„Ľudská slza ako umenie“ je výstava celkovo 27 obrazov predstavujúcich zaujímavé útvary a obrazce, ktoré vytvárajú slzy ľudí s chorobou. Môžete ju vidieť od 15. Januára v košických Kasárňach Kulturpark.
S projektom nazvaným „Topografia sĺz skúmajúcim ľudské emócie“ prišla americká fotografka Rose-Lynn Fisher, ktorá sa ako prvá zaoberala snímkami mikroskopicky zväčšených sĺz.
S pomocou laboratórneho vybavenia fotografovala svoje slzy pod mikroskopom a pokúšala sa zistiť, ako sa líšia slzy vyvolané rôznymi emóciami a životnými situáciami. Prekvapili ju rôznorodé obrazce a jej objav inšpiroval aj vedcov, ktorí začali zhromažďovať vzorky od rôznych ľudí a z rozličných emócií.
Slovenský ekvivalent
Košickí výskumníci zamerali svoje pozorovania na 60 vzoriek sĺz chorých pacientov. V ich slznej tekutine pozorovali rôzne obrazce tvorené takzvanými dendritmi v tvare srdiečok, vetvičiek, pierok či lánov obilia, ktoré sa u zdravých ľudí nevyskytujú.
Vedci z Lekárskej a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a Slovenskej akadémie vied približujú verejnosti prostredníctvom obrazov svoj niekoľkoročný výskum. Ide o originálne zobrazenie ľudskej slznej tekutiny pri rôznych ochoreniach pomocou atómového silového mikroskopu v nanometroch.
„Slzami ľudia vyjadrujú rôznorodé emócie, no presvedčili sme sa o tom, že slzy dokážu dokonca detegovať prítomnosť rôznych ochorení. Je to neuveriteľné, ale každá slza je svojou štruktúrou jedinečná,“ konštatuje organizátorka výstavy docentka Vladimíra Tomečková z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
„Už pri prvých meraniach sme boli prekvapení estetickým a originálnym potenciálom zobrazení slznej tekutiny a uvažovali sme nad tým, že by bolo efektné vytlačiť zachytené štruktúry na väčších obrazoch. Tak vznikla myšlienka výstavy vedeckých obrazov s názvom ‚Ľudská slza ako umenie‘, ktorá pomôže zviditeľniť získané poznatky pre širšiu laickú verejnosť a prepojiť umenie s vedou do jedného celku,“ poznamenáva doc. RNDr. Vladimíra Tomečková, PhD.
Po skončení výstavy obrazy spestria biele steny nanolaboratória Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, kde sa merania uskutočnili.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- Nejedia mäso, neužívajú omamné látky, nemajú nemanželský sex. Hare Krišna tak, ako ich nepoznáte by Bianka Verešová
Sleduj nás