Vianoce – sviatky radosti a pokoja. Je to však naozaj tak? Možnosť zamyslieť sa nad pravým zmyslom tohto krásneho obdobia priniesol Kabinet eventov. Pre študentov FMK tento rok zorganizoval akciu s názvom Vianočný event, ktorý niesol dôležité posolstvo Vianoc.Dnešná doba je zahalená do konzumného spôsobu života, čo je viditeľné aj na vnímaní sviatkov. Vianoce by mali byť o pokoji, no často sú skôr o naháňaní a o rýchlej dobe, ktorú žijeme. Kabinet evento pôsobiaci na FMK ako voliteľný predmet, sa preto rozhodol v pondelok, 3. decembra, zorganizovať vianočnú akciu a obohatiť ju myšlienkou, ktorá zdôrazňuje hĺbku tohto sviatočného obdobia.

Zmysel Vianoc v jednej vete

Názov akcie je veľmi jednoduchý – Vianočný event. ,,Zo začiatku bol len pilotným názvom nášho projektu. Skúšali sme rôzne verzie, ale nikdy to nebolo ono. Nakoniec sme sa rozhodli, že si ho ponecháme. V jednoduchosti je krása, názov nemusí byť vždy prekombinovaný a záhadný. Hlavne vtedy, ak ide o Vianoce. Veď aj event o tom je – o jednoduchosti a kráse,“ vysvetľuje Yvonna Šupová, jedna z hlavných organizátoriek.

Až vtedy, keď sa zbavíme hnevu, máme možnosť spoznať pravé čaro Vianoc.

Hlavným mottom sa tento rok stal výrok: ,,Ak dokážeš podať ruku tomu, kto ťa urazil, tak vtedy sú Vianoce!” Motto naznačuje, že aj keď sa počas roka ocitneme v rôznych nepríjemných situáciách, ktoré nám spôsobili iní ľudia, je dôležité odpustiť. Napriek tomu, že slová ako ,,prepáč“ a ,,odpúšťam ti“, sa vyslovujú veľmi ťažko, až vtedy, keď sa zbavíme hnevu, máme možnosť spoznať pravé čaro Vianoc.

S nápadom zamerať udalosť na nejakú tému prišla spoluorganizátorka. ,,Vravela nám o ňom s takým nadšením, že sme aj my ostatní boli presvedčení, že práve to bude základom nášho eventu, od ktorého sa bude všetko vyvíjať,“ prezradila Yvonna.

Motto Vianočného eventu. Zdroj: Kristína Racková

Bolo čo pod zub a aj o čo hrať

Vytvoriť príjemnú atmosféru, aká sa od vianočných udalostí očakáva, nie je jednoduché. K sviatočnej nálade dopomohli rôzne dobroty, ako špeciálna predvianočná medicína, či cukrovinky a medovníky, ktoré poskytli Hanela – koláčiky a torty, Kristína Kontíková a Torty a zákusky – Okolie Trnava, pod vedením pani Bunčekovej.

Zákusky od Hanela – koláčiky a torty, Kristína Kontíková a Torty a zákusky okolie Trnava. Zdroj: Kristína Racková

Nechýbali ani súťaže a darčeky. O vecné ceny sa postarali: indická reštaurácia Véda, LeavingRoom a milovníci zimných športov mohli zabojovať o poukážky na servis lyží od BEKR. ,,Vynaložili sme veľké úsilie na to, aby bol program a vizuál čo najpestrejší a najútulnejší. Chcem sa srdečne poďakovať všetkým, ktorí nás podporili,“ hovorí Yvonna.

Darčekové poukážky
Darčekové poukážky, ktoré mohli študenti vyhrať. Zdroj: Kristína Racková

Aj spev patrí k Vianociam

Žiadna vianočná akcia sa nezaobíde bez kolied. ,,Hoci nám univerzitný zbor nevyšiel, pretože bol pre nás pridrahý, podporu sme získali od našich šikovných študentov z FMK – Martina Císara a Barbory Hazuchovej. Lepších spevákov sme si nemohli priať!“

Speváčka Barbora Hazuchová a Marek Masarik. Zdroj: Kristína Racková
Spevák Martin Cisár. Zdroj: Kristína Racková

Vianočný event slávnostne otvorili deti z Materskej škôlky v Jame, ktoré svojimi piesňami a spevom očarili nejedného účastníka.

Vianočný event slávnostne otvorili deti z Materskej škôlky v Jame, ktoré svojimi piesňami a spevom očarili nejedného účastníka
Organizátori a deti z materskej škôlky v Jame. Zdroj: Kristína Racková