Nikto nás nepripraví na materstvo lepšie ako Kristína Farkašová a jej séria kníh. Boli sme pri krste knihy Stále som mama.Slovenská herečka, autorka a dnes už mama dvoch detí Ely a Matidly, Kritína Farkašová, pokrstila v poradí už druhú knihu s názvom Stále som mama.

Beseda sa konala v kamennom kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave. O moderovanie podujatia sa postarala sama Kristína. Večer nám oživili ešte Kamil Mikulčík a Samuel Hošek ako hudobný doprovod a tri sudičky (pozn. redakcie skôr traja sudičiaci) Tomáš Hudák, Samo Trnka a Michael Szatmary. Svoje rozhodnutie neľutuje, hoci bola primárne pozvaná Angelina Jolie. Tá podľa jej slov nemohla prísť, pretože strážila svoje deti (smiech publika).

Krst prebiehal v príjemnej a humornej atmosfére. Pri tejto príležitosti sa tu stretli ľudia rôzneho pohlavia a rôznych vekových kategórií. Autorka si jednoducho získala záujem mnohých. Krstní otcovia si pre pokrstenie vybrali vlhčené obrúsky a Sudokrém. Ako sa všetci zhodli, to jednoducho patrí do výbavy každej matky.

Krst knihy Kristíny Farkašovej
Kníhkupectvo Martinus sa veľmi rýchlo zaplnilo. Zdroj: Jana Paveleková

Po oficiálnom ukončení krstu knihy nasledovala autogramiáda autorky, kde si fanúšikovia a čitatelia mohli urobiť spoločnú fotku a porozprávať sa o živote jej dvojičiek.

Publikácia Stále som mama, je pokračovaním prvej časti Som mama. Čím sú oba príbehy výnimočné? O ilustrovanie obrázkov sa postaral otec Kristíny Farkašovej, známy herec Boris Farkaš. Knihy sú o malých dcérkach Elky a Matildy. Zachytávajú všetko, čo je v ich živote po prvý raz. Prvý úsmev, prvé slová, prvé kroky. Kristína opísala svoje bežné denné rutiny i výnimočné situácie v živote matky. Každá žena, ktorá sa pripravuje na materstvo alebo prežíva práve toto krásne obdobie, by nemala váhať. Knihy si určite zaslúžia čestné miesto na polici pri posteli.

Krst knihy Kristíny Farkašovej
Kniha sa krstila vlhčenými obrúskami a Sudokrémom. Zdroj: facebook Martinus

Kristína Farkašová je mladá, krásna, talentovaná slovenská herečka, moderátorka, návrhárka, stand-up komička, autorka a mama roztomilých dvojičiek. V minulosti svoje zážitky z tehotenstva publikovala na osobný blog, ktorý si získal srdcia mnohých mamičiek. Aj vďaka ich apelom vznikla séria inšpirujúcich publikácií.

 

Krst knihy Kristíny Farkašovej
Som stále mama patrí do série kníh Som mama. Zdroj: Jana Paveleková

Čo si myslíme my o sérií kníh Som mama?

Séria kníh Som mama opisuje život Kristíny Farkašovej a jej dvojičiek.  Čitateľov upúta už na prvý pohľad ich vonkajšok. Atraktívna obálka je lákadlom každého milovníka kníh a darček v podobe tetovačiek či záložka, iba zvyšujú potrebu chytiť si knihu aspoň do ruky a prečítať si jej anotáciu.

Nás prekvapil najmä iný pohľad na svet. Pestrejší, veselší, humornejší. V týchto riadkoch je ukážka, ako sa materstvo dá zvládnuť s gráciou a ako sa dá vyriešiť aj ten najväčší problém. Nezabúdajme na všeobecne platné pravidlo našich matiek. Malé deti sú malé problémy, veľké deti sú veľké problémy. Občas sa nám zdal dej byť často opakujúci sa, ale ak sa na to pozrieme z pohľadu vystresovanej a vynervovanej matky, každý deň je rovnaký. Hoci zažívame iné situácie, iné miesta, poznávame iných ľudí, jedno je vždy rovnaké. Snažíme sa vychovať z našich detí tých najlepších budúcich dospelákov a nezblázniť sa pri tom.

Presne o to isté sa snaží aj Kristína Farkašová a svoj návod ako na to nám vložila do svojho osobného manuálu pre matky i nematky. Položme si otázku a skúsme si na ňu úprimne odpovedať. V koľkých situáciách sme sa našli? Z našej strany je to jednoznačne, že cumlíka sa len tak ľahko nevzdáme!

Ubehli dva roky a my môžeme držať v rukách pokračovanie knihy Stále som mama. Z dvojičiek sú veľké slečny, pardon škôlkarky. Objavujú iný svet a spoznávajú nových kamarátov. Nezabudnú náš potešiť svojim vlastným názorom veľkého dieťaťa. Kam ten čas tak rýchlo letí.

Text bol písaný ladne, plynulo s použitím nenúteného humoru. Do knihy sme vkladali veľké očakávania, ktoré sa do istej miery naplnili. Vtipné situácie sa striedali s tými dojímavejšími. Veľakrát sme zadržiavali dych a čakali, ako sa dej bude ďalej vyvíjať. To, že stárneme, najviac vidíme na našich deťoch. Nachystajte si balíček vreckoviek, pevne verím, že si miestami poplačete ako my.

Obe knihy boli istým spôsobom rovnaké a predsa rozdielne. Prvý diel nám viac ukazoval o prebdetých nociach matky, nevyspanosti, o trampotách s plienkami a cumlíkmi. Kristína toto obdobie poňala vtipne a s nadhľadom, aby si prišli na svoje aj ľudia, ktorých materstvo ešte len čaká alebo aj muži. Druhý diel bol výnimočný v tom, že hoci obsahoval veľkú dávku humoru, pre nás bol viac o citoch. Dojímavé scény, pri ktorých sa človek musel pozastaviť a premýšľal o všetkom. Táto kniha je plná lásky a prežívania krásneho obdobia, kedy si človek začína uvedomovať veci, ktoré mu pri tom novom životnom štýle doteraz unikali. Nedokázali sme ju prečítať tak rýchlo, ako Som mama. Nie preto, že by nás nudila alebo že by sme nemali na ňu čas. Bola pre nás niečím viac. To podstatné vám nepovedia riadky. Treba čítať aj medzi nimi a možno uvidíte to, čo Kristína Farkašová odkázala nám a mnohým iným čitateľom. Hlbší odkaz, o čom je materská láska k svojim deťom.

Keď sa staneme matkou, náš život nám už nepatrí. Všetko je zrazu iné. Náš život a čas venujeme svojim deťom a urobíme aj nemožné, aby sme im dali všetko, čo im chceme dať a čo potrebujú. Raz, keď budú dievčatá veľké a prečítajú si túto sériu, budú na svoju mamu pyšné. Nie preto, že vydala knihy, ale preto, ako ich vychovala napriek všetkým prekážkam, s ktorými sa stretla.

 

Nezabudli sme sa posilniť hranolčekmi. Zdroj: Jana Paveleková
Nezabudli sme sa posilniť hranolčekmi. Zdroj: Jana Paveleková
Priestory sa veľmi rýchlo naplnili. Zdroj: Jana Paveleková
Priestory sa veľmi rýchlo naplnili. Zdroj: Jana Paveleková
Krst knihy Som stále mama. Zdroj: facebook Martinus
Krst knihy Som stále mama. Zdroj: facebook Martinus
Kniha Som stále mama mala troch krstných otcov. Zdroj: facebook Martinus
Kniha Som stále mama mala troch krstných otcov. Zdroj: facebook Martinus
Čakáme v rade na podpísanie knihy Som stále mama. Zdroj: Jana Paveleková
Čakáme v rade na podpísanie knihy Som stále mama. Zdroj: Jana Paveleková
Kristína nám s úsmevom podpisuje knihu. Zdroj: Jana Paveleková
Kristína nám s úsmevom podpisuje knihu. Zdroj: Jana Paveleková
Podpísaná kniha od Kristíny Farkašovej. Zdroj: Jana Paveleková
Podpísaná kniha od Kristíny Farkašovej. Zdroj: Jana Paveleková

Autorky článku: Dominika Škerková a Jana Paveleková