Inštruktorka jogy Martina Mel Kulisievičová: Najradšej mám na joge výbuchy smiechu a uvoľnenosť
Martina Kulisievičová je úspešná inštruktorka vinyasa jogy, ktorá otvára nový kabinet na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Na hodinu jogy sa môžu prihlásiť všetci študenti tretieho ročníka a prváci, druháci magistri. Na konci semestra dostanú známku za dva kredity.
Vy trénujete jogu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, každý pondelok a stredu. Majú študenti vôbec záujem o cvičenie jogy, alebo väčšiu prevahu tvoria učitelia na vašej univerzite.
Kabinet jogy na našej univerzite sa otvoril pred štyrmi rokmi. Vtedy sa mi do kabinetu prihlásilo 10 študentov, dnes ich je prihlásených 86. Záujem je veľký z každej strany, študentov mám z roka na rok viac a viac. Joga pre zamestnancov je otvorená len prvý rok takže uvidíme, ako to pôjde ďalej. Hodina jogy je otvorená aj pre verejnosť a je najlacnejšia v meste, stojí 2€ dobrovoľný príspevok (smiech).
Každý tréner či učiteľ má rôzne svoje „chuťovky“ pri tréningu, každý kladie dôraz na iné cviky a partie. Akou trénerkou ste vy a na čo kladiete dôraz?
V joge sa treba držať osnovy (smiech), ale klienti o mne hovoria, že sa veľmi sústreďujem na uvoľnenie, či už fyzického, alebo psychického napätia. Hodina jogy začína upokojením, rozpohybovaním sa a zahriatím v pozdravoch slnka. Toto cvičenie slúži na zahriatie celého tela. Keď sme zahriati, začíname cvičiť zostavu, ktorú mám prichystanú na danú hodinu, alebo si určím cieľ, ako napríklad nejakú pozíciu, ktorú na hodine chcem so študentmi dosiahnuť. Najradšej mám na joge výbuch smiechu, keď sú ľudia usmiati, uvoľnení a hlavne pokojní. Nemám rada, keď ľudia berú jogu vážne, osobne a vôbec nie nábožensky, aj keď tam tie zrnká duchovna vkladám.
V súčasnosti mnoho známych osobností cvičí jogu, zverejňuje motivujúce fotografie na sociálnych sieťach. Aká bola vaša cesta k joge?
Tie fotky dokážu veľmi motivovať, aj ostatní by chceli zdieľať pekné fotky na Instagrame i Facebooku. Ale veľa ľudí to aj odradí, myslia si, že hneď, ako prídu na hodinu tak musia vedieť pozície, ktoré sa učia mnoho hodín. Začala som cvičiť jogu s dvojitou skoliózou, nadváhou, s hrbom na chrbte a po tridsiatke (smiech). Dnes si užívam život, všetko mám v norme a skolióza, aj hrb mi zmizli. A za všetko môže joga! Na začiatku „kariéry“ som využívala Facebook, urobila som si veľkú kampaň, aj som si predplatila reklamy. Skôr mi to nepomohlo ako pomohlo (smiech). Ľudia si mysleli, že jogu cvičím a nie, že ju precvičujem. V súčasnostimám rada sociálne siete a veľmi rada ich využívam. Udržujem tak kontakt s jogovou komunitou a priateľmi, ale darí sa mi na nich aj prezentovať. Rada sa zapájam do jogových výziev. V blízkej budúcnosti by som chcela otvoriť súkromné hodinky jogy, ale to uvidíme. Každopádne mi od mája pribudli hodiny vo fitku, každý utorok a štvrtok o 19. hod. Od júna do septembra budem každý pondelok o 19. hod viesť hodiny jogy vonku na Slávii v Trnave.
Mnoho ľudí si pod pojmom joga predstavuje náročnosť, nudu i pomalosť. Je vôbec možné sa pri cvičení jogy nudiť?
Nudiť sa na joge dá, napríklad na joge, ktorá je veľmi pomalá a začiatočník to ešte nevie tak precítiť a pochopiť. Venujem sa power joge – dynamickej joge. Začiatok jogy vyzerá nudne. Najprv sa upokojíme a rozcvičíme, no po desiatich minútach už ľudia nevládzu, potia sa (smiech). Zažila som power jogu, na ktorej som sa nudila, takže veľkú rolu hrá aj inštruktor.
Joga ma naučila veľa vecí v živote „predýchať“.
Joga je charakteristická aj takzvaným vítaním slnka, vedeli by ste nám opísať ako to prebieha? Stačí, keď si to pozrieme na videu na internete?
Myslím si, že návod na internete by postačil na dennú prax, ale určite je to lepšie cvičiť s inštruktorom. Ak nie je taká možnosť, naučte sa pozdravy slnka na hodine, doma si ich zopakujte a tak si ich ľathko aj zapamätáte. Plánujem sa v novom kabinete realizovať a natočiť online videá pre študentov, napríklad Pozdravy slnku, a zavesiť ich na FMK TV. Keď budú úspešné, pokojne aj na YouTube. Vítanie slnka funguje vďaka prepojeniu fyzična a duchovna. Skladá sa z 12-tich pozícií, ktoré majú svoj význam. Rozhýbe všetky časti tela a pripraví nás na každodenné fungovanie. Každý krok znamená niečo iné, napríklad hlboký predklon znamená hlbokú pokoru, pozretie sa hore s nádychom a rukami znamená pozretie sa na boha a strecha znamená zvládla som to, už som doma (duchovný domov).
Je možné kombinovať jogu s inými športmi?
Joga sa dá kombinovať s rôznymi športmi, najčastejšie sa kombinuje s pilatesom. Pilates sa zaoberá panvovým dnom, chrbticou a spadá do podkategórie jogy. Niektorí ľudia, cvičitelia kombinujú jogu s cvičením v posilňovni, tento druh jogy neuznávam. Riadim sa heslom, že joga je len jedna a netreba k nej činky a posilňovacie gumičky. Joga je krásna v tom, že pracujete s vlastnou váhou tela. Spojenie jogy a behu je podľa mňa nadčasová záležitosť, ktorá pôjde ruka v ruke budúcnosti, ako ajurveda a joga.
Na prvý pohľad vyzerá ako veľmi ľahké cvičenie, kde posadiť sa do tureckého sedu a spojiť ruky vie každý, no urobiť stojku na hlave je už asi troška náročnejšie. Viete nám objasniť cestu k slávnemu „joga mostíku“ či postoju „nohy za hlavou“?
Za jednu hodinu sa to naučiť nedá, no je niekto aj tak zdatný, že ani sám o tom nevie a na prvej hodine dosiahne aj tento mostík a dá nohy za hlavu, napríklad gymnastka, karatista… Ale sú aj takí, ktorí si môžu ublížiť, lebo majú veľkú hypermobilitu. Na všetky pozície je dobrý čas a tréning. Akúkoľvek asánu viete dosiahnuť za jednu hodinu, ale v jednoduchšej variante. V joge platí, že nikto nie je profík, ale dá sa v nej stále zlepšovať.
Charakteristickými vlastnosťami jogy je prepojenie duchovna a fyzična, ako to funguje?
Joga je veľmi intímna, viac ako sami myslíme. Všetky pozície v joge majú aj duchovnú funkciu. Napríklad, keď budete na joge dôsledná, tak budete dôsledná v živote. Začnete byť pri cvičení flexibilná a vy sa stanete tiež voči životu flexibilná. Joga nás učí okrem iného aj k láske samému sebe, nájdeniu samého seba, aby sme sa mali radi, svoje Ja, svoj dych, ľudí okolo nás, aby sme boli tolerantní k iným. Najefektívnejšou pozíciou je stojka na hlave, ktorá slúži na pretrasenie názorov v hlave.
Vďaka joge môžeme schudnúť – hoax alebo fakt?
Je to pravda, že joga napomáha k chudnutiu. Ja som vďaka joge schudla 35 kg. Po tehotenstve som ich pribrala a nevedela som ich dať dole. Kamarátka ma zavolala na jogu, ja som si predstavovala, že tam prídem, dám parkrát ruky hore a nikto na mňa nebude kričať mama-mama. Keď som prišla na jogu po 5-tich minútach som ledva lapala po dychu a po 10-tich minútach som sa ledva odlepila od podložky. Takže áno, joga mi dopomohla k chudnutiu, k zdravému životnému štýlu a k lepšiemu životu. Joga je známa tým, že sa tam veľa potí. My na joge potíme nielen kilá, ale žmýkame všetky potrebné orgány, a to aj stres, napätie, choroby ktoré keď vyžmýkame, tak sa náš organizmus naštartuje. Joginky majú podľa mňa pekné postavy. Veď nie nadarmo sa hovorí, že: jogínky nech nosia legínky (smiech).
Na svete existuje mnoho druhov jogy, napríklad hatha joga, akrojoga a reštitučná joga. Veľkým hitom je aktuálne power joga a hot joga, oba druhy sú vysoko náročné pre organizmus. Objasnili by ste nám tieto druhy jogy?
Joga je len jedna. Od jogy sa odvinuli všetky možné, vymyslené jogy. Hatha joga je taká klasická, pomalá, v jednotlivých pozíciach ste veľmi dlho. Aj preto je určená pre ľudí, ktorí sa potrebujú upokojiť, spomaliť a pre ľudí so zdravotnými problémami. Akrojoga sa robí v trojici, dvaja cvičia a jeden dáva pozor. Tento druh jogy je zábavný, ľudia sa spoznávajú a dávajú navzájom na seba pozor aj napriek tomu, že sa veľakrát nepoznajú. Power joga alebo silová joga, je moja joga (smiech), funguje na základe spojenia posilňovania vlastnou váhou tela a jogy. Tento druh jogy je dobrý aj na zdravotné problémy, predovšetkým na chudnutie (smiech). Hot joga sa cvičí vo vykurovanou priestore na 40 stupňov, ide tam o vyžmýkanie celého tela.
Veľa ľudí sa zaujíma o jogu kvôli schopnosti vedieť správne dýchať. Ako to funguje, že joga napomáha k správnemu dýchaniu?
Ľudia sú skôr prekvapení, aký dôraz kladieme na dych. V joge sa učíme dýchať, vnímať svoj dych a vnímať aj samého seba v dychu. Dýchať sa učíme od základu: od brucha, hrudníka a do podkľúčnej kosti a keď sa dych spojí, je to harmonicky plný jogový dych. Veľa ľudí dýcha len do brucha. Po rokoch cvičenia jogy som zistila, že muži skoro vôbec nedýchajú do hrudníka, a preto sú náchylnejší na infarkt. Pranayama zahrňuje niekoľko techník dychu, ktoré nie je na škodu vyskúšať. Napríklad vieme vás naučiť ako sa má dýchať, keď nám je zima. Alebo ako dýchať, keď vám je teplo, alebo máme stres a podobne. Rada opakujem svoju frázu – Joga ma naučila veľa vecí v živote „predýchať“.
Charakteristickou krajinou pre jogu je Bali, cvičenie na pláži pri východe slnka. Zažili ste takú tzv. pravú jogu?
Bali je maximálne komerčná udalosť o krásnych fotkách, ale absolútne nič nemá spoločné s jogou. Typickou krajinou pre jogu a ajurvedu je India, kde sa nachádza množstvo ašrámov a centier ajurvedy. Ajurveda a joga je brat a sestra, jedno bez druhého jednoducho nefunguje. Do nekomerčného ašrámu v Indii sa nedostanete dovtedy, pokiaľ nespravíte tú slávnu stojku na hlave, inak vás nepustia. Akurát sa chystám do Indie a veľmi sa teším, snáď spravím stojku (smiech). Samozrejme je tam aj veľa centier a akreditovaných inštitúcií, kde sa dá vzdelávať.
Ak sa nemýlim, tak väčšinu jogu cvičia ženy, nájde sa aj pár smrteľníkov (chlapov), ktorí cvičia jogu dobrovoľne? Nie po prinútení žien.
Muži chodia, ale veľmi málo, len keď ich dotiahne žena. Už som rozmýšľala nad mužskou jogou… uvidíme. Ale áno, mužská časť sa na hodinách rozrastá. Veď aj môj muž začal cvičiť. Keď mám na hodine viac chalanov, zostavu prispôsobím, napríklad vložím do nej menej „naťahovačiek“ a viac silových pozícií, aby som ich motivovala. Joga bola v minulosti čisto mužská praktika, časom sme sa emancipovali aj tam (smiech).
Aké máte plány a vízie do budúcnosti v oblasti jogy?
Môj prvotný plán je natočiť na FMK TV online videá, na kotrých budem krok po kroku učiť vybranú pozíciu. Spolupracovať so študentským časopisom, kde by boli rôzne zaujímavé články o joge. V rádiu AETTER som bola hosťka a malo to výbornú odozvu. Chystám sa ich osloviť a prispieť do vysielania v sekciách športu a relaxu.
Súvisiace príspevky
Reklama
Reklama
Najčítanejšie posledných 7 dní
- Pyramídy v Bosne – šokujúca skutočnosť alebo špinavý biznis? by Zuzana Točená
- 15 tipov na návštevu opustených budov pre začínajúcich urbexerov by Martin Macko
- Kam v Bratislave? Tu je 10 podnikov, ktoré sa oplatí navštíviť by Andrea Tomašovitsová
- Ktorí futbalisti sú najlepší na svete? Predstavujeme vám TOP 10 osobností by Martin Horváth
- Nebaví ťa odbor, ktorý študuješ? Nezúfaj, môžeš prestúpiť by Nikoleta Kresáňová
Sleduj nás