Báseň Anny Frankovej – jednej z najznámejších obetí holokaustu – vydražili v holandskom meste Haarlem za 140 000 eur.Anna Franková bolo nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou skrývalo počas druhej svetovej vojny v nepoužívaných priestoroch firemného skladu na ulici Prisengracht 263 v Amsterdame. Úkryt však bol len krátko pred koncom vojny prezradený a rodinu deportovali do nemeckých koncentračných táborov Auschwitz-Birkenau a Bergen-Belsen. Tie prežil len Annin otec Otto Frank.

Anna sa neskôr stala veľmi známou vďaka denníku, ktorý si písala ešte počas úkrytu v Amsterdame (od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944) a ktorý po vojne vydal v Holandsku práve jej otec. Báseň, ktorá bola predmetom dražby v Haarleme, napísala Anna ako 12-ročná do spolužiakovho zošita 28. marca 1942, teda v čase, keď ešte chodila do špeciálnej školy vyhradenej len pre Židov, krátko predtým, ako sa jej rodina uchýlila do zmieneného úkrytu.

Aukčný dom hodnotu osemriadkovej básne na stránke vytrhnutej zo školského zošita pôvodne odhadol na 30 000-50 000 eur, záujem kupujúcich však predstihol jeho očakávania.

Zdroj: TASR