Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, ako ľahko môžu aj oni dopomôcť k tomu, aby sa naša planéta dožila v zdraví ďalších storočí.Tieto ekologické náhrady každodenne používaných vecí môžu obrovským spôsobom pomôcť pri snahe o zelenšiu planétu.

Vymeňte svoje plastové tašky za ich znovu použiteľné alternatívy

Pri nákupe potravín takmer nikto z nás nepremýšľa o tom, aký obrovský dopad majú plastové tašky a vrecká na prírodu. Celosvetovo sa však použije až 160 000 plastových tašiek za sekundu. Alternatíva je pritom veľmi jednoduchá. Plátenné tašky alebo „sieťovky“ sa dajú kúpiť už takmer všade. Okrem toho sú aj veľmi štýlové a skladné. Znovu použiteľné tašky či vrecká tak predstavujú obrovskú pomoc pre naše životné prostredie.

Neberte si papierové „to go“ poháre v kaviarňach

Ďalšia z rady veľmi jednoduchých riešení, ako sa stať aspoň o kúsok ekologickejším. Jednoducho si do kaviarne či reštaurácie zoberte svoj vlastný pohár. Papierové poháre sa môžu zdať ako ľahko recyklovateľné, avšak opak je pravdou. Vnútro týchto pohárov býva vo väčšine prípadov vyrobené z plastu, čo má za následok fakt, že len 1 % všetkých papierových pohárov sú recyklované a použité znovu. 

Zameňte plastové slamky za ekologické alternatívy

So slamkami sa stretávame každý deň. Či už je to v reštaurácii, kaviarni, alebo ich používate doma. Len v Spojených štátoch sa denne vyhodí viac ako 500 miliónov plastových slamiek, ktoré sa nedajú viackrát použiť. Ekologickejšiu náhradu pritom predstavujú veľmi ľahko recyklovateľné papierové slamky, či znovu použiteľné kovové alternatívy. Aj keď ich EÚ už zakázala, kým zákon prejde do platnosti, môžeme jeho opodstatnenosť dokázať v praxi. 

Nepoužívajte plastové zubné kefky

Zubná kefka patrí k základom hygieny každého človeka. Takmer nikto z nás si však neuvedomuje, že zubné kefky bývajú často celé vyrobené z plastu. Existuje však i náhrada, ktorá je šetrnejšia k prírode. Drevené zubné kefky už viac nie sú raritou a nájdete ich takmer v každej drogérii. Značka Ecoheart, ktorá vyrába kefky z bambusu, je dokonca výtvorom Slovákov. Je ekologická, ručne robená a jej kúpou podporíte lokálny projekt. 

Bambusové zubné kefky Zdroj: ecoheart.sk

Povedzte nie plastovým fľašiam

Kúpou znovu použiteľnej fľaše pomôžete nielen planéte, ale i sebe. Keďže množstvo sladených nezdravých nápojov je predávaných práve v plastových fľašiach, ktoré sa v prírode len veľmi ťažko rozkladajú, kúpou sklenenej či kovovej fľaše pomôžete i svojmu zdraviu. Vôbec sa netreba zamýšľať nad tým, či si tieto fľaše môžete dovoliť. V dnešnej dobe sú viackrát použiteľné fľaše na nápoje oveľa dostupnejšie. 

Či už niektorú z týchto rád skutočne využijete alebo nie, je vždy dobre spomenúť si, že nepoužitím jednej slamky môžete zachrániť bezbranné zviera, ktoré za nič nemôže.