeli zaujať inak. Dobrým príkladom na to je používateľ gtg092x, ktorý sa môže pýšiť ročným platom až vo výške 160 tisíc dolárov. Stačilo by aj vám?

r7

Aké je vaše vysnívané zamestnanie alebo čo by ste naopak nikdy nemohli robiť? Podeľte sa o tom s nami v komentároch.