Stand-up comedy  – dopredu premyslený scenár a vtipné hlášky komika často inšpirované životnými skúsenosťami naživo vyrozprávanými na pódiu pred obecenstvom, ktoré sa rado zabáva.Poznáte tento druh zábavy? Hlavným nástrojom je verbálny prejav, ktorý pozostáva z rozprávania vtipov a zábavnej interpretácie rôznych tém a udalostí zo života. Obvyklými priestormi pre vystúpenia sú bary, kluby a divadlá. Aj keby sa mohlo zdať, že ide najmä o doménu mužov, svoje zastúpenie a fanúšikovskú základňu má aj ženské pohlavie. Prinášajú vlastný pohľad na svet a oveľa lepšie sa na ne pozerá.

Milovaná Amy Schumer

Ako prvú zástupkyňu žánru stand-up comedy  predstavujeme známu zahraničnú komičku, ktorú publikum doslova miluje. Newyorčanka Amy Schumer (35) svojim ostrým humorom valcuje americké a európske pódiá. Zároveň je aj spisovateľkou, herečkou a producentkou.

Schumer po prvýkrát vystúpila so stand-upom 1. júna 2004 v Gotham Comedy Club. Bola pravidelným hosťom v reality show, objavovala sa v reklamných kampaniach, hrala vo filmoch. Neskôr začala vysielať vlastnú show Inside Amy Schumer, ktorá získala dve ceny Emmy. Vypredaný Madison Square Garden a aktuálne vydanie novej knihy je dôkazom toho, že Amy žnie jeden úspech za druhým a ľudia jej humor milujú.                                      

Zaplnená aréna v D.C. počas turné. Zdroj: Twitter.com (@amyschumer)
Zaplnená aréna v D.C. počas turné. Zdroj: Twitter.com (@amyschumer)

Každý, kto Amy pozná vie, že sa nebojí rozprávať a vtipkovať o všetkom. Medziľudské vzťahy, sex, ženské a rasové problémy, každodenný život  – toto sú najčastejšie témy, ktorým sa na svojich stand-upových vystúpeniach venuje. Obľubu u ľudí si údajná feministka získala vďaka svojmu sofistikovanému humoru.

Na jej instagramovom účte (@amyschumer) ju sleduje viac než 5 a pol milióna užívateľov, čo je naozaj obrovské číslo. Len na porovnanie – herečka a modelka  Megan Fox má na svojom instagrame (@the_native_tiger) „len“ 3,5 milióna sledovateľov. Pre zaujímavosť, cena lístkov na jej predstavenie sa pohybuje v rozmedzí od 43 – 113 amerických dolárov, čo je v prepočte 39 – 103 EUR.

Podľa časopisu TIME sa radí medzi 100 najvplyvnejších ľudí spolu s Kim Kardashian a Kanyem Westom, s ktorými zdieľala červený koberec na slávnostnej udalosti Time 100. To, čím na seba upútala pozornosť médií a všetkých ľudí okolo, vás pobaví. Pri pózovaní predstierala, že zakopla a hodila sa na zem k nohám spomínanému bohatému páriku. Zatiaľ čo sa Kim a ostatní pousmiali, Kanye mal kamenný výraz ako vždy. Keď sa neskôr novinári pýtali komičky, čo hovorí na to, že pri páde jej párik nepomohol vstať a odišiel odpovedala: „Vedeli, že som idiot a ja som rešpektovala ich reakciu.“ 

Amy predstiera pád počas udalosti Time 100 v apríli 2015. Zdroj: Popsugar.com
Amy predstiera pád počas udalosti Time 100 v apríli 2015. Zdroj: Popsugar.com

Lujza z telky

Lujzu Garajovú-Schramekovú (33) možno poznáte z televíznych obrazoviek. Momentálne účinkuje ako mama troch mladých chlapcov v sitkome Naši. A venuje sa aj stand-upu. Prvé vystúpenie mala v roku 2011. Tvrdí, že to bol skôr iba pokus, ale keďže mal pozitívnu odozvu, rozhodla sa pokračovať a snažila sa zlepšovať. Spomína, že pri prvom vystúpení vôbec nevedela, čo čakať od divákov, čo zaberie a čo nie. Text bola naučená naspamäť, fungovalo to a mala odvahu sem-tam aj improvizovať. Na otázku či pri standupoch pociťuje trému, odpovedala jasne: „Trému mám stále, niekedy viac, niekedy menej… neviem to ešte presne ovládať, ale mám pocit, že čím je tréma  (a teda aj adrenalín) väčšia, tým je vystúpenie lepšie. “ 80% jej vystúpenia tvoria vopred pripravené veci, zvyšných 20% je improvizácia.

Lujza je matkou dvoch malých detí. Zdroj: facebook.com (Lujza Garajová Schrameková)
Lujza je matkou dvoch malých detí. Zdroj: facebook.com (Lujza Garajová Schrameková)

Podľa Lujzy je stand-up žáner, kde sa príprava nemôže podceňovať. Hlavným zdrojom inšpirácie je rodinný život, snaží sa však mať prehľad aj v spoločenských témach a politike, aby ich mohla rôzne prepájať. Existuje veľa tém, ktoré sú pre ňu „na hrane“, ale nemá presne vymedzené mantinely. Sú aj vtipné situácie, o ktorých nehovorí, no rada sa na nich pobaví. „Mnohokrát sa mi stane, že sa smejem na „fóroch“ mojich kolegov, ktoré by mojou vlastnou autocenzúrou neprešli.“

Okrem stand-upu sa venuje aj herectvu a vidieť ju v rôznych slovenských seriáloch. Sú to dva neporovnateľné žánre. Počas stand-upových vystúpení to funguje inak, než pri natáčaní, kde ju usmerňuje režisér: „V stand-upe všetko závisí iba odo mňa, nakoľko si potom svoj úspech, alebo neúspech chcem analyzovať. “ 

Keďže jej angličtina je veľmi chabá, nemá veľa možností inšpirovať sa kolegami zo zahraničia. Z tých, čo pozná, má veľmi rada Louisa C.K.. Snaží sa navštevovať aj vystúpenia, v ktorých neúčinkuje. Na Slovensku sa venuje stand-upu stále iba zopár ľudí, všetkým fandí a rada si ich vypočuje. Takisto je rada, keď si kolegovia vypočujú ju. Stand-up je pre Lujzu ostrov slobody: „Neviem a nechcem si dávať servítku pred ústa. Tú si musím dávať a dávam v iných žánroch. Určite sa nájdu ľudia, ktorým tento typ humoru nevyhovuje, ale jediné čo im môžem poradiť je, aby si našli taký typ zábavy, ktorý im vyhovovať bude.“

Povolaním mama – Kristína

Na svoje prvé stand-upové vystúpenie si Kristína Farkašová pamätá úplne presne. Trvalo asi štyridsať minút a nikto sa nesmial, no musela ho dokončiť a dopracovať sa k pointe.  Mala pocit, že to trvalo asi dve sekundy. Stand-up pre ňu znamená adrenalín a istým spôsobom aj drogu, keď prekračuje svoje hranice a sleduje reakcie divákov. Kristína sa prišla pozrieť na stand-up Silné reči a stavila sa s Wandou Hrycovou, že jej vystúpenie bude lepšie, než tie, ktoré videla. Nahlásila sa Janovi Gorduličovi a už tam zostala. Na otázku, či by si vedela predstaviť stand-upové vystúpenia v televízii odpovedá záporne. „Pre mňa je potrebná tá jedinečná atmosféra a ten okamih prítomnosti, ktorý je podľa mňa neopakovateľný a teda aj nezachytiteľný.“ Iné vystúpenia však nesleduje, a to ani zahraničné – aj kvôli miernej jazykovej bariére.

okamih-pritomnosti-na-stand-upe-foto-p-matavaOkamih prítomnosti na vystúpení. Zdroj: P. Matava

Kristína sa postupne každým vystúpením vypracovala. Jej prvý stand-up bol o jej bratovi, ktorý bol vtipný asi len jej samej. Momentálne sa venuje materským témam a dodáva, že už  sú takmer všetci vystupujúci rodičmi, takže o chvíľu to bude rodičovstvo grom každého stand-upu.  Na vystúpenia sa pripravuje doma, no nikdy nevie, ako to zafunguje pred divákmi. „Stand-upy si píšem dlho dopredu, poznámky si zapisujem v podstate nonstop a potom sa text učím. Veľa fórov a nápadov však vznikne až na mieste z toho spomínaného vyhecovania sa a adrenalínu. Je to dlhodobá práca.“ 

Kristína priznáva, že vystúpenia kolegov ju inšpirujú, pričom ich nevníma ako konkurenciu. Každý kolega je úplne iný a od každého sa niečo naučí. Pri jednotlivých predstaveniach je tiež dôležité to, či sa predchádzajúcemu komikovi výstup podaril. Dobré vystúpenie uvoľní publikum a tak sa ďalšiemu účinkujúcemu ide na pódium ľahšie.

Vulgárnym témam sa Kristína vyhýba. Preferuje láskavý, až dievčensky jemne naivný humor. Občas jej však nejaká nadávka uletí. Standupu sa s prestávkami venuje sedem rokov a sama je milo prekvapená, že ju ľudia vnímajú aj ako stand-up komičku, nielen ako mamu dvojičiek alebo spisovateľku.

Zaujímavá situácia nastala v momente, keď sa vrátila z materskej dovolenky. Zistila totiž, že úroveň scény sa posunula výrazne vpred. Pomocnú ruku však podal zakladateľ Silných rečí a tútor standupistov vystupujúcich pod hlavičkou tejto šou: „Som vďačná za Jana Gorduliča, ktorý má v tomto žánri prehľad a dokáže poradiť, čo a ako. Načerpal skúsenosti, napozeral a načítal si veci. Je v tom fakt profík – taký náš nezávislý učiteľ. Vydržal pri Silných rečiach roky a už presne vie, čo chce – ako od divákov, tak od vystupujúcich.“ 

„Pre mňa je vymýšľanie stand-upov, rovnako ako písanie, únik z reality. Rada obraciam škaredosti na srandu. Žije sa mi tak ľahšie. Niekedy stačí pridať len slovíčko, či sa pohrať s pointou a je z toho téma. A niekedy si len stačí pozorne všímať dianie okolo. Môj život je plný príbehov na stand-upy,“ dodáva na záver.

Autorky: Nikola Sýkorová, Klaudia Slivková, Lucia Brezovská