Psychologická poradňa na pôde UCM funguje už niekoľko rokov, no máloktorý študent o nej vie. S akými problémami navštevujú študenti poradňu alebo ako zvládnuť skúškové čo najpokojnešie, prezradila doktorka Jana Holienková.



Aj keď poradňa funguje v plnom prúde už 4. rok, mnoho študentov možno nevie, ako jednotlivé pani psychologičky osloviť a ako si dohodnúť samotný termín na konzultovanie osobného problému. Za projektom psychologickej poradne stojí doktorka Gabriela Ruttmarová, ktorá prišla s prvotnou myšlienkou.

Slávnostné otvorenie poradne. Zdroj: ucm.sk

Stretnutie si treba dohodnúť vopred, upozorňuje pôsobiaca psychologička všetkých, ktorí majú záujem. Hlavným dôvodom, prečo sa stretnutie dohaduje vopred je, že priamo v poradni nemusíte počas dňa nikoho nájsť.  Odborníčky majú okrem aktivity v  poradni aj pedagogické povinnosti, a to je hlavný dôvod, prečo sa nemusia v poradni nachádzať.

„Na našej katedrovej stránke máme samostatnú kolónku, a tou je psychologická poradňa, kde je možnosť nás kontaktovať. Momentálne sme tri, s doktorkou Ruttmarovou štyri. Študenti alebo pedagógovia si môžu jednu z nás na základe vyplnených profilov vybrať a následne nás môžu kontaktovať pomocou našich e-mailových adries,“ tvrdí doktorka Jana Holienková, ktorá je jednou zo psychologičiek, pôsobiacich v psychologickej poradni.

Koľko študentov navštívi poradňu počas semestra?

Počas semestra navštívi poradňu v priemere 15 študentov. „Ja osobne mám momentálne štyroch pravidelných,“ tvrdí Holienková. Nie vždy ale je potrebné chodiť pravidelne. Niektoré prípady sú takzvaná jednorázová záležitosť. Všetky stretnutia sa dajú individuálne prispôsobiť, no najčastejšia je týždenná frekvencia.

Najčastejšie nás študenti navštevujú počas semestra. Cez skúškové obdobie nemávame takmer žiadne stretnutia, keďže študenti majú toho veľa.

Aké problémy trápia študentov najčastejšie?

Najčastejšie diskutovanými problémami sú rodinné či partnerské vzťahy. „Tým, že je poradňa sprístupnená pre študentov a je zadarmo, tak študenti majú možnosť chodiť sem aj so svojimi osobnými problémami. U mňa osobne využívajú skôr túto alternatívu poradenstva,“ prezradila Holienková. 

Veľký počet mladých ľudí trpí sebapoškodzovaním a nízkym sebavedomím, no podľa doktorky Jany Holienkovej, sa s týmto problémom nestretáva na univerzitnej pôde príliš často, aj keď tvrdí, že tieto psychické problémy sú momentálne veľmi riešenou témou doma i v zahraničí. „Momentálne máme aj na katedre projekt, ktorý sa zameriava na sebapoškodzovanie mladých ľudí a bude sa realizovať nasledujúce štyri roky,“ načrtla nový projekt pani doktorka Holienková. Projekt povedie pani docentka Slávka Démuthová, ktorá sa danej problematike intenzívne venuje.

Ako nestratiť hlavu počas skúškového?

„Najdôležitejšia rada, ktorú by som ako prvú dala študentom, je učiť sa,“ dodáva so smiechom pani doktorka, ktorá pôsobí ako pedagóg na katedre psychológie. Táto rada je vyslovene úžasným predpokladom na plynulé preplávanie skúškovým.Ako psychológ viem, že v situáciách, hlavne keď máme úzkosti či mnohokrát aj neoprávnené obavy, vtedy je dobré sa zamyslieť, na základe čoho vzniká naša konkrétna obava,“ radí pani psychologička Jana Holienková. Dôležité je dať si odstup od situácie. V situáciách, v ktorých sme v strese, je vhodné sa predýchať, pozrieť sa na veci s nadhľadom. „Veľmi nevhodným spôsobom, ako zvládať stres zo skúšok je tlačiť sa do učenia, tým len prehlbujeme svoje úzkostné stavy,“ konštatuje Holienková.

Najlepšou radou ako zvládnuť skúškové je učiť sa, rozdeliť si skúšky a dať si odstup. Zdroj: pexels.com

Ak potrebujete na chvíľu vypnúť myšlienky, choďte za priateľmi či trochu na vzduch, aj tak znejú rady od psychologičky. Je prirodzené priznať, že v období ako je skúškové, je človek pod tlakom. Pred stresom a úzkosťou netreba zatvárať oči, treba si priznať sám pred sebou pravdu a nebáť sa dať si od učenia odstup.

„Často sa stretávam práve s ľuďmi, ktorí sú inteligentní a práve títo ľudia trpia počas skúškového najviac. Čím viac nám na niečom záleží, tým väčšiu úzkosť pociťujeme,“ vysvetľuje psychologička.

Ďalšou dôležitou radou je správne rozloženie skúšok.  Jana Holienková odporúča dať si ako prvé stredne ťažké skúšky, potom tie najnáročnejšie, no a zakončiť skúškové práve tými najjednoduchšími.

Pomohlo by lepšie promo

Jeden z najväčších problémov poradne je podľa pani doktorky nezáujem, respektíve nevšímavosť. „Ľudia sú nevšímaví k okoliu. Pokojne môžu prechádzať po chodbách UCM-ky, ale sú veľmi zahltení svojimi vlastnými problémami a nevnímajú okolie.“ 

Pani psychologička Jana Holienková odpovedala na naše otázky ohľadne psychologickej poradne. Zdroj: Patrícia Prašovská

Zároveň sme sa s pani doktorkou zhodli na názore, že psychologickej poradni chýba propagácia. Informácie o poradni sa nachádzajú len na stránke, konkrétne na stránke katedry psychológie, takže študenti z iných katedier sa nemajú k informáciám ako dostať. „Ak je poradňa na univerzitnej úrovni, tak by sa informácie o nej mali nachádzať aj na univerzitnej stránke,“ tvrdí doktorka Jana Holienková.

Taktiež na hlavných dverách poradne by mohli byť uvedené kontakty na jednotlivé psychologičky, poprípade odkaz na stránku, ktorý nasmeruje študentov k jednotlivým e-mailom.

„Niektorí ľudia sú hanbliví, možno až úzkostní, pre nich môže byť odradzujúce, že sa prinútili zaklopať na naše dvere, no nikto im neotvoril. Toto môže byť jeden z faktorov, na ktorom  by sme mali popracovať,“ uzatvára Holienková. Samozrejme, všetky psychologičky sú čo sa týka pacientov absolútne diskrétne.