Štúdium v zahraničí je bez pochýb dobrá voľba.Lepšie spoznať inú kultúru, prehĺbiť znalosť cudzieho jazyka, vyskúšať si život na vlastnú päsť. Ako si teda spávne vybrať na ktorej vysokej škole sa študent o túto možnosť bude uchádzať? Odpoveďou je svedomité zváženie si motivácie výberu vysokej školy, jazykových požiadaviek zahraničnej inštitúcie a v neposlednom rade i svojich finančných možností.

studium, univerzita, student, rozhodovanie

Často sa stáva, že študenti na to idú z opačného konca. Po úspešnom absolvovaní peripetií s prijímacím či výberovým konaním na zahraničnú univerzitu prichádza na rad ďalšia dôležitá otázka. Otázka financovania štúdia a životných nákladov v zahraničí. Bohužiaľ, študenti svoje plány ´študovať vonku´ častokrát nedotiahnu do zdarného konca, a to aj kvôli vysokým nákladom za štúdium a ubytovaniu v danej krajine. Aké sú bežné ceny poplatkov za vysokoškolské štúdium v zahraničí? Je lacnejšie ostať na starom kontinente, či sa vybrať ďalej do sveta?

Americký sen

Príbuzní často nabádajú vysokoškolákov k štúdiu v Spojených štátoch amerických. Mnohí Slováci si štúdium v Severnej Amerike spájajú s tými najpretížnejšími univerzitami sveta. Na základe umiestnenia v renomovanom rebríčku Times Higher Education sa samozrejme nemýlia.

V prvej desiatke univerzitít s najlepším menom vo svete v akademickom roku 2015/2016 sa nachádza až 6 v Spojených štátoch. Či už California Institute of Technology (1.miesto), Stanford University (3.miesto), Massachussesetts Institute of Technology (5.), Harvard University (6.), Princeton University (7.) alebo University of Chicago (10.), výberom ktorejkoľvek z nich si študenti zabezpečia nenahraditeľný riadok vo svojom Curriculum Vitae a teda šancu na nepomerne zaujímavejšiu ponuku zamestnania ako ich spolužiaci, ktorí zotrvali iba na domácich vysokých školách.

California Institute of Technology. Naľavo vidíme laboratórium fyziky a napravo laboratórium matematiky a fyziky. Zdroj: wiki
California Institute of Technology. Naľavo vidíme laboratórium fyziky a napravo laboratórium matematiky a fyziky. Zdroj: wiki

Blízka rodina a priatelia si však málokedy uvedomujú, že náklady na štúdium a život sa v prípade amerických univerzít šplhajú do astronomických výšok. Faktom je, že v minulom akademickom roku bola podľa The Chronical of Higher Education priemerná cena za dva semestre štúdia na amerických univerzitách 18 943 $ (16 728 €), z toho viac ako polovicu, a to 9 804 $, tvorili náklady na bývanie. Preto si nevieme tak úplne predstaviť granty, ktoré by väčšinovo pokryli celkové náklady na štúdium v USA. Navyše, tieto čísla sú iba priemerné a v prípade najlukratívnejších amerických univerzít sa celkové náklady za ich navštevovanie spolu s pobytom v zahraničí pre našinca môžu vyšplhať až na 65 000 $ (57 400 €). Celoročné pôsobenie na americkej univerzite si preto mnohí študenti dobre premyslia, keďže v menšom meste by za túto sumu dokázali bez problémov financovať v plnej výške kúpu dvoj- až trojizbového bytu.

Viac ako polovicu z nákladov na dva semestre štúdia v USA tvoria náklady na bývanie. Je to v priemere 9 804  $.

Aby sme však neopomenuli zvyšné štyri univerzity, ktoré sa v tomto akademickom roku umiestnili na popredných priečkach ako hrdí reprezentanti kvality vysokoškolského vzdelávania vo Veľkej Británii a Švajčiarsku, musíme spomenúť i University of Oxford (2.miesto), University of Cambridge (4.), Imperial College London (8.) a ETH Zürich, Swiss Federal Institute of Technology (9.), na ktorom študoval aj Slovák Timo.

Kde je teda lacno a kde je draho?

Nie vždy však platí, že vysoké poplatky za školné idú ruka v ruke s umiestnením sa univerzity na popredných miestach v celosvetovo uznávaných rebríčkoch kvality vysokých škôl. Podľa HSBC Holdings, britského bankového a finančného gigantu, je to práve Austrália, kde je univerzitné vzdelanie najdrahšie. Štúdium za dva semestre sa tu v priemere pohybuje na úrovni 42.093 $ (37 171 €). O čosi menej študenti zaplatia za jeden akademický rok v Singapure (v priemere 36 564 $ = 32 288 €), či v už spomínanej Veľkej Británii (35 045 $ = 30 947 €). Naopak, medzi najlacnejšie vysokoškolské inštitúcie patria tie v Indii ( v priemere 5 642 $ ročne = 4 982 €), čo je vzhľadom na celkovú životnú úroveň v tejto krajine pochopiteľné.

Štúdium v Indii patrí medzi najlacnejšie. Zdroj: University of Fraser Valley, India.
Štúdium v Indii patrí medzi najlacnejšie. Zdroj: University of Fraser Valley, India.

Aby sme sa však nestratili v záľahe čísel a lokácií, časopis Forbes nám prehľad najdhahších univerzít vo svete uľahčil nasledovne. Najdrahšie univerzity (z hľadiska poplatkov spojených so štúdiom) sú bez akýchkoľvek pochýb tie americké (na čele s George Washington Univerzity), v tesnom závese s ďalšou svetovou veľmocou, akou je Británia (the University of Buckingham). V prípade finančných nákladov spojených s pobytom v zahraničí taktiež stoja na vrchole rebríčka Spojené štáty americké (medzi najdrahšie internáty patria tie v štátoch Washington, NY a California).

Úplne inou kategóriou sú luxusné univerzity, ktorých najpodstatnejšou misiou nie je ani tak poskytnúť špičkové vysokoškolské vzdelanie, ako skôr, i počas štúdia, umožniť študentom z bohatých rodín štúdium v absolútnom pohodlí a luxuse, na aký sú zvyknutí z domova. Ich prvoradým zámerom je preto prvotriedne ubytovanie, ktoré svojim klientom poskytujú. Medzi tieto patria The University of Arizona v Tuscone, The University of New Florida v Jacksonville, ale aj

Aj takto môže vyzerať internát. Tento je z Arizony.
Aj takto môže vyzerať internát. Tento je z Arizony.

Po prečítaní predchádzajúcich riadkov by sme preto študujúcim kolegom radi odkázali, že otázku financovania svojho štúdia ´vonku´, by spolu s promptným vybavovaním si grantu, ktorý im to uľahčí, nemali brať na ľahkú váhu. Naopak, prioritné riešenie tejto otázky a svedomité zistenie si všetkých pre a proti štúdiu v tej ktorej lokácii, môžu podstatne prispieť k tomu, aby ich misia študovať v zahraničí bola úspešná.