Komunita ľudí organizujúcich udalosti funguje na FMK UCM už od roku 2010. Počas svojho pôsobenia zorganizovali nespočet študentských akcii, ako napríklad Lyžiarsky záťah, After easter picnic, Vjamnoce, či Jama Nightmare. My sme sa bližšie pozreli na to, ako vznikajú jednotlivé podujatia, prečo sa stať členom, a čo pre nás v tomto roku kabinet ešte chystá.Kedy sa to všetko začalo

Kabinet eventov vznikol v roku 2010, kedy ho viedol Igor Lakatoš. Po ňom sa vedenia ujala Petra Grešková, no a v súčasnosti ho má na starosti doktorandka Odziomková. „Pod ich vedením vzniklo a stále vzniká množstvo originálnych podujatí. Každý rok do kabinetu prichádzajú noví študenti a vždy za sebou zanechajú niečo krásne,“ píše sa na stránke fmk.sk.

kabinet eventov
Kabinet eventov. Zdroj: facebook.com/Kabinet Eventov FMK

Ako sa tam dá realizovať?

Kabinet je voliteľným predmetom na FMK, združuje študentov rôznych ročníkov a študijných programov. Hlavným cieľom je poskytnúť určitú prax v tvorbe a organizácii podujatí, a to už aj počas štúdia. V rámci fungovania s ostatnými kabinetmi je často prostriedkom, ktorý realizuje aj ich nápady, či už po produkčnej alebo organizačnej stránke.

Aktuálne sa kabinet skladá z približne 80 ľudí, ktorí zastávajú rôzne funkcie. Každý event má svojho hlavného organizátora, ktorý rozdeľuje jednotlivé úlohy, dozerá na zvyšok tímu a často máva na starosti aj financie. Ďalší človek sa stará o sponzorovanie na online a offline promo. Nájdeme tu aj kreatívne pozície grafikov alebo fotografov, a potom rôzne iné, ktoré závisia od toho, o aké podujatie sa jedná.

kabinet eventov
Jama Nightmare bolo jedno z mnohých podujatí, ktoré organizoval kabinet eventov. Zdroj facebook.com/Event Squad

Od nápadu až po realizáciu

Podľa doktorandky Odziomkovej je veľmi dôležité byť flexibilným a kreatívnym človekom. Študenti samozrejme robia najlepšie to, čo by chceli sami zrealizovať, a preto dostávajú veľký priestor pre vlastné nápady. Rovnako tak spracovávajú aj nápady iných kabinetov, no i nápady samostatnej vedúcej kabinetu.

Vyžaduje si to najmä systematickosť a premyslený nápad. Ďalej treba mať pripravený projekt so zohľadnením všetkých slabých a silných stránok a hlavne to treba robiť zo srdca,“ povedala Odziomková. Kľúčové je podľa nej zvoliť si miesto a čas konania. Ďalej je potrebné zabezpečiť technické a rovnako tak aj ľudské zdroje. Následne rôzne spôsoby a formy propagácie. Počas samotného eventu je potom dôležité postarať sa o aj o mediálnu stránku (TV, fotografie, videá, PR…).

kabinet eventov
After easter event od nášho kabinetu. Zdroj: facebook.com/Event Squad

Aké skúsenosti získam ako člen kabinetu ?

Kabinet ponúka študentom širokú škálu skúseností a je len na nich, akou cestou sa vyberú. Doktorandka však tvrdí, že tí, ktorí sú šikovní a majú chuť tvoriť, dokážu po absolvovaní predmetu bez problémov zorganizovať menší event aj sami.

Podľa jej názoru sa aktuálne aktívne zapája až viac ako 90% študentov a ich spolupráca ich aj naozaj baví. Okrem zábavy sa samozrejme aj veľa naučia a vedúca je vždy rada, keď s ňou všetko prekonzultujú a veľa sa pýtajú. Prirodzene, študenti sa len učia, a preto majú často problém premýšľať strategicky. „Väčšinou myslia iba lineárne, bez záložných plánov a možností. Presne to je však jedným z mojich cieľov, naučiť ich pracovať systematicky, strategicky a snažiť sa event dotiahnuť do najdokonalejšej podoby,“ hovorí Odziomková.

fmk day
Zdroj: facebook.com/FMK UCM v Trnave

Čo pre nás kabinet eventov ešte chystá?

V zimnom semestri stihli študenti pripraviť okrem Študentských raňajok aj eventy ako Relax Day, ekologický festival ODSEBA, Vianočný event a aj príjemná akcia v Čajke „Ženy vs. Muži“. „V ďalšom semestri plánujem trochu väčšie eventy, avšak zatiaľ nebudem prezrádzať viac. Nechajte sa prekvapiť.“ Pani doktorandka nám prezradila aj to, že do budúcna so študentmi pripravujú podujatia pre širšie publikum a tešiť sa môžeme aj na rôzne besedy, konferencie, ba dokonca možno aj na festivaly. Podľa jej slov sa jednotlivé akcie študentom páčia a radi ich navštevujú. Nakoľko je však vo vedení len pomerne krátko, chce sa so svojim „tímom“ ešte zohrať a až potom vytvárať aj eventy pre verejnosť mimo UCM.

Na akciách môžete nájsť aj takéto výborné občerstvenie. Zdroj: facebook.com/ Event Squad

Prečo sa stať súčasťou?

Juliána Odziomková má jasnú odpoveď: „Pretože mať možnosť vytvoriť nielen sebe, ale aj ostatným pekné zážitky a spomienky na školu je super. Ale najmä, prostredníctvom eventov máme väčšie možnosti, ako osloviť ľudí a tak aj niekomu pomôcť, teda najmä tým, čo to najviac potrebujú.“