Aj ty si chceš v lete splniť svoj veľký americký sen tak ako stovky ďalších študentov? Neváhaj a choď do toho! Že nevieš, ktorú agentúru si vybrať? Zistili sme za teba, čo, kde a za koľko.Možno ťa motivovali príbehy tvojich kamarátov, ktorí tento program už absolvovali, možno pestrofarebné letáky na nástenke v škole, ktoré ti sľubujú zažiť najlepšie leto života alebo už dlho túžiš okúsiť svet za veľkou mlákou, len si ešte nenabral odvahu. (Ak by si ešte stále váhal, skús si prečítať náš predchádzajúci článok.) Rozhodnutý teda si, rozmýšľaš už len nad voľbou správnej agentúry. Aby si sa dokázal čo najlepšie rozhodnúť, prinášame ti prehľad cien a programov, ktoré tie najznámejšie agentúry ponúkajú. Vybrať tú správnu voľbu pre teba ti môžu pomôcť aj názory ľudí, ktorí s danými agentúrami do USA vycestovali.

Chceš vidieť New York aj ty? Poď na Work&Travel!
Chceš vidieť New York aj ty? Poď na Work&Travel! (Zdroj: autorka)

CKM

Agentúra CKM je jednou z najpopulárnejších agentúr, s ktorou ročne do USA vycestujú stovky slovenských študentov. Okrem obľúbenej práce plavčíka ponúkajú brigády najmä v letných rezortoch, hoteloch, reštauráciách, zábavných parkoch, národných parkoch a maloobchodoch. Na leto 2016 sľubujú až 3500 voľných pozícií, pričom do databázy s konkrétnymi zamestnávateľmi a pracovnými ponukami sa dostaneš až po zaplatení programového poplatku.

CKM ponúka dva programy – Basic, kde si prácu hľadáš sám, alebo Job Placement, kde ti prácu nájde agentúra. Poplatky, ktoré budeš musieť v CKM zaplatiť sú oproti iným agentúram pomerne prijateľné:

 • Basic – 339 USD
 • Plavčík – 479 USD
 • Job placement – 479 USD

CKM tiež ponúka zľavy pre repeaterov, teda pre tých, ktorí sa programu zúčastnili aj v minulosti (dokonca aj cez inú agentúru). K tomuto poplatku si však ešte musíš prirátať poistenie, poplatok SEVIS (35 USD), poplatok za víza a letenku, pričom poistenie a letenku si musíš zakúpiť cez CKM.

Prečo CKM?

+ cena

+ značka kvality

+ komunikácia – vďaka facebookovej skupine WAT USA sa dozvieš odpovede na všetky tvoje otázky týkajúce sa programu a všetkého, čo s tým súvisí rýchlo a jednoducho

Laco počas cestovania pri Horseshoe Bend. (Zdroj: Archív L.S.)
Laco počas cestovania pri Horseshoe Bend. (Zdroj: Archív L.S.)

O svoje skúsenosti s agentúrou CKM sa s nami podelil Laco: „Pri výbere agentúry, cez ktorú pôjdem do Ameriky, som mal jasno hneď od začiatku. Moja voľba patrila agentúre CKM, no iba z dôvodu, že ju zvolili moji priatelia, ktorí si pred tým urobili prieskum viacerých agentúr. Cenovo to vychádzalo najvýhodnejšie, aj keď sme pri vstupnom poplatku platili o cca 100 € viac z dôvodu iného sponzora. Ja osobne som bol so službami agentúry spokojný. Pridelená konzultantka mi v prípade problému odpísala do 24 hodín. Čo však agentúre vyčítam bola situácia, keď sme s priateľmi boli už priamo v USA a počas cestovania sa vyskytol určitý problém. O informáciu sme žiadali konzultantku, no tá nás odignorovala. Až po príchode na Slovensko sme sa dozvedeli, že dotyčná osoba v agentúre už nepracuje, a teda túto informáciu nám agentúra mohla poskytnúť a prideliť nám niekoho nového.“

STUDENT AGENCY

Rovnako ako CKM, aj Student Agency je na trhu známym menom a s programom Work&Travel má dlhoročné skúsenosti. Študent si môže vybrať prácu v zábavných parkoch, reštauráciách a kaviarňach, hoteloch, obchodoch a národných parkoch. Medzi zamestnávateľov, ktorí ponúkajú prácu na budúcu sezónu patrí napríklad Hard Rock Café, Bubba Gump Shrimps Co. či Grand Canyon National Park.

Takisto si môžeš vybrať možnosť, že si prácu zaistíš sám, kedy je programový poplatok 569 USD alebo si prácu necháš zaistiť a zaplatíš 889 USD. V tomto druhom prípade ide o pohovory priamo so zamestnávateľmi, tzv. Job Fairs, kde s vybraným zamestnávateľom z USA budeš viesť pohovor priamo na Slovensku či v Českej republike. V cene programu je zahrnuté zdravotné a úrazové poistenie počas doby trvania práce i vybavenie všetkých potrebných dokumentov. Dodatočne si budeš musieť zaplatiť ešte SEVIS poplatok, víza, letenku (ktorú si môžeš, ale nemusíš zakúpiť priamo cez stránky Student Agency) a poistenie na dobu cestovania.

Prečo Student Agency?

+overená značka

+ponuka práce u lákavých zamestnávateľov

+ Job Fair, kde je možnosť stretnúť sa priamo so zamestnávateľom

Západ slnka v Grand Canyone. (Zdroj: archív autorky)
Západ slnka v Grand Canyone. (Zdroj: archív autorky)

S programom Work&Travel cez Student Agency mám osobné skúsenosti aj ja sama, keďže som cez nich minulé leto pracovala v zábavnom parku v Pennsylvánií. V zásade agentúre nemôžem nič vytknúť, hoci nie vždy som bola nadšená z promptného riešenia vecí typu „Do dvoch dní potrebujeme mať podpísané dokumenty na pobočke“, pričom som kvôli tomu musela cestovať cez polovicu Slovenska. Student Agency som si vybrala „vylučovacou metódou“, keďže som Work&Travel začala riešiť pomerne neskoro a vo februári mala už väčšina agentúr v ponuke len pozície, o ktoré som nemala záujem. Oceňovala som možnosť Job Fairu, ktorý sa konal v Bratislave, kde som okrem zamestnávateľa mala možnosť už hneď spoznať aj mojich budúcich slovenských a českých kolegov. So službami agentúry i prácou som bola spokojná, no musím povedať, že programový poplatok je oproti ostatným agentúram dosť vysoký.

CCUSA

CCUSA je medzinárodnou značkou, ktorá na slovenskom trhu funguje už 19 rokov. Ponuky práce sú prevažne v zábavných parkoch, národných parkoch, hoteloch, reštauráciách, obchodoch a promenádach. Pracovať môžeš napr. v Yellowstone, v ski resorte v Colorade či v hoteli v Aspene.

Vybrať si môžeš z niekoľkých programov:

 • Independent – 375 €. Získaš prístup do databázy pracovných ponúk a zamestnávateľa oslovíš sám.
 • Placement 545 €. Vyberieš job podľa svojich požiadaviek a CCUSA zašle tvoje CV zamestnávateľovi.
 • Job Fair – 625 €. So zamestnávateľom absolvuješ pohovor priamo v Bratislave, pri niektorých zamestnávateľoch je možnosť Skype Job Fairu.

V cene programového poplatku je už zarátané poistenie, ostatné položky si budeš musieť uhradiť dodatočne.

Prečo CCUSA?

+ sú oficiálnym sponzorom J-1 víz na Slovensku určený vládou USA

+ pri programe Independent prístup k databáze zamestnávateľov, nemusíš teda hľadať na vlastnú päsť

+ ceny programu sú relatívne nízke

Ohňostroje na 4. júla v zábavnom parku, kde Juli pracovala. (Zdroj: archív J.H.)
Ohňostroje na 4. júla v zábavnom parku, kde Juli pracovala. (Zdroj: archív J.H.)

Juli, ktorá bola vďaka CCUSA minulé leto v Dorney Parku si agentúru veľmi pochvaľuje: „CCUSA som si vybrala na základe dobrých referencií od kamarátov a tiež preto, že sú jediný sponzor J1 víz na Slovensku. Bola som na programe work experience a môžem ho len odporučiť. Vybavovanie pred odchodom prebehlo hladko, komunikácia s agentúrou bola výborná nielen pred, ale aj počas pobytu a určite by som s nimi išla znovu.“

ALASKA TRAVEL

Hoci by sa podľa názvu mohlo zdať, že Alaska Travel sa sústredí len na sprostredkovanie pobytov na Aljaške, nie je to tak. V ponuke majú mnoho pracovných ponúk vo väčšine štátov USA a každého klientovi prisľubujú ušiť ponuku priamo preňho na mieru. So zaujímavých zamestnávateľov na leto 2016 vyberáme napríklad Ben&Jerry´s v Myrtle Beach, YMCA v Rocky Mountains v Colorade či Westco v Anchorage na Aljaške.

Alaska Travel ponúka tri typy programov:

 • Direct Placement (920 USD)
 • Self Placed (590 USD)
 • Job Fair (940 USD)

V poplatku je zahrnuté poistenie, priplatiť si ešte klasicky budeš musieť SEVIS, víza a letenku.

Prečo Alaska Travel?

+ sľubujú program ušitý na mieru

+ netreba chodiť na pobočky, všetko sa rieši online

+ zaujímavá ponuka pracovných miest

Michalov nezabudnuteľný zážitok: Niagarské vodopády. (Zdroj: archív M.K.)
Michalov nezabudnuteľný zážitok: Niagarské vodopády. (Zdroj: archív M.K.)

Michal výber tejto agentúry objasňuje takto: „Rozhodol som sa pre nich na veľtrhu agentúr ponúkajúcich prácu a pobyty v USA v Bratislave v Starej tržnici v decembri 2014. Zo všetkých agentúr sa mi zdali najlepší a v danom momente mi ponúkli najlepší servis a informácie o programe Work&Travel. Tento rok už však cez nich nejdem. Počas pobytu v USA sme mali problémy a nepomohli nám, museli sme všetko vyriešiť sami. Okrem toho, viem ušetriť aj 400 €, ak pôjdem cez CKM.“ To, že program klientovi vedia zabezpečiť priamo podľa jeho požiadaviek však môže len potvrdiť: „Mali sme prístup do databázy a nejako sme si nevedeli vybrať, lebo sme nechceli ísť niekde mimo civilizácie do Severnej Dakoty. A potom nám zavolali, že majú super ponuku do hotela v Ocean City na rôzne pozície, tak sme to zobrali.“

SMALLER EARTH

Smaller Earth ponúka dva rôzne druhy programov: Camp LeadersResort Leaders.

Camp Leaders zabezpečujú záujemcom prácu v rôznych druhoch detských táborov. Uchádzači si môžu vybrať buď pozíciu Camp Counselor, teda vedúci v kempe, ktorý sa stará  priamo o deti, vymýšľa im program, spáva s nimi v chatkách a podobne alebo Camp Support Staff, kde sa obsadzujú pozície v kuchyni, v práčovni, údržbe či administratíve. Programový poplatok je zo všetkých agentúr najnižší – 495 €, pričom je však už v cene zahrnutá aj spiatočná letenka a poistenie, no zodpovedá tomu zárobok. Camp Counselor zarobí cca 800-900 USD za 63 dní, Support Staff 1200 USD za 70 dní.

Resort Leaders ponúkajú pozície v štvor a päťhviezdičkových hoteloch na rôznych pozíciách. Garantujú vyššie zárobky (pracuje sa často za minimálnu mzdu, ale povinné prepitné v USA vie zárobok pekne navýšiť), avšak vstupné výdavky sú omnoho vyššie ako pri Camp Leaders: buď 2 100 USD na Slovensku alebo 595 EUR pred odletom na Slovensku a zvyšných 1400 USD počas leta v dvoch splátkach.

Prečo Smaller Earth?

+ Campleaders má najnižšie vstupné náklady

+ ubytovanie a strava zdarma (minimálne v kempoch, v hoteloch to závisí od jednotlivých zamestnávateľov)

+ práca v menších skupinkách často so spolupracovníkmi z celého sveta

Zuzka sa počas cestovania zastavila aj v Las Vegas. (Zdroj: archív Z.K.)
Zuzka sa počas cestovania zastavila aj v Las Vegas. (Zdroj: archív Z.K.)

Zuzka pracovala v kempe neďaleko mesta Seattle. Svoje leto s Camp Leaders hodnotí takto: „Campleaders som si vybrala na doporučenie kamaráta, ktorý s nimi bol v Amerike pred niekoľkými rokmi. Po malom prieskume na internete som zistila, že je to agentúra s najnižšími poplatkami a keďže som si to celé hradila sama, bolo to pre mňa jednoznačné plus. No v konečnom dôsledku sme aj zarobili najmenej. S prácou som veľmi spokojná nebola, museli sme pracovať viac hodín ako bolo povedané a pracovali sme štyria v kuchyni na 300 ľudí, takže niekedy nebol čas sa ani napiť vody. Také zhony sme mali. Taktiež niektoré pravidlá nášho kempu boli pritiahnuté za vlasy, spomeniem len zákazy ako: nesmiete opustiť kemp ani na beh či prechádzku, nesmiete používať telefóny, nesmiete nosiť kraťasy (bolo leto, 40stupňov, v kuchyni plus ďalších 100!)… Ale v konečnom dôsledku som spokojná bola, splnila som si sen, precestovala Ameriku, spoznala mnoho zaujímavých ľudí a zlepšila si angličtinu. Do Ameriky by som ešte určite rada šla, no už len cestovať, poprípade by som si prácu našla sama, nie cez agentúru.“

 INJOY

Agentúra Injoy ponúka práce najmä v oblasti služieb a hotelierstva a tiež pozície plavčíkov. Zaujala nás napríklad práca v gift shope na Aljaške, Wellnes resort v Severnej Karolíne alebo predavač v obchode s oblečením v Seattli.

Záujemcovia si môžu vybrať programy:

Prácu hľadám: 119+850 €

Prácu mám: 119+450 €

Job Fair: 119+930 €

K tomu treba, samozrejme, prirátať výdavky na SEVIS, víza a letenku.

Prečo Injoy?

+ príťažlivá a prehľadná web stránka

+ zaujímavé pozície – napríklad aj pre fotografov či karikaturistov

+ niektorým zamestnávateľom stačí natočenie vtipnej videovizitky a miesto je vaše (niektorých uchádzačov to možno odradí, no treba oceniť nápaditosť)

Lenka si vyskúšala surfovanie v oceáne. (Zdroj: archív L.V.)
Lenka si vyskúšala surfovanie v oceáne. (Zdroj: archív L.V.)

Lenka, ktorá pracovala ako plavčíčka je s agentúrou Injoy veľmi spokojná: „Som veľmi rada, že na Work&Travel som si vybrala práve Injoy Agency. Nielen vďaka obrovskému množstvu ponúkaných krajín a pozícií, no najmä vďaka prístupu každého jej člena. Spolupráca s touto agentúrou ma veľmi milo prekvapila, a preto som sa pre Injoy rozhodla znova. Vedela som, že pokiaľ by som mala hocijaký problém či už na území Slovenska alebo vo vybranej krajine, tak sa na nich môžem spoľahnúť a očakávať od nich pomoc. Preto pokiaľ hľadáte niekoho na sprostredkovanie či už nezabudnuteľného leta, výmenného pobytu alebo stáži v zahraničí odporúčam Injoy- spoznanie skvelého mladého kolektívu „injoyákov“ je iba plusom.“

Na čo treba ešte myslieť:

 • Programové poplatky, ktoré pri jednotlivých agentúrach uvádzame sú aktuálne v tejto chvíli – o mesiac môžu byť pokojne aj o niekoľko stoviek vyššie. Ak teda plánuješ stráviť leto v USA, neotáľaj a zaregistruj sa čo najskôr.
 • Práca plavčíka je zvyčajne samostatným programom a podmienky sa môžu líšiť. Do úvahy však treba brať fakt, že ešte pred odletom budeš musieť absolvovať kurz záchranára – nemusíš byť Michael Phelps, ale plávať budeš musieť vedieť. Za kurz si budeš musieť takisto zaplatiť, no jeho platnosť býva dlhšia než jeden rok.
 • Pri programoch, kde si prácu zabezpečuješ sám sa od tohto roku mení situácia – prácu si budeš musieť nájsť a podpísanú zmluvu mať už doma na Slovensku, inak víza do USA nedostaneš.
 • Ak si hľadáš prácu sám, resp. si v USA budeš chcieť nájsť druhý job, mysli na to, že niektoré pozície sú zakázané. Či už sú zakázané vládou USA vo všeobecnosti alebo ich americký sponzor tvojej agentúry nepodporuje. Ich zoznam je pomerne dlhý a nájdeš ho na web stránke každej agentúry.
 • Poplatok SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) je vo výške 35 USD a zvyčajne sa platí spolu s programovým poplatkom. Bez jeho zaplatenia v USA nebudeš môcť pracovať.
 • Vízový poplatok je vo výške 160 USD a hradí sa pri žiadosti o pohovor na americkej ambasáde. Tento pohovor prebieha v skupinkách a zvyčajne ho organizuje tvoja agentúra – tvojou úlohou bude len sa v deň, ktorý ti oznámia dostaviť na ambasádu a absolvovať krátky pohovor v angličtine.
 • Ak si hľadáš prácu spolu s kamarátmi, informuj sa v agentúre, ktorí zamestnávatelia prijímajú aj skupinky ľudí.
 • Pred odletom budeš musieť absolvovať veľa papierovačiek – a takisto aj po príchode do USA. Nie je to nič komplikované a často to vyzerá zbytočne, no Američania si skrátka vyžadujú mať všetko na niekoľkokrát zdokumentované. Nič s tým nespravíš.
 • V prípade akýchkoľvek otázok či nejasností neváhaj kontaktovať svoju agentúru – sú tu na to, aby ti pomohli so všetkým, čo s tvojím pobytom v USA súvisí.

Verím, že ti náš prehľad pomohol sa trochu zorientovať v ponuke agentúr a nájsť tú správnu voľbu pre teba. Na záver len dodám, že ešte som sa nestretla s človekom, ktorý by svoju účasť na Work&Travel ľutoval, nech už si zvolil akúkoľvek agentúru. Prajem krásne leto!