V minulosti bola 21-ročná žena stará dievka. Doba sa však zmenila a dnes už je nad materstvom vzdelanie a kariéra, ale čo ak chce byť žena predsa len matka aj študentka?



Život pred sebou, v hlave samé ideály a nesplnené sny. Študentský život v plnom prúde a odrazu nastane zlom. Život sa zmení, niekedy chcene, niekedy nechcene, ale hlavne radikálne. Ako to mladí rodičia zvládajú a čo na to okolie?

Študentka a matka v jednom

Katka je študentka študijného programu aplikované mediálne štúdiá je mamičkou už rok a porozprávala nám, aké to je zvládať dve dôležité roly naraz. „Študujem dennou formou, ale mám vybavené individuálne štúdium,“ začína rozprávanie Katka. Štúdium prerušiť nechcela kvôli financiám, pretože ak by chcela pokračovať, musela by si za ďalší ročník priplatiť až 800 €. „Dekanka mi tiež dovolila brať si malého na prednášky,“ vymenúva výhody Katka. No a či je to ťažké? „Určite áno, tak ako pre mňa aj pre malého. Beriem ho so sebou na prednášky skoro stále, čo zvládam len vďaka šatke. Tam mi pekne pospí, no už má rok a rád by kecal a jašil sa, takže veľakrát je naozaj umenie udržať ho potichu a na jednom mieste takmer dve hodiny,“ opisuje mladá mamička.

Zdroj: www.boomsbeat.com
Zdroj: www.boomsbeat.com

Iný rozvrh má Katka počas skúškového. Cez deň sa hrá s malým a večer sa učí, takže spánku venuje tak maximálne 2 hodiny denne. „Veľmi mi pomáha aj mamina, niekedy mi malého postráži a podporuje ma aj v štúdiu. Okolie sa k tomu postavilo hlavne s obdivom, že to zvládam. Otec môjho syna ma v štúdiu nepodporuje, zdá sa mu to zbytočné a vraj tým malému kazím detstvo. Pravda na ihrisku by mu bolo určite lepšie, no bohužiaľ,“ dodáva smutne šikovná študentka.

Pri otázke finančnej podpory od štátu sa Katka najprv zasmiala. „Bohužiaľ od tohto štátu veľa finančnej podpory nehrozí, dali by mi až vtedy, keby som nemala ani na chlieb. Dokonca neprihliadajú ani na to, že bol malý po pôrode operovaný, a tak musím platiť veľa za lieky sama. Na štúdium mi takisto neprispejú, dostávam iba rodičovský príspevok,“ hodnotí svoje finančné možnosti.

Tehuľky a pedagógovia

Počas štúdia medicíny otehotnela aj Nikola (23), čo sa môže zdať veľa ľuďom trochu desivé. Medicína predsa patrí k najnáročnejším odborom. „Spolužiaci zareagovali úžasne, dokonca som dostala obrovský darčekový kôš plný ovocia a sladkého. Vraj ma budú aj obraňovať pred tými, čo ma budú ohovárať. Takže počas tehotenstva boli naozaj zlatí,“ prezradila budúca pani doktorka.

Mamička Nikolka (23) so synom Janíkom
Mamička Nikolka (23) so synom Janíkom

Učitelia to v tom období ešte nevedeli a Nikola to nikomu na nos nevešala. Vidieť to na nej začalo byť až počas skúškového. „Vtedy mi to tehotenstvo aj celkom pomohlo. Z jednej skúšky by som inak letela aj s dverami, ale pedagogička mi dala céčko. Mala som jednoducho šťastie na spolužiakov aj na profesorov. Dnes už má malý viac ako pol roka a Nikola je v piatom ročníku štúdia na medicíne. „Nie je to ľahké, ale nič neľutujem a som hrdá na to, že si môžem hovoriť matka aj študentka,“ dodáva s úsmevom.

S peniazmi to nie je žiadna sláva

Rodičom, a to aj študujúcim, môžu v súvislosti s narodením dieťaťa a starostlivosťou oň patriť rôzne štátne sociálne dávky, dávky nemocenského poistenia či daňové zvýhodnenia. Niektoré „rodičovské“ dávky sú jednorazové, čo znamená, že budú vyplatené iba raz. Konkrétne to platí pre Príspevok pri narodení dieťaťa. Je to štátna jednorazová sociálna dávka, ktorú vypláca príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Účel tejto dávky je pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca. Nárok na príspevok zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa.

Iné poplatky môžu byť vyplácané aj opakovane v mesačných intervaloch:

Platí materská dávka rovnako aj pre mamičku študentku?

Materské je dávka nemocenského poistenia, ktoré sa poskytuje z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o dieťa. Vypláca ho Sociálna poisťovňa. Aby vznikol nárok na materskú, osoba, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, musí byť v období vzniku dôvodu na poskytnutie materského nemocensky poistená, pričom toto poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Alebo jej musí trvať ochranná lehota, ak nemocenské poistenie zaniklo. Žiaci stredných škôl a študenti vysokých škôl však nie sú zo zákona povinne nemocensky poistení. Štát za nich platí iba poistné na zdravotné poistenie.

matka študentka

Študovať či neštudovať ďalej 

Postoj vysokej školy k študentke, ktorá otehotnela, je špecifická záležitosť. Existujú individuálne študijné plány alebo špeciálne upravené rozvrhy tak, aby to budúcej mamičke vyhovovalo. Je teda iba na jej vedomí a svedomí, či chce v štúdiu pokračovať alebo sa naplno venovať svojej role matky. Ak do úvahy neprichádza zmena rozvrhu či spomínaný individuálny študijný plán, každý študent má zo zákona právo prerušiť štúdium na dva semestre počas bakalárskeho a dva počas magisterského štúdia. Ak si v tejto dobe nestihne zariadiť všetko potrebné a zorganizovať si život tak, aby sa mohol do školy vrátiť, môže prejsť na externú formu štúdia. Ak škola neponúka takúto možnosť, študent ostáva na dennom štúdiu a platia pre neho rovnaké pravidlá ako pre ostatných študentov, a to bez ohľadu na jeho rodinný stav. Vtedy je nútený rozhodnúť sa, či ostane alebo odíde.