Či už si prečítate všetky knihy, alebo len jednu, po pozretí filmu môžete povedať povestné: „Kniha bola aj tak lepšia.“1. The dark tower – Stephen King (Temná veža)

Americká a česká obálka prvej a poslednej knihy zo série
Americká a česká obálka prvej a poslednej knihy zo série.

Sedemdielna fantasy séria od Kinga, ktorá začala len ako krátky príbeh v roku 1982, sa dočká svojho filmového debutu na budúci rok. V hlavných úlohách sa predstavia napríklad Idris Elba a Matthew McConaughey. Slovenský preklad prvej knihy sa chystá vo februári 2017, 17 dní pred premiérou filmu. Takže ak neradi čítate knihy v angličtine, slovenská verzia vychádza presne včas pred premiérou filmu.
Kedy: 17. február 2017

2. My cousin Rachel – Daphne du Maurier (Sesternica Rachel)

Americká obálka a prvé vydanie knihy v slovenčine z 1969
Americká obálka a prvé vydanie knihy v slovenčine z roku 1969.

Daphne du Maurier je najviac známa pre knihu Rebeka, ktorá vyhrala Anthony Award za najlepšiu knihu 20. storočia. Sesternica Rachel je kniha rozprávaná z pohľadu mladého osiroteného muža, Philipa, ktorého vychoval jeho bratranec. Po tom, čo sa jeho bratranec Ambrose rýchlo oženil a ešte rýchlejšie zomrel, sa Philip rozhodol prísť na koreň tomu, kto ho mohol zabiť. V procese pátrania sa stretáva s jeho teraz sesternicou, Rachel. Philip verí, že má prsty v smrti jeho strýka, avšak nádherná, sofistikovaná a tajomná Rachel si dokáže omotať okolo prsta každého muža.
Kedy: 5. máj 2017

3. Wonder – R.J. Palacio (Obyčajná tvár)

Veľmi jednoduchý, avšak dojímavý príbeh malého chlapca, ktorý sa narodil s deformáciou tváre a má problém zaradiť sa do nového kolektívu. Svojim kamarátom sa snaží ukázať, že je iba obyčajný chlapec a krása sa nachádza aj vo vnútri. V hlavnej úlohe sa predstaví Jacob Tremblay (známy najmä z filmu Izba nominovaného na Oscara), ktorý je v prvých obrázkoch z filmu nerozpoznateľný. Po boku Tremblaya si zahrajú taktiež Julia Roberts či Owen Wilson.
Kedy: 4. október 2017

4. It – Stephen King (To)

Najnovšia verzia americkej obálky a pripravované prvé slovenské vydanie
Najnovšia verzia americkej obálky a pripravované prvé slovenské vydanie.

Svojej už druhej filmovej verzie sa dočká aj vraždiaci klaun Pennywise, ktorý ľuďom privoláva nočné mory už od roku 1990, kedy vyšla prvá adaptácia skvelej knihy od Kinga. Dej knihy sa odohráva v malom mestečku v Maine. Sedem detí, nazývaných aj The losers club, sa stretne zoči-voči so životnými problémami, šikanovaním a príšerou v podobe priateľského, no zároveň strašidelného klauna. Mnoho fanúšikov originálu prejavilo svoju nedôveru v herca Billa Skarsgårda (stvárňujúceho úlohu klauna Pennywise), ktorý má pred sebou obrovskú výzvu, aby sa výkonom vyrovnal originálu.
Kedy: 8. september 2017

5.    The bell jar – Sylvia Plath (Sklenený zvon)

Kniha Sklenený zvon je jediným vydaným románom americkej poetky Sylvie Plath. Mnoho ľudí verí, že román je autorkinou autobiografiou, aj napriek tomu, že hlavná postava sa volá Esther Greenwoodová. Kniha je šokujúcim, realistickým a nesmierne emotívnym príbehom o žene upadajúcej do šialenstva. Samotný názov knihy predstavuje pocit hlavnej hrdinky, ktorá sa cíti akoby „uviazla pod skleneným zvonom a lapala po vzduchu“. V úlohe Esther Greenwoodovej sa predstaví Dakota Fanning.
Kedy: jeseň 2017