Aj keď je Pokémon Go v niektorých krajinách už každodenná záležitosť, u nás sa na tento „fenomén“ muselo chvíľku počkať. Chvalabohu, už aj my si môžeme oficiálne stiahnuť túto interaktívnu aplikáciu založenú na virtuálnej realite. Pokiaľ si ešte neprepadol tomuto šialenstvu, prinášame ti pár dôležitých informácií, ktoré by si mal vedieť o Pokemon Go.[tab-heading-wrapper]
[tab-heading id=’one‘ title=’O čo GO?‘ active=’true‘]
[tab-heading id=’two‘ title=’Než začneš‘ active=’false‘]
[tab-heading id=’three‘ title=’Ešte krátke varovanie‘ active=’false‘]
[tab-heading id=’four‘ title=’…a pár zaujímavostí‘ active=’false‘]
[/tab-heading-wrapper]
[tab-content-wrapper]
[tab-content id=“one“ active=“true“]

Foto: ytimg.com

Ide o aplikáciu do smartfónov, ktorá ti prináša vynovenú verziu skvelej hry o pokémonoch. Je to voľne šíriaca sa hra založená na rozšírenej realite, teda kombinácia reality, ktorá je nasnímaná fotoaparátom a za pomoci GPS obohatená o nereálne prvky v podobe pokémonov. Tých zachytávaš do dobre známych pokébalov. Celý koncept tejto hry je pritom založený na tom, že sa stávaš interaktívnym hráčom, keďže tvoj avatar sa hýbe vtedy, keď sa hýbeš ty sám. Mapka v telefóne ti následne ukáže, kde sa nachádza pokémon alebo pokéstop, špeciálne miesto, v ktorom môžeš získať určité predmety potrebné pre hru či tréningové miesta, v ktorých zápasíš s inými hráčmi, pričom zbieraš fiktívne peniaze – pokécoins. Firma Niantic, ktorá aplikáciu vytvorila, sa preslávila vďaka hre Ingress, ktorá je založená na podobnom koncepte.

Foto: vox-cdn.com

A že ide o ozajstný ošiaľ, dokazujú aj štatistiky, ktoré ukazujú, že už za týždeň sa táto aplikácia porovnávala v počte návštev s Twitterom. Taktiež tromfla Instagram či WhatsApp v dĺžke času, ktorý strávime používaním týchto aplikácií.

[/tab-content][tab-content id=“two“ active=“true“]

Ako sa zaregistrovať

Stačí ti k tomu klasický Google účet, ako pri každej aplikácii. Registrácia je samozrejme zadarmo. Svojho avatara si následne môžeš premenovať a zmeniť ho podľa svojich potrieb.

 Dostanem svojho pokémona?

Na začiatok máš na výber z troch pokémonov Bulbasaur, Charmander a Squirtle. Tých si môžeš samozrejme premenovať.

A čo Pikachu?

pokemon japan pikachu taking elevators

Nemusíš hneď klesať na duchu, že Pikachu nie je v zozname trojice pokémonov, ktorá sa ti ponúka. Existuje spôsob, ako ho môžeš získať. Po tom, čo ti profesor Willow ponúkne na výber trojicu pokémonov, ignoruj ich a ďalej sa prechádzaj. Na štvrtýkrát trojica zmizne a znova sa zjaví, ak chvíľku vydržíš, tak aj s Pikachuom.

Ako chytiť pokémona?

Foto: bgr.com

Zo začiatku sa nachádzaš v móde mapky. Tá ti ukáže, kde sa nachádza pokémon. Ak si sa rozhodol, že si ho chceš chytiť, stačí, keď sa k nemu dostatočne priblížiš a spustí sa „chytací mód“, kedy sa zapne obrazovka fotoaparátu a niekde pri tebe sa objaví pokémon. Nezabúdaj, že záleží aj na tom, kde sa nachádzaš. Preto, pokiaľ hľadáš vodných pokémonov, choď bližšie k vodným plochám a podobne.

Sú aj pomôcky?

Samozrejme, že existujú určité nástroje, ktoré ti pomáhajú pri hre.

Lucky Egg ti pomôže zvýšiť XP na 30 minút.

Egg Incubator pomáha urýchliť liahnutie vajíčok.

Lure Module priťahuje pokémonov okolo pokéstopu, z tohto profitujú aj ostatní hráči.

Lure je špeciálna vôňa, ktorá vábi pokémonov do tvojej blízkosti po dobu 30 minút.

Nezabúdaj, že každé takéto vylepšenie niečo stojí. K tomu ti pomôže zbieranie PokéCoins.

Výber tímu

Foto: androidcentral.com

V určitej fáze hry si budeš môcť vybrať, do ktorého tímu sa zaradíš. Bude dobré, ak sa dohodneš so svojimi kamarátmi a dáte sa do spoločného tímu. Výber tímu slúži aj na to, aby si mohol trénovať svojho pokémona v tímovej telocvični alebo sa spájať s tímovými hráčmi a vymieňať si skúsenosti.

Viac skvelých rád sa dozvieš aj v tomto videu:


[/tab-content][tab-content id=“three“ active=“true“]
Foto: wikipedia.orgTreba podotknúť, že ako každá aplikácia, ani Pokémon Go nie je dokonalá. Preto sa priprav aj na pády serveru, spôsobené veľkým počtom aktívnych hráčov. Je potrebné uvedomiť si, že ide o hru využívajúcu GPS, čiže tvoje mobilné dáta dostanú zabrať. No nielen tie; prevetráš aj batériu a výkon svojho smartfónu, takže nabíjačku či externú batériu budeš musieť mať vždy po ruke. Čo sa týka bezpečnosti tvojich informácií v telefóne, treba brať na vedomie, že dávaš aplikácii povolenie využívať tvoj účet, medzi ktoré patrí napríklad aj čítanie tvojich emailov, aj keď to spoločnosť Nintendo popiera, je bezpečnejšie vytvoriť si účet, ktorý budeš využívať len na hru.

Treba tiež spomenúť, že ide o veľmi návykovú aplikáciu, čo už pochopili aj niektorí zlodeji a zameriavajú sa na miesta, kde sa prívrženci Pokémon Go združujú, aby využili ich nepozornosť a okradli ich. Tiež spôsobila niekoľko dopravných nehôd, kedy sa vodič venoval viac chytaniu pokémonov ako šoférovaniu. Jeden s najstrašidelnejších prípadov je však ten, kedy 19-ročná hráčka, ktorá chcela získať vodného pokémona, našla pri rieke mŕtve telo. Ako sa neskôr ukázalo, úmrtie bolo zapríčinené utopením, no aj tak, nie je to najpríjemnejší zážitok.

[/tab-content][tab-content id=“four“ active=“true“]
Možno si sa stretol s obrázkami, na ktorých sa zobrazovali pokémoni hráčovi na bizarných miestach. Jedným z nich bol napríklad pomník Dvojičkám v New Yorku či múzeum holokaustu. Tieto nedostatky už samozrejme spoločnosť odstraňuje. No niekedy jednoducho prídu aj takéto momenty…

foto: techinsider.io

Aj spoločnosti nezaháľajú a rýchlo pochopili, že sa dá ťažiť z tejto úspešnej aplikácie.

13 Business That Are Getting Smart With Pokemon GO

foto: 9gag.com

Dokonca sa pridala aj známa telekomunikačná spoločnosť T-mobile, ktorá vytvorila kampaň T-Mobile Utorok, kedy ponúkla svojim zákazníkom voľné dáta pre hranie Pokémon Go na celý rok. Taktiež 250 zákazníkov dostalo 100 dolárov na kúpu PokéCoins a 5 zákazníkov sa vyberie na zájazd okolo USA, aby ulovili čo najviac Pokémonov.

foto: technobuffalo.com

Na záver by sme len radi dodali „Gotta catch ‚em all“. No nezabúdaj ani na to, že realita sa odohráva mimo našich smart zariadení a musíš byť stále opatrný. Nielen pre svoju bezpečnosť, ale aj pre bezpečnosť ostatných.

Zdroj: polygon.comvox.com, t-mobile.com Zdroj titulnej foto: ytimg.com
[/tab-content]
[/tab-content-wrapper]