Ak si študent, zrejme ti netreba vysvetľovať, že okrem školských povinností je občas dosť ťažké štúdium zvládať aj finančne. Iste nám dáš za pravdu, že jedným z najväčších „žrútov“ peňazí je jednoznačne jedlo a tak ti prinášame zopár tipov od expertov na šetrenie, za ktoré ti tvoja peňaženka určite poďakuje. 



Výskum Národnej asociácie študentov (NUS) ukázal, že viac ako polovica britských študentov má problém vyžiť takpovediac „zo dňa na deň“. Podľa viceprezidenta spoločnosti Izzyho Lenga sa školáci ustavične musia zamýšľať nad svojou finančnou situáciou namiesto toho, aby sa venovali samotnému štúdiu, čo ovplyvňuje nielen ich výsledky ale aj mentálne zdravie. Výskum taktiež preukázal, že vysokoškoláci za týždeň minú na jedlo približne 27 eur, čo predstavuje takmer 4 eurá denne.

1. Umenie porovnávať a uskladňovať

Čítanie letákov nie je len pre dôchodcov a dokonca ti môže ušetriť stovky eur ročne. Predtým ako pôjdeš znovu nakupovať, využi porovnávaciu metódu a prever si ponuky viacerých obchodov – ten istý tovar môžeš niekedy u iného obchodníka kúpiť omnoho lacnejšie. Ak máš čas, preskúmaj v obchode viaceré uličky a vyberaj najmä trvanlivé potraviny. Ak chceš skutočne ušetriť, čerstvé jedlo budeš musieť nahradiť mrazenou či vopred balenou alternatívou. „Krabičkuj“! Dózy s vekom sú perfektným spôsobom ako uskladniť zeleninu, bylinky či šaláty, ktoré sa nepokazia a ostanú dlho čerstvé. Môžeš si v nich priniesť domáci obed, odložiť či zamraziť zvyšky.

2. Čaruj s tým, čo máš

Jack Monroe, blogerka a autorka kuchárskeho bestselleru hospodári podľa zjavne zložitého, no efektívneho plánu: Zober papier a rozdeľ ho na štyri rovnako veľké časti – bielkoviny, sacharidy, ovocie/zelenina a drobnosti. Potom prelustruj svoju „intrákovú“ kuchyňu a každú položku zapíš do príslušnej sekcie. Príklad: Sacharidy – cestoviny, múka, zemiaky. Proteíny – fazuľa, strukoviny, konzervované mäso, mliečne výrobky, orechy, semená, vajcia. Bylinky, koreniny, omáčky či olej môžeš pokojne zaradiť k drobnostiam. Základom je rovnocennosť všetkých kategórií. Akonáhle budeš mať svoj zoznam, môžeš pripravovať dobré a vyvážené jedlá, bez dlhého špekulovania či prešľapovania v potravinách. Kľúčom k úspechu je nenakupovať zbytočnosti a snaha byť kreatívny s tým, čo máš!

3. V jednote je sila

Podľa Rickyho Willisa, zakladateľa úspešného portálu o šetrení je dobré, premyslieť si jedlo a vytvoriť príslušný nákupný zoznam. Vytvor si denné menu na týždeň, pokojne aj dva, ktoré po uvarení môžeš uskladniť do mrazničky a kedykoľvek ohriať. Pokiaľ premýšľaš nad určitým jedlom, zvažuj svoje reálne možnosti – nemusíš mať predsa hovädzí steak, skús ho nahradiť lacnejšou mäsovou alternatívou s použitím rovnakých ingrediencií. Ak s niekým zdieľaš ubytovanie, skús toto riešenie navrhnúť spolubývajúcim, môžete nakupovať a variť spolu, ušetríte čas i peniaze.

Zdroj: thegaurdian.com