Slovenské obce Brehov a Rad otvorili začiatkom októbra netradičnú výstavu.
Priestory kultúrnych domov a minoritského kláštora zaplnila bohatá tvorba študentov a pedagógov Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Ich fotografie vznikli počas tvorivých dielní v obciach Brehov a Rad v čase od apríla 2015 do októbra 2016. Vyvrcholením projektu boli vernisáž a krst knihy Archeológia času Brehov/Rad.

Rozsiahla publikácia ponúka portréty ľudí, tradičné a niekedy i bizarné zákutia dedinských dvorov, prírodu okolo riek Latorica a Bodrog, no v neposlednom rade stále prítomné prvky silného náboženského pozadia na slovenskom vidieku.

Slávnostné uvedenie bolo doplnené o videá študentov FMK UCM, prednášku a prezentáciu o diele miestneho kňaza Bélu Petrika, presláveného sériou fotografií zanechaných v sklenených negatívoch.

Cieľom fotografického projektu je vyjadrenie podoby života na súčasnom slovenskom vidieku, pohľad do jeho minulosti i náhľad do pamäti a príbehov ľudí. Vybrané obce Brehov a Rad boli do projektu zapojené aj kvôli svojej diverzite a spojeniu národností (slovenskej a maďarskej) či viacerých náboženských denominácií (katolíci, kalvíni, pravoslávni kresťania, grékokatolíci).
„Zmeny v mestách prebiehajú dynamickejšie. Vidiek je do istej miery izolovaný od toho hlavného ťahu globalizácie a zmeny prichádzajú postupne. Máme jedinečnú šancu zachytiť slovenskú dedinu na hranici medzi tým čo bolo a čo bude,“ vyjadril sa k projektu FMK Peter Lančarič.

Výstavy a publikácia sa realizovali vďaka podpore Rehole menších bratov konventuálov a Fondu na podporu umenia MK SR.


Zdroj foto: Peter Lančarič
Súvisiace príspevky
Reklama
Sleduj nás
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
Neuveriteľný kriminálny prípad: Prečo dcérka zavraždila svoju matku? by Ján Janočko
Polyglot Vladimír Škultéty: Keď rozmýšľam, nepočujem jazyk, v ktorom myslím by Patrícia Bialončíková
15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
Poručíčka Alexandra: Pri vojenskom programe je to tak, že si vojak. Nie žena alebo muž by Eva Jonisová
Život a štúdium v Číne: Príbeh študentky, ktorá strávila 182 dní v tejto preľudnenej krajine... by Lucia Krivulková