Ak sa považujete za majstra cyklistiky po prejdení trasy dlhej 20 kilometrov, musíme vás vyviesť z omylu. My sme totiž navštívili festival Cyklocestovanie a nestíhali sme sa čudovať, koľko kilometrov majú v nohách skutoční nadšenci cyklistiky.



Toto podujatie nemá priveľmi dlhú históriu, no napriek tomu má premyslený headline programu. Prvýkrát  akcia vznikla ako sesterský festival českého podujatia ,,Cyklocestování.“ Slovenskú verziu založili dve občianske združenia, a to OZ Mám rád cyklistiku a OZ Občan rozhodni. Tento rok sa konal už piaty ročník Cyklocestovania a oproti ostatným sa nenechal zahanbiť. Na workshop pozvali hostí nie len zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Obecenstvu opísali, aké dobrodružstvo sa dá zažiť na sedle bicykla, či aké úsmevné príhody sa im počas cestovania naskytli.

Kde prespávať počas cykloturistiky?

Prvou spomenutou alternatívou, bola možnosť využiť projekt Warmshowers. Táto komunita je zameraná prioritne pre cestovateľov, ktorí využívajú ako dopravný prostriedok výlučne bicykel. Počas svojej trasy si nájdete, kto vo vašej blízkosti ponúka ubytovanie, či ako už hovorí sám názov, horúcu sprchu. Podmienkou členstva je nielen využívať služby tohto servera, ale taktiež ponúknuť strechu nad hlavou iným cyklistom. Výsledkom môžu byť aj nové kamarátstva: „S niektorými nadviažete priateľstvo, ktoré trvá aj po ubytovaní v rodine. Ja mám pár ľudí, s ktorými sa občas stretávame dodnes,“ spomína Stiller počas prednášky. Druhou spomenutou možnosťou ubytovania bol už známy Couchsurfing. „Máme radi aj túto variantu, no pre nás bol spoľahlivejší  Warmshowers.“

Prezentácia o využívaní cestovateľských serverov.

Bicykel ako náplasť na nešťastnú lásku

Jedna časť workshopu obsahovala osobnú výpoveď Čecha Mateja Balgu, ktorý sa rozhodol liečiť svoje zlomené srdce cestovaním okolo sveta. Putovanie mu trvalo tri roky. V jednom zo svojich videí hovorí: „Pracoval som v Taliansku a vyrábal olivový olej, svoje prvé Vianoce na ceste som strávil na brehu Dardanely, prešiel 3000 kilometrov dlhú púšť Taklamakan a robil v Čínskom bistre.“

Záber z jednej z ciest.

Prečo sa ale všetky tieto zážitky rozhodol absolvovať na bicykli? „Nemal som finančné prostriedky. Keby som ich mal idem autom alebo motorkou. K cyklistike som predtým nemal hlbší vzťah, jednoducho som nemal ako ísť,“ so smiechom dodal Matej. Spočiatku chcel ukončiť svoju cestu v Číne, no uvedomil si, že ešte neprešiel dostatok miest. Cieľom tejto výpravy, malo byť nájdenie samého seba alebo životného zmyslu. Ako sám dodáva, necestoval na východ len fyzicky, ale aj metaforicky, pretože hľadal psychický východ od všetkých trápení.

Tombola ako oživenie

Súčasťou programu, bola aj tombola v ktorej mohli návštevníci tohto festivalu vyhrať vecné ceny, najmä cyklistického charakteru. Aj z tohto dôvodu sme sa pýtali, či všetci hostia inklinujú k cyklistike: „Áno cestujeme spolu s priateľom, nie však také dĺžky ako ľudia, ktorí prednášali. My skôr radi obeháme Česko a Slovensko,“ tvrdila pani z mladého páru. „Na toto  podujatie sme prišli skôr preto, lebo máme radi cestovanie ako také, nie konkrétne cyklistiku. V našom veku to už moc ani nejde,“ doplnila staršia pani.