Meno tohtoročného nositeľa Nobelovej ceny za literatúru neobvykle oznámili ako posledné.Tohtoročnú Nobelovu cenu za literatúru získal americký spevák a skladateľ Bob Dylan. Meno laureáta oznámila vo štvrtok v Štokholme Švédska kráľovská akadémia. Jej stála tajomníčka Sara Daniusová v mene poroty zdôvodnila udelenie ceny práve Dylanovi tým, že vniesol do americkej pesničkárskej tradície nové básnické výrazy.

Meno tohtoročného nositeľa Nobelovej ceny za literatúru neobvykle oznámili ako posledné, zvyčajne ho totiž zverejnia v rovnakom týždni ako mená laureátov väčšiny ostatných cien pomenovaných po vynálezcovi dynamitu Alfredovi Nobelovi.

Podľa prognóz boli favoritmi na udelenie prestížnej ceny v kategórii literatúra Keňan Ngugi wa Thiong’o, Japonec Haruki Murakami, sýrsky básnik Adonis, vlastným menom Alí Ahmad Saíd Asbar, americkí autori Philip Roth, Don DeLillo či ich kolegyňa Joyce Carol Oatesová. V „hre“ bol aj nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse, ale i David Grossman z Izraela a Elena Ferrante z Talianska. Vlani ocenenie získala bieloruská novinárka a spisovateľka Svetlana Alexijevičová.

Zdroj: TASR