Bratislavský Primaciálny palác bol v stredu večer miestom vyhlásenia oficiálnych výsledkov 5. ročníka súťaže Slovak Press Photo, ktorá má za cieľ prinášať nezávislé autentické obrazové svedectvo o živote tak, ako ho vidia fotografi žijúci v Slovenskej republike a v okolitých krajinách.Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastnili prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorí prevzali záštitu nad súťažou. Hlavnú cenu súťaže Grand Prix získal Ivan Holub za fotografiu s názvom Večera. Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta na základe ukážky projektu, získal Matej Hakár so sériou Skaly Dunaja.

Hlavná cena – Grand Prix 2016 Ivan Holub – Večera SLOVAK PRESS PHOTO Bratislava

A photo posted by SLOVAKPRESSPHOTO (@slovakpressphoto) on

V kategórii šport získal prvé miesto reportér TASR Michal Svítok za sériu ôsmich fotografií s názvom Za zlatom, na ktorých sú zábery z chôdze na 50 km na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde získal zlatú medailu slovenský chodec Matej Tóth.

Za samostatnú fotografiu získal prvé miesto Matej Kalina za snímku zo série Down Mall. V kategórii aktualita patrí prvé miesto Erikovi Adamsonovi za samostatnú snímku Štátna polúcia, za sériu Teror v Paríži bol na prvom mieste ocenený Peter Korček. V skupine každodenný život patrí prvenstvo v samostatných snímkach Ivanovi Holubovi za fotografiu Večera. Za sériu Balifornia patrí prvá pozícia Dorote Holubovej. V kategórii reportáž dostal prvú cenu Eduard Genserek za fotografiu Do neba, za sériu s názvom Oslavy 72. výročia Slovenského národného povstania rovnako Eduard Genserek.

#aktuality #spravodajstvo #slovakpressphoto 2016 vitaz v kategórii Aktualita pre redakciu aktuality.sk

A photo posted by Aktuality (@aktuality_sk) on

Dorota Holubová získala prvé miesto v kategórii portrét za sériu Khate, za samostatné fotografie nebola cena udelená. Podobne pri kategórii príroda pri sérii ani samostatnej fotografii porota cenu neudelila. Kategóriu svet umenia vyhrala séria Tomáša Benedikoviča Slovenské tance, cenu za samostatnú fotografiu porota neudelila. V kategórii študenti a mladí fotografi do 25 rokov zvíťazil Marek Pupák so sériou Na Slovensku po slovensky, pri samostatnej fotografii prvá cena nebola udelená.

Pri stredoeurópskej fotografii patrí prvenstvo Oldřichovi Malachtovi za sériu Za hradbou hôr. V kategórii krátke video nebol vyhlásený víťaz, cenu ako mladý talent roka získal Ľuboš Kotlár za sériu O čom hovoríme, keď hovoríme o Anne Frankovej. V kategórii video bol ocenený Tomáš Rafa za video Utečenci na srbsko-chorvátskych hraniciach.

SLOVAK PRESS PHOTO 2016 #slovakpressphoto2016 #slovakpressphoto #photography #photo #photographer #winner #awards #photojournalism #reportage

A photo posted by Eduard Genserek Photography (@eduardgenserekphotography) on

Práce prihlásené do súťaže novinárskej fotografie hodnotila päťčlenná medzinárodná porota, ktorá sa zišla 10. a 11. septembra v Bratislave. Do súťaže sa zapojilo celkovo 191 fotografov, ktorí zaslali dovedna 1522 fotografií. V rámci výstavy Slovak Press Photo je vystavených 226 fotografií. Návštevníci budú mať možnosť pozrieť si víťazné a ocenené fotografie vo výstavných priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy a v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave od 20. októbra až do 30. novembra. Víťazné fotky sú dostupné aj na oficiálnej stránke slovak-press-photo.sk.

Zdroj: TASR