Z nedele na pondelok (24.2. – 25.2.) sledujeme naživo odovzdávanie cien Oscars 2019. Už dnes sa dozvieme, komu sa podarí vyhrať ocenenie za najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepšiu hudbu či najlepší herecký výkon.91. ročník filmového galavečera, Oscary 2019, sa už tradične odohráva v Hollywoode. Táto cena bola prvýkrát udelená v Los Angeles v roku 1929 a to len v 12 kategóriach. Dnes má slávny filmový festival celkom inú podobu. Pribudlo množstvo kategórií, zmenilo sa miesto konania a taktiež samotné pravidlá udeľovania. Samotnú sošku, ocenenie s názvom Academy Awards, inak povedané aj Oscar alebo Cena akadémie, udeľuje každoročne americká Akadémia filmových umení a vied najlepším filmovým dielam za predošlý rok. Snáď najväčším lákadlom tohtoročného udeľovania cien je vystúpenie kapely Queen. Organizátori podujatia taktiež oznámili, že tento ročník bude bez hlavného moderátora a v rámci online prenosu uvidíme odovzdávanie cien vo všetkých kategóriach.

(2:00)

Najväčšiu noc v Hollywoode, galavečer odovzdávania Oscarov, otvára americký spevák Adam Lamberth. Na pódiu vystúpil spolu s anglickou rockovou kapelou Queen. Večer odštartovali slávnym hitom We are the Champions.

(2:06)

Na pódium prichádza trojica Maya Rudolph, Tina Fey a Amy Poehler. Slávnostne privítali hostí a na úvod zažartovali na tému moderátor dnešného večera.

(2:09)

Predstavené sú nominácie v kategórií najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. Z nominovaných si Oscara odnáša Regina King za úlohu vo filme If Beale Street Could Talk.

(2:15)

Jason Momoa a Helen Mirren predstavili druhú kategóriu nominácií za najlepší dokumentárny film.

(2:16)

Oscara za najlepší dokumentárny film získava film Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes a Shannon Dill.

(2:25)

Na pódium prichádzajú Elsie Fisher a Stephan James. Vyhlasujú víťaza Oscara za masky, ktorú získava Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney za film Vice. Oscary za túto kategóriu sa odovzdávajú od roku 1981.

(2:28)

Brian Tyree Henry a nominovaná Melissa Mccarthy za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe predstavili nominácie za dizajn kostýmov, pričom sami prišli poriadne bláznivo oblečení.

The Power of Costume…

Mellssa McCarthy and Brian Tyree Henry on the power of Costume Designers.

Uverejnil používateľ The Academy Nedeľa 24. februára 2019

 

(2:30)

V kategórií kostýmy si sošku Oscara odnáša Ruth Carter za práce vo filme Black Panther.

(2:37)

Jennifer Lopez a Chris Evans prišli udeliť cenu za výpravu, ktorú získali afroameričanka Hannah Beachler a Jay Hart za film Čierny panter. Pre oboch je to prvé víťazstvo Oscara.

(2:44)

Tyler Perry vyhlásil víťaza z nominácií za kameru. Oscara získal Alfonso Cuarón za film Roma.

(2:47)

Emilia Clarke privítala na pódiu Jennifer Hudson, ktorá naživo zaspievala pieseň I´ll Fight z dokumentu RBG. Pieseň bola nominovaná v kategórií najlepšia pôvodná filmová pieseň.

(2:56)

James McAvoy a Danai Gurira predstavili víťaza Oscara za strih zvuku, ktorého získal John Warhurst a Nina Hartstone za film Bohemian Rhapsody.

(2:59)

Ďalšiu Cenu akadémie za mix zvuku získal takisto film Bohemian Rhapsody. Pre tím Paul Massey, Tim Cavagin a John Casali to bola prvá výhra Oscara.

(3:04)

Herečka nominovaná na Oscara, Angela Bassett a držiteľ Oscara, Javier Barden, vyhlásili nominovaných a víťaza kategórie za najlepší cudzojazyčný film.

(3:06)

Cenu akadémie za najlepší cudzojazyčný film získal film Roma. Je to deviaty film nominovaný z Mexika a prvý, ktorý zvíťazil v tejto kategórií.

(3:08)

Keegan-Michael Key prichádza na pódium tak trošku netradične. Zhora. Svojím príchodom pobaví hostí a zároveň privíta na pódiu Bette Midler. V jej podaní zaznie pieseň z muzikálu Návrat Mary Poppins nominovaná na Oscara za najlepšiu pôvodnú skladbu.

(3:16)

Na pódium prichádza Michael Keaton, herec nominovaný na Oscara. Predstavil nominácie v kategórií strih. Oscara získava John Ottman za film  Bohemian Rhapsody.

(3:20)

Na pódiu hostia vítajú Daniela Craigha a držiteľku Oscara Charlize Theron. Predstavili nominácie na najlepšieho mužského herca vo vedľajšej úlohe. Sošku Oscara si odnáša Mahershala Ali za účinkovanie vo filme Zelená kniha.

(3:25)

Pharrell Williams spolu s Michelle Yeoh prichádzajú vyhlásiť víťaza v kategórií najlepší animovaný film. Ocenenie získava film Spider-man: Paralelné svety – Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, Christopher Miller.

(3:34)

Gilliam Welch a David Rawlings vystúpili s piesňou When A Cowboy Trades His Spurs for Wings, piesňou z filmu The Ballad of Buster Scruggs nominovanou na Oscara.

(3:40)

Awkwafina a John Mulaney odovzdávajú cenu za najlepší krátky animovaný film Domee Shi a Becky Neiman-Cobb za film Bao. Oscary v tejto kategórií sa odovzdávajú od roku 1932.

(3:46)

Awkwafina a John Mulaney odovzdávajú cenu aj za najlepší krátky dokumentárny film. Oscara získava film Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi, Melissa Berton.

(3:56)

Paul Rudd a Sarah Paulson prichádzajú na pódium vyhlásiť nominovaných v kategórií za najlepšie efekty. Cenu Akadémie odovzdávajú tímu Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles a J. D. Schwalm za film Prvý človek.

(4:00)

Lady Gaga a Bradley Cooper vystúpili s hitom Shallow z filmu Zrodila sa hviezda. Ich emotívne vystúpenie hostia ocenili standing ovation.

(4:07)

Z nominovaných za najlepší hraný krátky film získava Oscara film Skin – Guy Nattiv, Jaime Ray Newman. Už viac ako 80 rokov sa udeľujú Oscary za túto kategóriu.

(4:09)

Herec nominovaný na Oscara Samuel L. Jackson a Brie Larson predstavili víťaza kategórie pôvodný scenár, ktorým sa stal Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly za film Zelená kniha. Peter Farrelly sa za ocenenie Oscara poďakoval týmito slovami: „Ak chceš ísť niekam rýchlo, choď sám. Ak chceš ísť niekam ďaleko, kráčaj s niekym.“

(4:14)

Predstavená je kategória adaptovaný scenár, ktorej víťazom sa stal film BlacKkKlansman – Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee.

(4:18)

Na pódium prichádzajú Tessa Thompson a Michael B. Jordan predstaviť nominovaných v kategórií najlepšia pôvodná filmová hudba. Oscara vyhráva film Čierny Panter – Ludwig Goransson.

(4:25)

Constance Wu a Chadwick Boseman predstavili piesne nominované na najlepšiu pôvodnú filmovú pieseň. Oscara získava skladba Shallow z filmu Zrodila sa hviezda – Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt. Lady Gaga vyjadrila svoje pocity slovami vďaky a povzbudila ostatných vetou: „Nejde o to, koľkokrát spadnete, ale koľkokrát vstanete a pôjdete ďalej.“

(4:29)

Prezident americkej Akadémie filmových umení a vied John Bailey prichádza na pódium a svojim prejavom si uctil pamiatku a vzdal poctu osobnostiam filmovej scény, ktorí nás opustili od posledného udeľovania Oscarov.

(4:39)

Dvojnásobná držiteľka Oscara Barbra Streisand prichádza na pódium predstaviť veľdielo, ktorého tvorcom je Spike Lee. Príbeh jedného afroameričana, detektíva z filmu s názvom BlacKkKlansman. Na pódiu privítala minuloročných držiteľov Oscarov, herečku vo vedľajšej úlohe a herec v hlavnej úlohe, Allison Janney a Gary Oldman.

(4:42)

Allison Janney a Gary Oldman odovzali Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Ocenenie získal Rami Malek za účinkovanie vo filme Bohemian Rhapsody, pre ktorého je toto ocenenie, ako sa sám vyjadril, monumentálny moment.

And the Oscar for Best Actor goes to…

See Rami Malek's full speech.

Uverejnil používateľ The Academy Nedeľa 24. februára 2019

 

(4:53)

Hostia vítajú na pódiu Amandlu Stenberg a kongres-mena Johna Lewisa. Predstavili bližšie hlavnú myšlienku filmu Zelená kniha.

(4:56)

Držitelia Oscarov Frances McDormand a Sam Rockwell predstavili herečky nominované za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Oscara získala Olivia Colman za rolu vo filme Favoritka.

(5:03)

Víťaz kategórie najlepšia réžia za minulý rok Guillermo del Toro, ktorý predstavil režisérov nominovaných na réžiu. Víťazom sa stal Alfonso Cuarón za film Roma.

(5:13)

Hostia na pódiu privítali  držiteľku Oscara Juliu Roberts, ktorá na záver predstavila nominovaných  a víťaza za  najlepší film.

(5:14)

Cenu Oscara v kategórií najlepší film získava film Zelená kniha. Cenu si prevzali Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga.

(5:17)

Julia Roberts sa rozlúčila s divákmi, zúčastnenými hosťami a zagratulovala oceneným. Slávnostne tak ukončila galavečer odovzdávania cien Oscars 2019.

 

Tu je prehľad všetkých držiteľov tohtoročných Oscarov 2019:

Najlepší film – Zelená kniha

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – Olivia Colman – Favoritka

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe –  Regina King – If Beale Street Could Talk

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe – Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe – Mahershala Ali -Zelená kniha

Najlepšia réžia – Alfonso Cuarón – Roma

Najlepší animovaný film – Spider-Man

Najlepšia kamera – Alfonso Cuarón

Najlepšie masky – Vice

Najlepšie kostýmy – Ruth E. Carter

Najlepšia filmová pieseň – Shallow – Zrodila sa hviezda

Najlepšia filmová hudba – Čierny Panter

Najlepšia výprava – Čierny Panter

Najlepší strih – Bohemian Rhapsody

Najlepší strih zvuku – Bohemian Rhapsody

Najlepší mix zvuku – Bohemian Rhapsody

Najlepší cudzojazyčný film – Roma

Najlepší krátky animovaný film – Bao

Najlepšie vizuálne efekty – Prvý človek

Najlepší krátky dokumentárny film – Period. End of Sentence.

Najlepší dokumentárny film – Free Solo

Najlepší krátky hraný film –Skin

Najlepší adaptovaný scenár – BlacKkKlansman

Najlepší pôvodný scenár – Zelená kniha