Áno, znie to zvláštne, ale množstvo študentov (a nielen tých) si chodí doplniť obsah svojej peňaženky do rakúskeho mesta vzdialeného len 14 km od Bratislavy. Jedná sa o Hainburg, v ktorom sídli inštitúcia Europlasma a za každý odber sa darcovi odvďačí 20 eurami. Túto sumu nazýva ako náhradu osobných výdavkov. O tom by sa však dalo polemizovať, ale k tomu neskôr.



Aby sa do obrazu dostali aj neznalci

Krvná plazma je tekutina žltej farby, ktorá tvorí súčasť krvi človeka, približne 50 % celého objemu. Tvoria ju rôzne látky, ktoré zabezpečujú zrážanie krvi, ale aj bielkoviny, tuky, cukry, minerály a iné. Plazma je pre človeka nesmierne dôležitá, pretože bráni prieniku infekcií do organizmu. Darovaná plazma sa posunie ďalej na pomoc ťažko chorým pacientom alebo jej cesta vedie do laboratória, kde sa stáva súčasťou farmaceutického priemyslu.

„Plazma je pre človeka nesmierne dôležitá, pretože bráni prieniku infekcií do organizmu.“

Celý postup, ktorým sa plazma odoberá sa nazýva plazmaferéza. Jednoducho povedané, darovanie sa začína odberom krvi, následne sa plazma v centrifúge oddelí od ostatných krvných buniek (červené a biele krvinky) a tie sa nakoniec vrátia späť do žily darcu. Celý postup trvá približne 45 minút. Počas jedného darovania môže byť odobratých maximálne 700 ml plazmy, množstvo ale závisí od hmotnosti darcu.

darovanie krvnej plazmy za peniaze
Infografika: Zložky tvoriace krv a krvnú plazmu. Zdroj: autorka

Darcom sa môžeš stať aj ty. Stačí, ak sa považuješ za zdravého človeka, máš aspoň 18 rokov a vážiš 50 kg alebo viac. Nasadneš na autobus č. 901 a odvezieš sa z Bratislavy do Hainburgu. Študentský lístok stojí pár desiatok centov a cesta netrvá ani polhodinu. V autobuse stretneš kopu Slovákov a poväčšine to budú možno aj tvoji rovesníci, ktorí sa namiesto brigády rozhodli privyrobiť si takýmto štýlom.

Prečo ale téma darovania plazmy stojí za zmienenie?

Na Slovensku odber krvnej plazmy možný nie je. U nás sa plazma získava separovaním z celej odobratej krvi pri klasickom darovaní, ktoré môžu ženy vykonať 3 krát ročne s odstupom 3 – 4 mesiacov a muži 4 krát ročne s odstupom 2 – 3 mesiacov. Súkromná firma Europlasma tvrdí, že plazma sa v tele obnoví do 48 hodín a teda darovanie je možné uskutočňovať až trikrát v priebehu 2 týždňov, maximálne však 50 krát za rok. Inštitúcia ponúka darcom na oplátku finančné odmeny.

„Ak darca prinesie ďalších 3 darcov a každý z nich daruje plazmu aspoň 3 krát, darcu, ktorý ich “pozval” čaká odmena vo výške 150 eur.“

Okrem klasickej odmeny vo výške 20 eur môžu darcovia získať aj rôzne prémie či bonusy. Ak darca prinesie ďalších 3 darcov a každý z nich daruje plazmu aspoň 3 krát, darcu, ktorý ich “pozval” čaká odmena vo výške 150 eur. Toto je len jeden z bonusov, ktoré firma ponúka. V čakárni si človek môže všimnúť množstvo letákov a plagátov s veľkými sumami, ktoré môže získať. Europlasma ale tvrdí, že nelákajú darcov k odberu len na základe finančnej odmeny.

krvná plazma darovanie rakúsko
Zdroj foto: Instagram.com @rvsd_mustangs

Jednoduchá matematika. 50 x 20 = 1000 eur privyrobenia si za rok. Taktiež, za každé okrúhle číslo počtov odberu máš ďalšiu extra odmenu, pokojne aj vo výške niekoľkých desiatok eur. A to som ešte nezarátala vyššie spomínaný bonus za kamošov, ktorých zlomíš na darovanie.

A zdravie?

Ak sa ti práve namiesto zreničiek rozžiarili symboly peňazí, čo tak porozmýšľať aj nad negatívami, ktoré môžu mať dopad na tvoj organizmus? Mnoho darcov nespozorovalo žiadny negatívny dopad darovania na ich zdravie. Tak ako študent Akadémie Policajného zboru Filip (22). „Jasné, že tam chodím pre peniaze, ako každý. Ale druhým hlavným dôvodom je pravidelné informovanie o mojom zdravotnom stave. Počas kontroly sa dozviem všetky moje hodnoty ako sú bielkoviny, železo a iné. Taktiež darca zistí, či nie je nosičom nejakej pohlavnej alebo inak prenosnej choroby. No a aký je môj celkový názor na darovanie plazmy? Určite pozitívny. Som pravidelne zdravotne kontrolovaný, viem, ktoré hodnoty by som mal zlepšiť a ešte si aj finančne polepším. Keď si to tak spätne spočítam, zarobil som si už cez 2 500 eur,“ smeje sa FilipNa druhej strane sa ale nachádzajú tí, ktorým sa postupne zhoršuje obranyschopnosť a imunita je pomaly na bode mrazu.

„Po mnohonásobnom darovaní môže časom u jedincov, ktorí  majú nedostatočnú výživu dôjsť k poruche tvorby bielkovín.“

Keďže na Slovensku je spôsob darovania krvnej plazmy odlišný ako v Rakúsku, opýtali sme sa na názor nakompetentnejšej – vedúcej lekárky Národnej transfúznej služby SR Kláry Svitekovej. „Darovanie krvi ani plazmy v bežnom prípade nie je škodlivé, ak sa dodržiavajú správne intervaly medzi odbermi  pri racionálnej výžive a celkovej životospráve darcu. V niektorých krajinách najmä tam, kde preferujú komerčné odbery plazmy (často veľké objemy na predaj do farmaceutického, respektíve i kozmetického priemyslu) odoberajú darcom až 33 litrov plazmy ročne a teda darcov berú v kratších intervaloch, napr. už po týždni znova na odber cca 6 decilitrov  plazmy,“ vysvetľuje Sviteková. Taktiež tvrdí, že i keď tvorba plazmy je pomerne rýchla, predsa len niektoré jej bielkoviny potrebujú dlhší čas na dotvorenie a obnovenie a po častom a mnohonásobnom darovaní môže časom u jedincov, ktorí napríklad majú nedostatočnú výživu dôjsť k poruche tvorby bielkovín a následne metabolizmus začne viac tvoriť tuky. Hromadenie tukov na cievach potom vedie k rýchlejšej ateroskleróze a s tým spojeným výskytom ochorení – srdca a ciev. „U nás sa zatiaľ plazma nedaruje z dôvodov, že ju získavame z odberu krvi a nepredávame ju na komerčné účely,“ povedala MUDr. Klára Sviteková.

krvná lazma
Mudr. Klára Sviteková Zdroj foto: Ružinovské echo

Moja skúsenosť.

Môj pohľad na vec je taký, že darovať plazmu a nechať si za to zaplatiť nemalú sumu, nie je práve najlepší skutok. Ja konkrétne mám za sebou jednu a nie veľmi pozitívnu skúsenosť. V lete tohto roku som to šla vyskúšať. Lekári a asistenti boli naozaj veľmi milí, avšak bolo to, aspoň pre mňa, celé zvláštne sedieť v čakárni a vidieť plno ľudí, mladých aj starších, ktorí prišli spraviť “dobrý skutok”, za ktorý si koniec koncov nechali zaplatiť.

Po krátkej prehliadke a rozhovore s lekárkou som vošla do veľkej miestnosti, kde boli naukladané lehátka jedno vedľa druhého. Najprv sa mi zdala atmosféra príjemná, darcovia si popri odbere čítali knihy alebo facebookovali na mobile.

„Bolo to, aspoň pre mňa, celé zvláštne sedieť v čakárni a vidieť plno ľudí, mladých aj starších, ktorí prišli spraviť “dobrý skutok”, za ktorý si koniec koncov nechali zaplatiť.“

Počas odberu mi však asi po 15 minútach prišlo nevoľno. Mala som veľmi nízky tlak a doktorka mi v rýchlosti nevedela nahmatať ani pulz. Hneď, ako som zdvihla ruku a oznámila, že sa mi zahmlieva pred očami, zdravotníci pribehli ku mne a postarali sa o mňa. Na personál nemôžem povedať nič zlé. Hodnotím ale celkovo situáciu negatívne, aspoň čo sa týka mojej skúsenosti. Nielenže som sa cítila po zvyšok dňa úplne mizerne po fyzickej stránke, ale aj po psychickej. Uvedomila som si, že mi vôbec nestojí oberať svoje telo o dôležité látky len kvôli peniazom.

donateplasma
Zdroj foto: Instagram.com @knuthem

Poznám viac študentov, ktorí majú len dobré skúsenosti a nikdy im odber podobné stavy nepriviedol. Filip je toho príkladom. Možno som len ja jedna z osôb, ktoré sú intolerantné voči odberu plazmy. Možno som nedodržala pitný režim presne podľa odporúčaní (pila som veľa, avšak asi nie dosť). Skôr to ale hodnotím z morálneho hľadiska.

„Nielenže som sa cítila po zvyšok dňa úplne mizerne po fyzickej stránke, ale aj po psychickej.“

Pred rokom som začala aj s darovaním krvi. Musím povedať, že pri krvnom odbere nemám absolútne žiadne výčitky, práve naopak. Človek navštívi transfúzne centrum práve kvôli vidine pomôcť niekomu, komu krv chýba. Už len počas odberu krvi sa vo mne hromadia úplne iné emócie ako pri odbere plazmy, pri ktorom som vedela, prečo to vlastne veľa ľudí robí. Za 450 ml krvi dostanete akurát tak croissant alebo malú bagetku, keksík, vodu a 2 eurový stravný lístok. Je teda hneď jasné, že tam človek nechodí ako na brigádu, kde môže za 2 hodiny zarobiť aj 170 eur.