Veľa študentov dnes siaha po múdrych drogách. Nie že by boli naozaj múdre, iba vy ste vďaka nim o trochu viac sústredení a motivovaní. Naša redakcia sa pozrela na to, aké podporné látky študenti využívajú a kedy pre nich nastáva ten správny čas na vyhľadanie „pomoci“.



„Múdre“ drogy (nielen) na učenie

Napriek všeobecnému názoru, že už za vyslovenie samotného slova „drogy“ poputujete do cely zadržania, je jeho skutočný význam úplne iný. Názov droga neznamená niečo nelegálne či škodlivé. Väčšina tzv. múdrych drog je dokonca voľne predajná v lekárňach. Takéto drogy sa vyznačujú priaznivým efektom bez vedľajších účinkov a majú schopnosť ovplyvniť psychickú vyrovnanosť, odstraňovať stres, únavu, depresiu alebo aj zvýšiť sexuálnu výkonnosť.

Čo dostanete na voľný predaj?

Piracetam je známa nootropná látka, ktorú by ste našli v šuflíku nejedného študenta. Neodporúča sa látku užívať samotnú, ale v kombinácii s vitamínmi B, D alebo Magnéziom. Podľa príbalového letáku zlepšuje pamäť, zvyšuje sústredenosť, znižuje únavu, a dokonca odbúrava stres.

Nemôžeme však očakávať, že sa takéto účinky dostavia hneď po užití jednej tablety. Piracetam má výraznejšie účinky po niekoľkých dňoch či dokonca týždňoch. Študenti, ktorí majú iba pár dní pred skúškou, preto veľmi nepochodia.

drogy na učenie
Zdroj: http://www.standard.co.uk/

Guarana je rastlina pochádzajúca z Brazílie a patrí medzi najvyhľadávanejšie drogy na učenie. Má typicky čierne plody,  ktoré pripomínajú gaštany a familiárne sme si ju zvykli nazývať „dobíjač energie“. Zohnať ju už dnes môžeme vo viacerých formách, ako napríklad tabletky, želatínové kapsule. Študenti siahajú aj po tekutom variante, ktorý sa na niektorých miestach dokonca čapuje alebo pridáva do miešaných drinkov.

Výrobcovia týchto produktov garantujú prísun energie, potláčanie únavy, zlepšenie pamäte a sústredenia. Zvyšujú koncentráciu a stimulujú mozgovú činnosť. Študent Tomáš z Trnavy si guaranu pochvaľuje: „Tabletky som prvýkrát videl v internátom časopise, hneď ma zaujal, beriem po 2 tabletky vždy, keď idem na prednášku, za seba odporúčam.“

Študenti siahajú po ginkgu najmä v podobe čaju. Gingko biloba je extrakt, ktorý prispieva k duševnej rovnováhe a slúži hlavne na podporu sústredenosti a krátkodobú pamäť. Podľa viacerých názorov je ginkgo všeliek, ktorý obsahuje také účinné látky, aké nemá žiadna iná rastlina. Či vám ginkgo pomôže spraviť skúšku alebo zápočet, garantovať nevieme, ale po jeho užití sa ľudia cítia lepšie a sú viac uvoľnení.

Ženšen pochádza z východnej Ázie a patrí k najznámejším liečivým rastlinám sveta – presnejšie povedané jej koreň, nazývaný tiež koreň života, ktorý svojím tvarom pripomína ľudské telo je doslova zázrak. Najvýznamnejšie účinky ženšenu sú zlepšenie pozornosti a pamäti, potlačenie chronickej únavy, strachu a depresie.  Je nutné si uvedomiť, že ženšen nemôže zastúpiť zdravý životný štýl, on iba pomáha organizmu lepšie fungovať a udržiavať jeho vnútornú rovnováhu.

Zdroj: google.sk

Ilegálne péčko, pédro či perník alebo aj „sen študentov“ sú názvy pre drogu s názvom pervitín. Najväčší rozruch spôsobil v 80. a 90. rokoch, kedy po ňom siahalo najväčšie množstvo študujúcich. Bohužiaľ aj dnes ešte sú ľudia, ktorí túto drogu užívajú. Vďaka pervitínu dokážu byť neustále koncentrovaní a nepociťujú žiadne obmedzenia. Po užití drogy je všetko ľahšie rýchlejšie a ľahšie sa učí, avšak jeho pôsobenie je iba krátkodobé a po vyprchaní účinku sa cítite horšie ako pred užitím. Pre denník Korzár sa jeden študent vyjadril na adresu pervitínu takto: „Používal som péčko pri ťažkých skúškach v škole, ale asi každý vám povie, že pervitín je najväčšie svinstvo. Po prvé, je to strašná syntetika a po druhé, ak náhodou nie je droga úplne čistá, nemusí to s vami skončiť najlepšie. Najhoršie je, že sa na neho človek rýchlo namotá, no rovnako rýchlo to s ním potom ide dolu vodou.“

A aká je realita?

Jedna vec je teória, o ktorej vám Google vyhodí tisícky stránok, no druhá vec je praktická stránka podporných látok alebo ak chcete drog. Rozhodli sme sa vytvoriť dotazník a rozhodiť ho medzi študentov vysokých škôl, aby sme zistili ako otázku „drog na učenie“ vidia oni.

Položili sme im niekoľko jednoduchých otázok a výsledky sú viac ako zaujímavé. Pre lepšiu predstavu toho, ako prieskum dopadol a aby ste nemuseli veľa čítať, sme pripravili nasledujúcu infografiku:

Výsledky dotazníka. Zdroj: vlastné spracovanie

Keďže sme dali respondentom pri poslednej otázke možnosť otvorenej odpovede, trošku sa nám rozpísali a niektoré reakcie stoja za to, aby sme im venovali viac priestoru. Mnohí síce otázku odignorovali, ale väčšina sa s nami podelila o svoju negatívnu alebo pozitívnu skúsenosť. Občas sa dokonca vyskytli aj odpovede, ktoré nás nielen prekvapili, ale aj zabavili.

Skúsenosti študentov:

  • Ginko som vyskúšala, ale nepociťovala som nejaké extra účinky.
  • Všetko je len o vôli.
  • Mne osobne to veľmi nepomáha.
  • Po užití danej podpornej látky som náhle opeknel. Bol to problém, lebo všetky ženy ma chceli a nedokázal som sa učiť.
  • Neviem, či majú nejaký zmysel. Skôr ide o to, aby ma udržali pri vedomí a nespal som.
  • Občas si to na druhý deň nepamätám, ale ináč ok.
  • Tablety z rybieho tuku nechutili dobre.
  • Párkrát som to pri učení sa na skúšku prehnal s kávou a nedokázal som následne zaspať.
  • Zlú skúsenosť nemám žiadnu, dobrú len takú, že som dala skúšku.
  • Pri užívaní ginko tabliet alebo čajov som nespozorovala takmer žiadne účinky.
  • Lepšia sústredenosť.
  • S ginkom a memo plus mám dobrú skúsenosť. Dokázala som sa dlhšie učiť, zvýšila sa mi sústredenosť, zmiernilo mi to stres a myslím, že som si aj pamätala viac.
  • Čokoláda v spojení s energetickým nápojom mi vždy dobre pomohla. Fajn je aj ísť spať na pár hodín v noci (2-3) a opäť sa učiť, najlepšie sa mi vždy učilo od 1 rána do cca 5 rána.

  • Raz som v jeden deň vypila toľko kávy, zeleného a čierneho čaju, až sa mi po celom tele vysypali také červené fľaky.. pravdepodobne som sa „predávkovala“ kofeínom.
  • Hrnček vareného vína na lepšie zapamätávanie. Ginko biloba- žiadne účinky.
  • Pri učení na štátnice som vyskúšala Lucetam. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nefunguje. Časom som našla iné spôsoby, ako sa učiť rýchlo a efektívne bez chemikálií. Napríklad spánok (aj krátky medzi učením sa) pomáha zapamätať si veľké množstvo informácií.
  • Psychologický efekt – celé je to v hlave.
  • V skratke: nič mi to nikdy nepomohlo, takže treba sa zaťať a pretrpieť to učenie.
  • Dobrú skúsenosť mám s gingkom, lecitínom a piracetamom. Lepšie som sa sústredil, mal som lepšiu náladu na učenie pozitívnejšiu a viacej energie, takže som sa vedel dlhšie učiť vydržať pri učive.
  • Mám len dobré skúsenosti s kešu orechami.
  • Pred štátnicami som jedla Green Coffee v tabletách, Ginkgo v tabletách a Esprico – tablety určené pre diétny postup pri poruche nedostatku pozornosti. Nebola to zlá skúsenosť, pomohlo mi to.
  • Čokoláda bola s chilli a ja som si to nevšimla, tak som stratila 15 minút učenia tým, že som predýchavala tú štipľavosť.
  • Raz som si chcel pomôcť pri učení alkoholom a skončil som v trojke, nič som sa síce nenaučil, ale aspoň sme boli spokojní aj s dámami.
  • Väčšina vyššie uvedených k učeniu moc nepomohla, asi kvôli kombinácii s marihuanou.

Nechceme našim článkom nabádať študentov, aby si pri učení pomáhali „drogami“ či inými podpornými látkami. Chceme naopak poukázať na to, že niektorí študenti tak pravidelne robia a nemusí to vždy dopadnúť najlepšie. Záleží to na individuálnom prístupe študenta. Ak si vyberie bezpečný spôsob, ktorým svoje učenie podporí, dobre pre neho.

Za pomoc s hľadaním informácií ďakujem redaktorke Janke Pileckej.