Oxfordská univerzita sa umiestnila na prvom mieste celosvetového hodnotenia vyššieho vzdelávania, ktoré vypracúva magazín Times Higher Education (THE).Oxfordská univerzita sa stala prvou britskou univerzitou, ktorá dominuje tomuto rebríčku; z prvej priečky zosadila Kalifornskú technickú univerzitu (Caltech), ktorá mu dominovala v uplynulých piatich rokoch, informovala stanica BBC. Magazín THE, ktorý je poprednou britskou platformou hodnotenia vyššieho vzdelávania, posudzuje kvalitu jednotlivých inštitúcií zo stránky vyučovania, výskumu a medzinárodnej prestíže, napríklad počtu zahraničných študentov a prednášajúcich. Podľa Phila Batyho, jedného zo zostavovateľov rebríčka, je síce úspech Oxfordskej univerzity „fantastický“, nedávny odchod Británie z EÚ však môže akademický sektor vážne ohroziť.

„Výsledky referenda už spôsobujú neistotu v predmetnej oblasti. Niekoľko špičkových akademikov hlási, že im bolo zabránené zúčastniť sa na spoločných výskumných projektoch s kolegami z Európskej únie. Mnohí pripúšťajú aj možnosť univerzitného pôsobenia mimo krajiny. Má to tiež dosah na potenciál Británie prilákať medzinárodné talenty v budúcnosti,“ varoval Baty ohľadom vývoja britského školstva po tzv. brexite.

V rámci rebríčka THE sa medzi najlepšie univerzity sveta dostali aj dve slovenské – Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. STU sa umiestnila na 801. mieste, UK na 601. až 800. mieste. Magazín zverejnil hodnotenie už po 12. raz. Spolu s QS World University Rankings a ARWU – Šanghajským rebríčkom patrí do tzv. veľkej trojky najstarších a najprestížnejších svetových rebríčkov.

 

Prehľad prvých 20 inštitúcií podľa hodnotenia THE:

01. Oxfordská univerzita, Británia

02. Kalifornská technická univerzita, USA

03. Stanfordova univerzita, USA

04. Cambridgeská univerzita, Británia

05. Massachusettská technická univerzita, USA

06. Harvardova univerzita, USA

07. Princetonská univerzita, USA

08. Kráľovská univerzita v Londýne, Británia

09. Federálny technologický inštitút, Švajčiarsko

10. Chicagská univerzita, USA

10. Kalifornská univerzita v Berkeley, USA

12. Yalova univerzita, USA

13. Pensylvánska univerzita, USA

14. Kalifornská univerzita v Los Angeles, USA

15. University College London, Británia

16. Kolumbijská univerzita, USA

17. Univerzita Johnsa Hopkinsa, USA

18. Dukeova univerzita, USA

19. Cornellova univerzita, USA

20. Severozápadná univerzita, USA

Zdroj: TASR