Až 52 umeleckých projektov v širšom centre mesta, vizuálne zaujímavé umelecké inštalácie, digitálne umenie, mapping, performance, koncerty a tanec môžu návštevníci vidieť v Bratislave v sobotu 8. októbra.Stane sa tak v rámci druhého ročníka festivalu súčasného umenia Biela noc. Podujatie sa začne o 19.00 h a potrvá do 2. hodiny. Ako informovala novinárov na tlačovej besede umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková, na tomto zaujímavom podujatí sa zúčastní približne 200 účinkujúcich zo Slovenska a zahraničia. Organizátori očakávajú účinkujúcich z desiatich krajín.

#bielanoc #kosice #nuitblanche2016 #contemporaryart

A photo posted by ondrej jurco (@ondrej.jurco) on

Návštevníci festivalu budú môcť zažiť počas jednej noci umenie z 8000 žiaroviek, miliónov kvapiek, 94 laserových lúčov, 54 odtieňov dúhy, dva tunely nekonečnosti a mnohé iné zaujímavosti. Festivalová trasa povedie od Slovenského rozhlasu, cez Prezidentskú záhradu, okolo Dómu sv. Martina, cez Klarisky, popri hoteli Kyjev, pri Modrom kostolíku, cez Starý most aj Nový most až po Sad Janka Kráľa. Novinkou bude aj dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou a popismi diel, ktorá návštevníkom Bielej noci uľahčí orientáciu. Pripravené sú rôzne trasy, pre náročných milovníkov umenia, ako aj pre rodiny s deťmi.

Tbt #lanuitblanche 2014 ☁?#kosice #bielanoc #urbanphoto

A photo posted by Danielle Mattová (@danielle_matt) on

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť napríklad na ikonu svetelného dizajnu – Mraku od kanadských umelcov Caitlind r.c. Brown and Wayne Garreta, na prechádzku lúkou z miliónov farebných kvapiek Braňa Bernára či tlkot svojho srdca premietnutý na fasáde hradu od svetovo uznávaného digitálneho umelca Maotika. Zaujímavými dielami sa na festivale predstavia významní švajčiarski architekti Sabina Lang and Daniel Baumann, japonsko-francúzske duo Nonotak a mnohí ďalší. Jedným z lákadiel festivalu bude tiež nadrozmerný levitujúci kruh Francúza Vincenta Leroya.

Dnes je stvrtek zejtra patek #bielanoc #light #on #me

A photo posted by Katarina Huszarova (@los_cassiopeia) on

Dvoch headlinerov – digitálneho umelca Maotika a Daniela Baumanna budú môcť diváci vidieť aj počas prednášky Biela noc Talk už v stredu 5. októbra o 19.00 h v kaviarni Lab (Stará tržnica). Aj v tomto roku Všeobecná úverová banka (VÚB), ktorá je partnerom projektu, sprístupní pre záujemcov vyhliadku z 23. poschodia svojej centrály na Mlynských Nivách.

Priatelia #Bielanoc

A photo posted by Šimová Martina (@whoismartiee_s) on

Spoluorganizátor festivalu Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), považuje toto podujatie za jednu z najvýznamnejších akcií v Bratislave, ktoré prinášajú súčasné umenie do ulíc čo najbližšie k ľuďom. Preto BSK vyšiel v ústrety ľuďom z celého regiónu, ktorí chcú navštíviť festival Biela noc a počas celej noci zo soboty na nedeľu budú posilnené spoje v rámci Bratislavskej integrovanej dopravy. Autobusy budú odchádzať z Autobusovej stanice Mlynské Nivy. Jednotlivé diela z Bielej noci poputujú v novembri do vybraných miest Bratislavského kraja.

Zdroj: TASR