Jedného dňa sa rozhodla, že tentokrát chce leto využiť naozaj naplno. Dobrovoľnícka kultúrna stáž sa jej videla ako dostatočná výzva a tak si koncom júla minulého roku zbalila kufre a zobrala sa na Sicíliu. Katka, študentka Prírodovedeckej fakulty na Univerzite Komenského v Bratislave sa zúčastnila projektu Share your summer, za ktorým stojí medzinárodná študentská organizácia AIESEC.Čo je cieľom projektu Share your summer? Priblíž nevedomým viac, o aký typ stáže ide.

SYS je projekt, ktorý vznikol vďaka medzinárodnej študentskej organizácii AIESEC v Catánii na Sicílii. Ide o dobrovoľnícku kultúrnu stáž počas leta, vďaka ktorej spoznáš veľa nových ľudí a miest a zároveň pomáhaš. Ja som sa tam stretla s 20 fantastickými mladými ľuďmi z 12 rôznych krajín a s vynikajúcim organizačným tímom AIESEC Catania, ktorý to pre nás všetko sprostredkoval.

Akým výberovým procesom musí študent prejsť, aby sa na takú stáž dostal?

Nie je to nič zložité. Musíš si vytvoriť vlastný profil v online systéme, ktorý je na tieto stáže určený a potom už len aplikovať na stáže z databázy. Treba si ale uvedomiť, čo od takej stáže čakáš a podľa toho si vyberať. Ak spĺňaš kritériá na danú pozíciu, spätne sa ti ozvú, aby ste sa dohodli na termíne skype pohovoru. Tu si overia tvoje komunikačné a profesionálne schopnosti, tiež máš priestor na otázky. Potom už len čakáš, či ťa vybrali.

Odporučila by si vyskúšať ísť na taký typ stáže aj ostatným študentom?

Určite áno. Ani raz som neľutovala.

Kde konkrétne si bola na stáži ty? Mohla si si vybrať, kam pôjdeš?

Ja som bola na talianskom ostrove Sicília v meste Catania. Ale mohla som si vybrať, keďže AIESEC je medzinárodná organizácia a stáže sú v rôznych kútoch sveta.

"Event Global Village ponúkol priestor prezentovať svoju krajinu. Mali sme pripraviť aj tradičné jedlo a keďže na halušky neboli ingrediencie, uvarila som im naše slovenské slivkové gule :)"
„Event Global Village nám ponúkol priestor prezentovať svoju krajinu. Mali sme pripraviť aj tradičné jedlo a keďže na halušky neboli ingrediencie, uvarila som im naše slovenské slivkové gule :)“
Precvičovanie aquagymu
Precvičovanie aquagymu

Čo hovoríš na danú krajinu? Ako by si charakterizovala jej obyvateľov?

Taliansko je očarujúca krajina. Milujem ich kuchyňu, jazyk a tiež sa mi veľmi páči ich spontánnosť a temperament. Majú bohatú históriu, takže stále je čo spoznávať.

Zažila si nejaký kultúrny šok?

Ani nie. Taliani respektíve Sicílčania nie sú až tak vzdialení tej našej kultúre. Ale šokovala ma tam doprava. Jazdia šialeným spôsobom a máloktoré pravidlá aj dodržiavajú. A poobede proste musíš spať. Počas ich siesty ťažko niečo vybaviť alebo kúpiť.

Prečo si sa rozhodla pre dobrovoľnícku stáž?

Chcela som zažiť niečo nové a využiť leto na plno. Nevadilo mi, že je to dobrovoľníctvo. Páčila sa mi tá myšlienka, že môžem spojiť cestovanie a pomáhanie. Nakoniec to bol fantastický zážitok s kopou zábavy.

„Taliansko je očarujúca krajina. Milujem ich kuchyňu, jazyk a tiež sa mi veľmi páči ich spontánnosť a temperament. Majú bohatú históriu, takže stále je čo spoznávať.“

Čo presne bolo náplňou tvojej práce?

Pracovali sme na pláži ako animátori, tancovali sme, učili sme deti angličtinu, robili sme súťaže a zábavný program pre ľudí. Našou úlohou bolo aj čo najlepšie prezentovať svoju krajinu a spoznávať krajiny a kultúry ostatných participantov. A práve to mi dalo veľmi veľa, pretože som odhodila viaceré predsudky.

Ako si riešila financie? Dostali ste nejaký grant, mala si našetrené alebo ste mali všetko hradené?

Keďže to bol dobrovoľnícky projekt, robili sme bez nároku na plat. Mali sme ale hradené ubytovanie a počas pracovných dní aj obedy. Ostatné výdavky sme si platili sami. Ale beriem to ako najlepšiu investíciu.

Aký máš odtiaľ najlepší zážitok?

Je veľa super zážitkov, ktoré som si odtiaľ priniesla. Učila som sa windsurfovať, bola som na Etne, videla som Taorminu, Palermo, atď. Ale najcennejšie sú pre mňa priateľstvá, ktoré tam vznikli, a ktoré sa snažíme udržiavať dodnes.

„Našou úlohou bolo aj čo najlepšie prezentovať svoju krajinu a spoznávať krajiny a kultúry ostatných participantov. A práve to mi dalo veľmi veľa, pretože som odhodila viaceré predsudky.“

A najhorší?

Nespomínam si. Ak aj boli nejaké negatívne skúsenosti, rýchlo som na ne zabudla.

Etna dosahuje až 3329 m n. m.
Etna dosahuje až 3329 m n. m.
Etna
Etna

Čo všetko ti stáž dala do života? Máš pocit, že ťa stáž zmenila?

Myslím si, že áno. Cítim sa byť viac samostatná a sebavedomá. Veci sa snažím vidieť v tom pozitívnom svetle a viac sa usmievať. A hlavne nesúdiť, ale spoznať a pochopiť.

Ak máš teraz aj ty sto chutí vziať nohy na plecia a zobrať sa budúce leto na Sicíliu, môžeš lajknúť fanpage Share your summer a zistiť si viac info alebo fanpage tímu AIESEC Catania. A ak chceš vyskúšať dobrovoľnícku stáž na inom mieste, môžeš zistiť viac tu www.aiesec.sk.

Prvá spoločná talianska večera
„Naša prvá spoločná talianska večera.“
"Na pláži sme učili deti angličtinu."
„Na pláži sme učili deti angličtinu.“
Palermo - mesto, kde sa strieda grécka, rímska a arabská kultúra
Palermo – mesto, kde sa strieda grécka, rímska a arabská kultúra
Taormina (Isolla Bella)
Taormina (Isolla Bella)
"V Sirasuse sme navštívili archeologický park (na obrázku grécke divadlo)."
„V Sirasuse sme navštívili archeologický park (na obrázku grécke divadlo).“
Siracusa
Siracusa