Počas piatkového večera došlo v hlavnom mesta Francúzska k viacerým teroristickým útokom, ktoré sa odohrali na až šiestich rôznych miestach. Najviac obetí si vyžiadala streľba v koncertnej sále Bataclan, kde trojica teroristov postrelila najmenej 120 ľudí.



Zdá sa, že piatok trinásteho má naozaj svoje opodstatnenie. Minimálne, keď sa pozrieme na udalosť v Paríži z piatka 13. novembra, ktorý si pravdepodobne osem útočníkov vybralo na teroristický útok, pri ktorom podľa údajov televíznej stanice CNN zahynulo 153 ľudí, pričom ďalších niekoľko desiatok je zranených.

Celý útok má na svedomí údajne iba 8 teroristov rozmiestnených do šiestich lokalít Paríža a jeho okolia. Polícia predpokladá, že všetci útočníci boli počas akcie zabití, pričom siedmi z nich po odpálení výbušných samovražedných pásov. Miestne orgány však aj naďalej pátrajú po možných spolupáchateľoch.

Koncertná sála, štadión, ale aj bary a reštaurácie

Ako sme už spomenuli z celkovo šiestich útokov z piatkového večera si najviac obetí vyžiadala streľba v koncertnej sále Bataclan, kde v tom čase vystupovala americká rocková skupina Eagles of Death Metal. Tu postrieľali traja teroristi vybavení automatickými zbraňami najmenej 120 ľudí, kde o život prišla väčšina väčšina z nich – doposiaľ údajne až 112. „Stále (0:44 v noci, pozn. red.) sa snažíme zabezpečiť bezpečie a pobyt všetkým členom kapely a personáluMyslíme na všetkých ľudí, ktorí boli zapojení do tejto tragickej situácie,hovorí facebookovská stránka kapely.

Status rockovej skupiny na Facebooku
Status rockovej skupiny na Facebooku

Celkovo 18 ľudí bolo zabitých na triede Charonne, v priestoroch pouličnej kaviarne a japonskej reštaurácie. Ďalších 14 prišlo o život v reštauráciách a baroch nachádzajúcich sa na ulici Alibert, najviac však v podniku La Petit Camodge. Podobne na tom bola aj ulica Fontaine-au-Roi, kde zahynulo ďalších päť osôb.

Niektoré útoky sa odohrávali aj mimo Paríža, respektíve v jeho blízkom okolí. Takýmto miestom bol práve futbalový štadión Stade de France, kde počas zápasu medzi Francúzskom a Nemeckom prišli o život štyria ľudia z 1 500 zúčastnených. Traja z nich však boli údajne útočníci, z ktorých dvaja spáchali samovražedný atentát a jedného z nich stihla miestna polícia zabiť. Na mieste sa v tej dobe nachádzal aj samotný prezident François Hollande, ktorého po explóziách musela zo štadióna evakuovať ochranka.

Prezident následne po zasadnutí krízového štábu vyhlásil výnimočný stav, ktorý má platiť v rámci celého Francúzska. Mimoriadne bezpečnostné opatrenia sa týkajú špeciálne pre oblasť Paríža, pričom sa Hollande rozhodol sprísniť tiež kontroly na francúzskych hraniciach. Okrem iného vyhlásil tiež trojdňový národný smútok.

Videozáznamy z piatkovej udalosti (18+)

Čo nasledovalo potom

Po útokoch vyzvala parížska prefektúra všetkých obyvateľov, aby zbytočne nevychádzali z domu, pričom úrady zároveň uzavreli niekoľko liniek metra. Počas soboty zostali zatvorené aj všetky školy, univerzity a múzeá v Paríži. Čo sa týka letísk, tie zostanú podľa francúzskeho ministra zahraničia Laurenta Fabiusa v prevádzke aj naďalej. Rovnako by to malo byť aj v prípade železničnej dopravy.

Francúzsko v dôsledku teroristických útokov rovnako zrušilo aj všetky víkendové športové podujatia, konajúce sa v tomto regióne. K odkladu podujatia došlo aj v prípade koncertu populárnej skupiny U2, ktorá mala v Paríži vystupovať počas sobotnej noci.

Po útokoch zostali zaplavené aj rôzne sociálne siete, najmä však Twitter, prostredníctvom ktorých ľudia hľadajú svojich známych a blízkych, ktorí boli počas útokov na jednom zo spomínaných miest.

 

Na útok reagovali aj najmocnejší ľudia sveta. Pozrite si prehľad ich vyhlásení

Ihneď po teroristickom útoku zverejnili svoje vyjadrenie najmocnejší ľudia sveta, medzi ktorými sa nachádza prezident Spojených štátov, nemecká kancelárka Merkelová a rovnako aj slovenský prezident Kiska. Pozrite si ako sa k situácii vyjadrili:

Nie je to útok len na Paríž, a ľudí z Francúzska, je to útok na celé ľudstvo, na všetky univerzálne hodnoty, ktoré zdieľame,“ vyhlásil v Bielom dome prezident USA Barack Obama. „Urobíme čokoľvek, aby sa teroristi dostali pred súd,“ dodal.

„Urobíme čokoľvek, aby sa teroristi dostali pred súd,“ hovorí Obama (zdroj: Pixabay)
„Urobíme čokoľvek, aby sa teroristi dostali pred súd,“ hovorí Obama (zdroj: Pixabay)

Nie je to útok len na Francúzsko, ale je to útok na nás všetkých,“ uviedla na tlačovej konferencii nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Naše myšlienky a modlitby sú s francúzskym ľudom. Urobíme čokoľvek, aby sme pomohli,“ povedal britský premiér David Cameron.

Dnes sme všetci Francúzi,“ uviedol poľský minister zahraničia Grzegorz Schetyna. „Žiadne mesto, žiadna krajina sa teraz nemôže cítiť v bezpečí. Ukazuje sa však, že musíme viac spolupracovať. Na nás závisí, či sa dokážeme ubrániť scenáru smrti, teroru a hrôzy.“

Stojíme po boku francúzskeho ľudu,“ vyjadril sa generálny tajomník NATO.

„Úprimnú sústrasť pozostalým teroristických útokov v Paríži. Úprimnú sústrasť francúzskemu ľudu. Úprimnú sústrasť Francúzsku, ktoré je tak strašne skúšané terorizmom. Sme šokovaní, sme smutní a sme aj rozhorčení. Teroristi znovu zabíjali ľudí v Paríži, aby medzi nami v Európe šírili strach a nenávisť. Aby medzi nami šírili zlo a chaos. Európa potrebuje po tejto ťažkej noci ešte väčšiu jednotu a potrebuje skutočnú akčnosť. Terorizmus nikdy nerozvráti demokraciu a slobodu Európy, ak dokážeme svoje hodnoty brániť. Spoločne a rázne,“ hovorí slovenský prezident Andrej Kiska.

Austrálsky ministerský predseda Malcolm Turnbull uviedol, že útoky „nesú všetky znaky Islamského štátu.“

S Turnbullovým vyjadrením súhlasil tiež francúzsky prezident Hollande, ktorý povedal, že ide o vojnový akt. „ Atentáty v Paríži spáchal Islamský štát,“ dodal.

Čo bolo motívom?

Čo bolo vlastne motívom celého útoku? To zatiaľ nie je úplne jasné. Množstvo výpovedí, vrátane tej od francúzskeho prezidenta, však odkazuje na to, že za celým útokom stojí islamský štát.

To, že motívom teroristických útokov by mohla byť účasť Francúzska v koalícii bojujúcej v Sýrii a Iraku proti Islamskému štátu, vyplýva aj z výpovedí očitých svedkov. „Presne som počul, čo hovoria rukojemníkom: To je Hollandeho vina. Je to vina vášho prezidenta. Nemal zasahovať v Sýrii,” tvrdí novinár Pierre Janaszak, ktorý sa v čase útoku nachádzal priamo v koncertnej sieni Bataclan. “Hovorili aj o Iraku.”

Netreba však zabúdať na to, že išlo o útok jednotlivcov, a teda nemožno dávať kolektívnu vinu celému arabskému svetu. Či tak spravíte, alebo nie, zostáva však už len na vás. O svoj názor sa môžete podeliť v diskusii pod článkom.

 

„Mier pre Paríž.“ (zdroj: Twitter, Jean Jullien)