Najdepresívnejší deň roka pre obyvateľov krajín severnej zemskej pologule – tretí pondelok v januári – pripadol práve na dnes.Známy je pod názvom Blue Monday, teda modrý pondelok. Prišiel s ním a aj s matematickým vzorcom na jeho vypočítanie anglický psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardiffu v roku 2005. Prvýkrát sa najdepresívnejší deň roka pripomínal 24. januára 2005.  Podľa tohto pseudovedeckého „nápadu“ však modrý pondelok môže (ako zase hovoria iní „vedátori“) padnúť aj na druhý januárový pondelok – či dokonca na štvrtý, ak víkend pred ním spadá celý do mesiaca január.

Heb jij er last van? #bluemonday #happymonday #dip #depressed

A photo posted by @holtschopke on

Blue Monday v sebe sústreďuje najhoršie situácie, ktoré na človeka čakajú: ide o pondelok, teda deň po víkende, v januári, keď je zima, tma, dni sú krátke, vianočné sviatky už preč, peňaženka pre väčšinu ľudí skôr prázdna, výdavky koncom predchádzajúceho roku mohli byť vysoké, začínajú prichádzať účty a stav peňaženky hovorí o schopnosti človeka platiť ich. Navyše, aj od Nového roka a prijatých predsavzatí už prešlo dosť času a na predsavzatia možno začal padať prach zabudnutia.

Nam #bluemonday nie straszny! Za Was też trzymamy kciuki ? #samorzaduw #zssuw #UW

A photo posted by @samorzaduw on

Popri týchto motívoch za konceptom modrého pondelka stojí aj marketingový zámer, a to podnietiť ľudí, aby už v januári začali kupovať letenky a cestovať. Za konceptom stojí istá, zahraničná cestovná kancelária. Odpoveď na to, ako sa vyrovnať s modrým pondelkom, ponúkol napríklad v dnešnom čísle britský denník The Sun: človek môže začať cvičiť, môže sa pustiť do aktivít, o ktorých sníval dlhé roky, môže využiť dnešný deň na stretnutia s priateľmi alebo členmi rodiny a pomôcť im najdepresívnejší deň roka prekonať.

Zdroj: TASR