Slovenské verzus zahraničné školstvo z pohľadu študentov Erasmu
Traja zahraniční študenti, Léo z Brazílie, Hua z Taiwanu a Bektur z Kirgizska sú na výmennom pobyte na Slovensku. V nasledujúcom rozhovore prezradili, aké rozdiely vo výučbe existujú medzi ich a našou krajinou.
Čo vlastne výmenní študenti študujú?
Léo: V Brazílii aj na Slovensku študuje ekonómiu.
Hua: V Taiwane študuje finančné právo v kombinácii s nemeckým jazykom, na Slovensku právo.
Bektur: Doma študuje právne vedy a na Slovensku právo.
Aký systém hodnotenia je v tvojej krajine? Je to lepšie či horšie ako na Slovensku? Ako to hodnotíte?
Léo: Systém hodnotenia v Brazílii je úplne odlišný od toho na Slovensku. Na mojej vysokej škole máme bežne dva testy a tie majú otvorené otázky týkajúce sa témy, ktorú máme zodpovedať na štyri alebo viac strán. Takže sú to v podstate dve veľké eseje, kde by sme mali napísať všetko, čo sme sa naučili na danom predmete. Systém hodnotenia na Slovensku je viac založený na prácach, prezentáciách a menších esejach. Je ťažké rozhodnúť, ktorý systém je lepší, v oboch existujú výhody. Myslím si, že slovenský systém je celkom dobrý, pretože umožňuje študentom zlepšiť si schopnosť písať o zadanej téme, ale aj zlepšiť sa v ostatných oblastiach, ako sú prezentácia alebo zručnosť vo vyhľadávaní informácií.
Hua: „Ešte ako malé deti začíname s prípravami na Národný test.“

Hua: Výučba v Taiwane kladie na študentov veľký tlak. Ešte ako malé deti začíname s prípravami na Národný test. Podľa môjho názoru poskytuje systém hodnotenia na západe študentom väčšiu slobodu.
Bektur: Systém hodnotenia má v mojej krajine zopár rozdielov. Počas semestra máme v priemere 3 skúšky a 10 predmetov, kde musíme splniť zadanú normu. Kde je to lepšie? Systém hodnotenia je lepší na Slovensku, pretože študenti sa môžu sústrediť na tie predmety, ktoré potrebujú, zatiaľ čo v našej krajine môžeme študovať iba podľa jedného stanoveného plánu.
Ako hodnotíte prednášky a systém vyučovania na Slovensku? Porovnajte.
Léo: Počas môjho krátkeho pobytu na Slovensku som mal veľmi dobré prednášky. Moje predmety tu majú formu otvorených rozhovorov s množstvom reálnych príkladov, ktoré ich robia omnoho zaujímavejšími. V Brazílii sú moje hodiny viac založené na teórii a študenti sa oveľa menej zapájajú. Necítime sa byť súčasťou triedy tak, ako je to tu. Bežne odpisujeme z tabule a počúvame vysvetľovanie učiteľa, čo je omnoho nudnejšie.
Hua: V Taiwane máme hlavné a menšie skúšky, ktoré potrebujeme prejsť predtým, než zoštátnicujeme. Slovenský systém výučby nepoznám. Prednášky, ktoré som si vybrala sú všetky v angličtine, pretože neovládam slovenčinu.
Bektur: Hovorím hlavne o univerzitách, ale u nás je málo takých, ktoré učia podobným štýlom ako na západe (Európa, Amerika). Myslím, že v budúcnosti prejdeme na západný systém vzdelávania, najmä kvôli jeho účinnosti. Čo sa týka prednášok, je tu všetko po anglicky a mám len 6 predmetov, to neoceňujem. Je to pre mňa niečo nové.

Je u vás účasť na prednáškach či seminároch povinná? Ako je to s dochádzkou na Slovensku?
Léo: V Brazílii musíme byť prítomní na 70% vyučovania. Tu o tom učitelia moc nehovoria, ale asi je problém, ak vymeškáte veľa hodín.
Hua: V Taiwane vám ospravedlnia vymeškané prednášky keď ochoriete, no inak je nutné ich navštevovať. Podľa môjho názoru je to na Slovensku rovnaké.
Bektur: Na mojej univerzite je účasť povinná. Ak máte viac ako 15-20 % absencií, musíte podstúpiť doučovanie a pracovať na nich, potom dostanete povolenie absolvovať skúšky.
Ako je to s učivom u vás? Je viac zamerané na prax či na teóriu ako na Slovensku?
Léo: V Brazílii sú naše hodiny príliš zamerané na teóriu, reálnu prax vidíme až počas stáží. Ale sme schopní absolvovať dva roky stáže. Univerzitný harmonogram je tomu prispôsobený a my máme veľa príležitostí. Tu je moje vyučovanie viac zamerané na prax, po celý čas sa snažíme vidieť skutočné príklady a identifikovať teóriu prostredníctvom nich. Myslím, že učitelia v Brazílii nie sú zaujatí prepájaním teórie a reálneho sveta.
Hua: Keďže študujem právo, zameriavame sa viac na teóriu. Musím urobiť národné advokátske skúšky, aby som mohla začať pracovať v praxi. Pracovala som aj v právnom združení, ktoré sa netýkalo ponúk univerzity.

Čo sa týka priestorov škôl, sú u vás modernejšie ako u nás?
Léo: V Brazílii študujem na UFRJ, tristo rokov starej verejnej univerzite. Jej areál má takmer sto rokov a je veľmi dobre zachovalý, ale tak, ako všetky staré budovy, nie je moderný, ako moja univerzita na Slovensku.
Hua: Nie, naša škola je plná histórie. Pôvodne bola založená v roku 1925 v Beijingu. V roku 1961 bola univerzita Fu Jen napokon obnovená v Taiwane.
Kvalita profesorov: sú vyučujúci i vád známi odborníci. Sú kvalifikovanejší a múdrejší než tí slovenskí?
Léo: Profesori v Brazílii sú dobre kvalifikovaní. Máme niekoľko veľmi známych učiteľov a je dokonca bežné, že niektorí dôležití členovia vlády sa stanú učiteľmi po odchode do dôchodku. Neviem, ako je to s učiteľmi tu, ale vyzerajú byť rovnako dobre kvalifikovaní. Rozdielom je pre mňa to, že slovenskí učitelia majú lepšie pedagogické zručnosti než brazílski, vedia viesť hodiny oveľa zaujímavejším spôsobom.
Hua: Myslím si, že všetci profesori sú talentovaní a kvalifikovaní. Väčšina z nich vyštudovala slávne univerzity v Nemecku, Japonsku, Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii a Taiwane. Všetci sú kvalifikovanými právnikmi alebo sudcami. Nepoznám slovenských profesorov, ale myslím si, že učia veľmi dobre.
Čo by ste zlepšili na slovenských školách?
Léo: Myslím si, že by mali lepšie organizovať štruktúru výmenných programov. Začiatok môjho vyučovania bol príliš mätúci a nik si nebol celkom istý, ako to bude, dokonca ani zamestnanci vysokej školy. Myslím, že je to kvôli nedostatku medzinárodných skúseností, ale je to oblasť, ktorá musí byť jasnejšia a zorganizovaná.
Hua: Možno systém. Váš systém je pre zahraničných študentov ťažké pochopiť.

Čo by ste naopak vzali domov, čo je tu inšpirujúce?
Léo: Táto skúsenosť je pre mňa určite veľmi dobrá. Hodilo sa mi zažiť, aké je to utvárať si svoj vlastný život, žiť v inej kultúre a je to aj príležitosť spoznať krajinu, ktorá je úžasná aj keď väčšina ľudí o nej nevie. Čo sa týka mňa, štúdium tu mi ukázalo, ako vidieť ekonomiku z inej perspektívy, je to príležitosť dostať sa z teórie a lepšie analyzovať svetovú ekonomiku.
Hua: Chcem si vziať vašu Vineu, je to môj najobľúbenejší nápoj na Slovensku. Zamilovala som si vianočné trhy v Bratislave, tá atmosféra ma inšpiruje.
Bektur: Veci, ktoré ma inšpirujú? Napríklad váš systém autobusovej dopravy, ten máte dobre vyvinutý. Nie sú tu žiadne problémy s dopravou, žiadne zápchy.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
Burlesque: O čom je skutočné umenie zvádzania? by Žaneta Kováčiková
Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
10 odrhovačiek, na ktoré si zaručene zatancuješ na tvojej beánii by Dominika
Sleduj nás