Martin má 19 a je študentom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Má zvyčajné chlapčenské hobby – chytanie rýb. Svoj obyčajný koníček však počas uplynulých piatich rokov premenil na mimoriadny status trojnásobného majstra Slovenska v športovom rybolove v kategórii LRU-plávaná. Prezradil nám niečo o zákulisí športu, aké sú podmienky na Slovensku, ale aj to, ako si uloviť kapra na Vianoce.



Maťo, ako by si niekomu nezainteresovanému opísal šport, ktorému sa venuješ?

Venujem sa športovému rybolovu LRU-plávaná, čo znamená lov rýb udicou pomocou plaváka, ktorý signalizuje záber. Je to fyzicky pomerne náročný šport, keďže nie každý dokáže stráviť 4 hodiny na slnku či v nepriaznivom počasí a chlade a popritom chytať ryby. Čo sa týka psychiky, je veľmi dôležité, aby sa človek sústredil na seba a nie na ostatných – v takých prípadoch výkon klesá. Preteky sa odohrávajú cez víkendy. V piatok pred súťažou všetci absolvujeme tréningy na danej trati, čiže sme pri vode dokopy 3 dni. Okrem toho, rybárske vybavenie je drahé a nie každý je ochotný do neho investovať. Ak doň aj investujú, tak je tiež zložité chodiť na preteky kvôli financiám vynaloženým na stravu, benzín a ubytovanie.

Aké sú najväčšie výhody a nevýhody tohto športu?

Medzi výhody patrí určite spoznávanie nových kútov sveta, stretávanie sa s kamarátmi, kopa zážitkov a skúseností. Nevýhodou je jeho časová a finančná náročnosť.

Kedy si sa vôbec prvýkrát začal zoznamovať s chytaním rýb?

Už ako 5-ročný chlapec som chodieval so svojím otcom na ryby a približne o 8 rokov neskôr, čiže ako 13-ročný, som si vyskúšal preteky. To sa mi veľmi zapáčilo, a tak som v tom pokračoval.

Rieka Arno, tréningový deň
Taliansko, rieka Arno, tréningový deň. Zdroj: archív Martina Slíža

Keď si s tým začal, predstavoval si si, že to budeš robiť niekedy aj na profesionálnej úrovni alebo si to bral len čisto ako hobby?

Rybačku stále vnímam ako hobby, rád si chodievam rekreačne zachytať a oddychovať pritom. Netušil som, že sa to dostane na súčasnú úroveň, ale som z toho veľmi šťastný.

Čo považuješ za svoje najväčšie úspechy?

Za moje najväčšie úspechy považujem fakt, že som trojnásobný majster Slovenska – v kategórii U14 za rok 2012, v kategórii U18 za rok 2015 a tento rok je to v kategórii U20.
Zúčastnil som sa aj na majstrovstvách sveta v Taliansku v kategórii do 14 rokov, kde som skončil na 13. mieste, a taktiež som bol v Holandsku, kde som sa umiestnil na 19. mieste v kategórii U18.

Aký je tvoj najväčší úlovok, prípadne, kde sa ti ho podarilo chytiť?

Najväčší úlovok som chytil vo Veľkej nad Ipľom na štrkovisku. Bola to bežná rybačka, žiadne preteky. Ulovený sumec meral 180 centimetrov a vážil 70 kilogramov.

Maťov najväčší úlovok
Maťo Slíž so svojím najväčším úlovkom. Zdroj: archív Martina Slíža

Máš nejaké obľúbené miesto, kde si chodievaš zachytať?

Nemám žiadne konkrétne miesto, najradšej však chytám v tečúcich vodách, predovšetkým na Ipli.

Akými vlastnosťami by mal podľa teba dobrý rybár oplývať?

Dobrý rybár by mal v prvom rade za sebou nechať vždy poriadok a opatrne narábať s ulovenou rybou.

Sú na Slovensku dobré podmienky pre športový rybolov?

Podmienky na Slovensku sú výborné, máme veľa vodných nádrží, riek a štrkovísk (revírov), kde možno chodiť. Bohužiaľ, medzi mladými ľuďmi nie je športový rybolov natoľko obľúbený.

Ty súťažíš v kategórii LRU – plávaná – v čom sa táto kategória líši od ostatných?

Kategória LRU – plávaná znamená lov rýb udicou na plavák. Je to jednoduchý systém lovu, kde plavák signalizuje záber. Oproti iným kategóriám sa to líši v technike lovu, pri prívlači sa používa ako nástraha wobler alebo blinker. Čiže pri plávanej sa používa obyčajný háčik a na ňom je návnada, napríklad kostný červ alebo kukurica.

Pisa, Taliansko
Majstrovstvá sveta v Taliansku. Zdroj: archív Martina Slíža

Blížia sa Vianoce, tak by sme si radi od skúseného rybára vypočuli, akú návnadu použiť pri chytaní kapra.

Na kapry používam môj klasický štýl lovu – návnada je 20 centimetrov na dne a použijem buď kukuricu, alebo kostného červa. Niekedy použijem obe návnady naraz a urobím im tak „sendvič“.

Na záver pre teba už zrejme klasická otázka, ale predsa – ak konzumuješ ryby, aká ti chutí najviac?

Nepohrdnem žiadnou rybou, ale najviac zo všetkých mi chutí pstruh.