Učiť sa, učiť sa, učiť sa. To počujeme stále. Avšak hlavný problém nastáva vo chvíli, keď hľadáme spôsoby, ako sa jazyky naučiť bez zbytočného bifľovania. My už vieme, ako na to a prezradíme vám to v nasledujúcom článku.



Aj keď je Google Translator dobrý pomocníkom, v živote sa nám všetkým určite zíde znalosť cudzích jazykov. A ak si uvediete v životopise, že ovládate iba angličtinu, tiež veľmi nezabodujete. Tá totiž patrí k takým samozrejmostiam ako bezchybný pravopis či vlastníctvo vodičského preukazu. Ako teda poraziť čo najviac jazykov?

Ak teda človek túži osvojiť si pravidlá určitého jazyka, musí dbať na to, aby si sám vytvoril čo najkvalitnejšie jazykové prostredie. Znamená to olepiť si toaletu slovíčkami a miesto slovenských rádií počúvať cez internet španielske, francúzske či anglické vysielanie? Ani kinematografia v pôvodnom jazyku nie je na zahodenie, aj keď súčasná doba ponúka oveľa viac možností. Ak však túžite sa čo najskôr naučiť v jazyku plynule myslieť, skvelým prostriedkom je práve vaše hobby. Baví vás variť nové recepty? Vyskúšajte si pripravovať jedlá aj v cudzom jazyku. Vhodnou alternatívou z pohodlia domova predstavujú aj sociálne siete. Vďaka nim je možné obohatiť sa o nové priateľstvá aj získať zaujímavé informácie zo sveta. Stačí len vymeniť súhrn denných správ zo slovenských zdrojov za tie zahraničné. Nezískate tak len znalosť nových slov či švih vo vetnej konštrukcii, ale aj prehľad.

Keď pamäť neposlúcha

Najmä vo vyššom veku už zapamätávanie nových vecí nejde tak, ako by sme chceli. Preto sa cudzie jazyky oveľa rýchlejšie učia deti, ktoré nevedia poriadne ani svoj rodný jazyk. Existuje však množstvo trikov, ktorými sa dá pamäť preľstiť. Unikátnym spôsobom je vytvorenie si vlastných asociácií. Čo potvrdzuje aj lektorka jazykového kurzu Silvia Žatková. ,,Pri vínku si vytlačím napríklad text španielskej pesničky,“ tvrdí a zároveň dodáva, že asociácie sa dajú vytvoriť naozaj rôznorodými spôsobmi. Jedným zo spôsobov je napríklad návšteva koncertu obľúbenej zahraničnej kapely alebo podávanie slávneho anglického čaju pri učení sa z anglickej učebnice.

ako sa učiť cudzí jazyk
Úspech nie je cieľ, úspech je cesta. Zdroj: YoursCool

Úspešná lektorka potvrdzuje, že skvelým trikom pre podporu vizuálnej pamäte sú práve symboly. Príkladom je obrázok stíhačky na power pointovej prezentácii, kde stíhačka je označením pre dôležité slajdy. Prostredníctvom nej si študent dokáže pripomenúť heslo ,,uč sa to, kde sú stíhačky, inak vyletíš zo skúšky.“ Taktiež treba myslieť aj na samotný čas.

Účinným trikom pre rýchle zapamätanie slovíčok sú práve kartičky. ,,Vhodným riešením je rozdelenie si slovíčok podľa príslušných gramatických kategórii. U začiatočníkov je výhodnejšie, ak sa slová rozdelia na základe témy. Následne účastníka kurzu požiadam, aby sa pokúsil zo slovíčok vytvoriť 10 jednoduchých viet. Ukázalo sa, že akékoľvek hlasné prerozprávanie a opakovanie naozaj funguje,“ uzatvára túto problematiku lektorka Žatková.

Výdobytky dnešnej doby

Kedysi bolo možné komunikovať s native speakrami len pomocou takzvaného letternetu, ,,listových“ priateľstiev, prostredníctvom ktorých sa študenti v cudzom jazyku učili komunikovať. Dnes sú naše možnosti obohatené o rozsiahle zahraničné pobyty, pracovné ponuky aj študijné stáže. Vladimír Škultéty aktívne hovoriaci deviatimi jazykmi, ktorý na Slovensku nežil od roku 2007 a pricestoval len nedávno, odporúča ako najlepšie riešenie vycestovať do zahraničia napríklad prostredníctvom rôznych výmenných pobytov a taktiež tráviť čo najviac času s domácimi.

Každý dnes vlastní sebelepší smartfón, na ktorom fungujú rôzne aplikácie. A tých jazykovoorientovaných je naozaj neúrekom. Zväčša fungujú na princípe gamifikácie, takže učenie aj baví. Okrem vytvárania viet a hlasného opakovania načítaných textov je potrebné získavať a precvičovať aktívnu slovnú zásobu. Americká stanica BBC na svojej webstránke  ,,ponúka“ mnohé  zaujímavé videá, prostredníctvom ktorých sa dá kvalitne a efektívne vzdelávať. Úspešnou webstránkou v tejto oblasti je aj Librivox a gutenberg projekty.

Najväčšou motiváciou učiť sa jazyk, je možnosť dorozumieť sa s ľuďmi ktorých milujeme Zdroj: Instagram
Najväčšou motiváciou učiť sa jazyk, je možnosť dorozumieť sa s ľuďmi ktorých milujeme Zdroj: Instagram

Lenivosť

Zdá sa, že najväčší problém predstavuje základná motivácia. Avšak jednoznačnou prekážkou je aj nedostatočné písanie si poznámok. Lektorka tvrdí, že nedostatkom plnoletých študentov je fakt, že si ,,nestíhajú“ plniť svoje domáce úlohy. ,,Najlepším spôsobom ako takýmto situáciám predísť je aktívne a intenzívne precvičovanie jazyka len na pár minút denne. Takýto spôsob prinesie viac úžitku, ako keď činnosť nesústredene vykonávame aj niekoľko hodín denne.“

Podľa Škultétyho, si učivo musí prispôsobiť každý sám pre seba. Na začiatku sa sústrediť len na naozaj podstatné veci, správne selektovať čo sa učiť, čo nie a postupne sa viac a viac sústrediť na detaily a po celý čas sa snažiť čo najviac rozprávať, čítať a počúvať.

„Nikto nemôže čakať, že sa naučí hovoriť napríklad po francúzsky počas dvoch 45 – 90 minútových hodín za týždeň. To je úplne nereálne. Ak chce niekto hovoriť po francúzsky dobre, potrebuje tomu venovať desaťkrát toľko času. Ak by aj spôsob výučby jazykov na slovenských školách bol úplne dokonalý, tie tri-štyri hodiny týždenne sú skoro nič. S tým sa ale veľa urobiť nedá. Študent sa proste jazyk musí naučiť hlavne sám a mimo školy,“ tvrdí Vladimír Škultéty, ktorý okrem 9 jazykov ovláda dvadsiatku na konverzačnej úrovni.