Na trhu vzniká veľký nepomer medzi ponukou a dopytom. Kým trh vyžaduje technicky zdatných absolventov, mnoho z nich sa hlási na administratívne práce.Tisícky nových životopisov absolventov škôl pribúda na pracovnom portáli Profesia.sk každý mesiac. Mnoho zamestnávateľov od nich pritom očakáva, že za sebou budú mať nejaké pracovné skúsenosti.

Zatiaľ čo medzi najčastejšie inzerovanými pracovnými ponukami, ktoré sú vhodné aj pre absolventov nájdeme najmä technické pozície z oblasti výroby či informačných technológií, absolventi najviac vyhľadávajú pozície v administratíve,“ uviedla pre Gaudeo.sk PR manažérka spoločnosti Profesia, Katarína Klembalová. Portál eviduje od začiatku roka najviac pracovných ponúk, ktoré sú vhodné pre absolventov v obchode, administratíve, výrobe, ekonomike, financiách a účtovníctve a informačných technológiách.

Pracovných ponúk pribúda
Najviac absolventov na trh práce pribudlo v júni. Mladí sa môžu tešiť najmä z toho, že pracovných ponúk vhodných aj pre nich na trhu pribúda. „Nové pracovné ponuky vhodné aj pre absolventov v porovnaní s predchádzajúcim rokom rástli o 51 %. Ich aktuálny podiel tvorí zhruba tretinu z celkového počtu inzerovaných ponúk na portáli Profesia.sk,“ informovala Klembalová. V auguste pritom zamestnávatelia uverejnili až 4 500 ponúk, ktoré sú vhodné aj pre absolventov. Zamestnávatelia tak nehľadajú iba ľudí s praxou v odbore, šancu dávajú aj mladým ľudom.

uplatnenie absolventov
Mladí sa najviac zaujímajú o pozície v administratíve. Zdroj: pexels.com

Študenti si volia ľahšie školy
Na trhu vzniká nepomer medzi ponukami v technickom odvetví a dopytom zo strany uchádzačov. Kým trh vyžaduje najmä technické pozície z oblasti výroby či informačných technológií, mladí chcú prácu v administratíve. „Z dlhodobého hľadiska sú však zaujímavé práve technicky orientované pracovné pozície, kde nájdu absolventi perspektívu, trvalú a dobre platenú prácu. Práve preto upozorňujeme budúcich študentov, aby sa začali zameriavať na technické odbory, kde je väčšia uplatniteľnosť na trhu práce,“ uviedla Klembalová.

Koľko chcú zarábať?
Nepomer vzniká aj medzi absolventami jednotlivých vysokých škôl. Najmä študenti technických smerov si uvedomujú, že sú na pracovnom trhu žiadaní a chceli by zarábať dvojnásobok toho, čo napríklad študenti na filozofickej fakulte. „Priemerný očakávaný plat absolventov vysokých škôl uvádzaný v ich životopisoch, keď vstupujú na trh práce, je 926 eur mesačne. Najvyššie platové očakávania majú absolventi Slovenskej technickej univerzity, Fakulta informatiky a informačných technológií,“ ozrejmila situáciu Klembalová.

[infogram id=“ocakavanie_studentov“]

Zdroj informácií z grafu: Profesia.sk