Tiersen, Einaudi, Zimmer a ďalší. Ktorému z vás tieto mená niečo hovoria?



Žijeme v dobe, kedy patria medzi najpopulárnejšie skladby na YouTube „Gangnam Style“ od PSY-ho či Taylor Swiftovej „Blank Space.“ Aj keď tieto skladby disponujú viac ako miliardou pozretí, stále to nemusí nevyhnutne znamenať, že sú akýmsi merítkom súčasných trendov.

Často sa vraví: „Sto ľudí, sto chutí,“ čo znamená, že každý si dnes môže nájsť v hudbe, ale aj kdekoľvek inde vlastného favorita. Nasledujúce riadky by vám mali o niečo viac priblížiť jeden z najstarších a najviac pretrvávajúcich žánrov – inštrumentálnu hudbu.

1. Yann Tiersen

yann tiersen
zdroj: (wikimedia)

Yann Tiersen je 45-ročný francúzsky multiinštrumentalista a hudobník, ktorý do svojej tvorby pridáva najčastejšie klavír, harmoniku a husle. Za svoju kariéru má na konte už 15 samostatných albumov, medzi ktorými sa nachádzajú aj tri soundtracky k filmom Amélia z Montmartru, Good bye Lenin! a Tabarly.

Fanúšikovia tohto velikána môžu postrehnúť, že každý album je nejakým spôsobom od ostatných odlíšený, k čomu prispieva aj miesto, kde pôvodne vznikli. Pri nahrávaní si totiž Tiersen často volí netradičné lokality, ktoré mu pomáhajú pri tvorbe nového majstrovského diela. Pre predstavu, na vytvorenie soundtracku k dokumentu Tabarly, ktorý zobrazuje život francúzskeho moreplavca Érica Tabarlyho, sa skladateľ presťahoval na dva mesiace do opusteného domu na ostrove Ouessant.

Čo sa týka Slovenska, sem Tiersen doposiaľ zavítal celkovo dvakrát. Prvýkrát sem prišiel na najväčší slovenský hudobný festival Pohoda začiatkom leta 2012. Odvtedy ste už u nás hudobníka mohli zachytiť iba v bratislavskej Starej Tržnici, kde sa koncert uskutočnil vo februári tohto roka.

2. Ludvico Einaudi

(zdroj: Ludvico Einaudi Official)

Z Francúzska sa pomaly presúvame do Talianska, práve odkiaľ pochádza pianista a skladateľ Ludvico Einaudi. K hraniu na klavír ho už ako malého priviedla jeho matka, po čom sa neskôr rozhodol svoj talent rozvýjať na Konzervatóriu Giuseppe Verdiho v Miláne. Zaujímavosťou pri jeho predkoch je napríklad aj fakt, že jeho starý otec, Luigi Einaudi, bol druhým povojnovým prezidentom Ludvicovej rodnej krajiny.

Einaudi patrí v dnešnej dobe medzi najžiadanejších a najuznávanejších hudobných skladateľov, avšak do povedomia bežných konzumentov sa dostal až po jeho päťdesiatke. Zaslúžilo sa o to francúzske filmové dielo od režisérov Oliviera Nakacheho a Érica ToledanaNedotknuteľní. Po predstavení veľmi úspešného titulu, ktorý v súčasnosti patrí medzi desiatku najlepších doposiaľ natočených filmov, neskôr s tvorcami spolupracoval aj na snímke Samba. Jeho debutový album „Time Out“ pochádza z roku 1988, po ktorom pokračovala desiatka ďalších.

3. Hans Zimmer

hanz zimmer
zdroj: (wikipedia)

Nemecký producent a samozrejme hudobný skladateľ Hans Florian Zimmer je známy najmä ako tvorca filmovej hudby k hollywoodskym trhákom ako Piráti z Karibiku, Temný rytier, Počiatok, Interstellar a množstvo ďalších.

Počas svojho dospievania sa umelec presunul do Londýna, kde navštevoval školu Hurtwood. Podľa jeho vlastných slov sa však k hudbe najbližšie dostal až po skorej smrti jeho otca. Ako predchádzajúci dvaja skladatelia začínal spočiatku s klávesmi, ku ktorým neskôr pridal syntetizátory.

Po zrode kariéry vo Veľkej Británií sa Zimmer presťahoval do Spojených štátov, kde je v súčasnosti aj vedúcim divízie filmovej hudby DreamWorks. Jeho tvorbu možno charakterizovať ako spájanie elektronickej hudby s tradičnými orchestrálnymi kompozíciami. Medzi jeho oceneniami nájdeme Zlaté Glóbusy za film Ľeví král (za ktorý získal aj Oscara) a Gladiátor, Grammy za Krvavý príliv a Temný rytier, a tiež niekoľko výhier v cenách Satellite.

Ak vás tento interpret zaujal, v súčasnosti rozbieha svoje svetové turné, ktorého súčasťou je aj Slovenská republika. Naživo spolu s orchestrom vystúpi Zimmer v Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu 5. mája o 19. hodine. Vstupenky si môžete zakúpiť od 69 eur na tomto odkaze.

4. Clint Mansell

(zdroj: Twitter)
(zdroj: Twitter)

Clint Mansell, respektíve celým jeho menom Clinton Darryl Mansell, nás dostáva do Anglicka, kde začínal ako hlavný spevák kapely Pop Will Eat Itself. Po rozpade skupiny v roku 1996 začal tvoriť filmovú hudbu, ktorú ako prvý umiestnil do svojho diela režisér Darren Aronofsky. Známejším dielom od rovnakého tvorcu je snímok s Jaredom Letom – Requiem za sen, kde sa o hlavnú hudobnú tému postaral opäť Mansell.

Opisovaný hit „Lux Aeterna“ sa stal extrémne populárnym, o čom okrem samotného filmu svedčia aj niekoľké reklamy, filmové trailery a taktiež klipy na YouTube. Medzi jeho neskoršie soundtracky možno zaradiť hudbu k filmom Zabiť eso, Fontána, Čierna Labuť a ďalšie.

5. Michael Nyman

(zdroj: Twitter)
(zdroj: Twitter)

V Británii zostávame aj pri poslednom a zároveň najstaršom členovi tohto zoznamu. Michael Nyman je 71-ročný minimalistický skladateľ, ktorý je známy najmä ako klavirista a autor soundtrackov k filmom Petera Greenawaya. Aj keď najviac filmových pesničiek nahral práve pre filmy tohto režiséra, medzi jednu z najvýznamnejších skladieb jeho tvorby možno zaradiť pieseň pre snímku Piano od režisérky Jane Campion. Dielo si môžete vypočuť v nasledujúcej ukážke:

Začiatky jeho tvorby siahajú až do konca 60. rokov, kedy sa autor prvýkrát stretol s pojmom minimalizmus. V roku 1976 založil vlastnú skupinu Campiello Band (teraz už známu pod menom Michael Nyman Band), ktorá má na svedomí za takmer štyri desaťročia veľkú časť jeho experimentálnej skladateľskej tvorby.

Okrem hudby za svoj život vydal aj knihy, konkrétne Experimental Music: Cage and Beyond a Sublime, publikovanú v roku 2008. V otcových šľapajách pokračuje aj jeho dcéra Molly, ktorá komponovala hudbu spolu s Harrym Escottom k filmom ako napríklad V pasci a Cesta na Guantanámo.

Kto sa vám z uvedených interpretov páčil najviac? Alebo máte vlastného obľúbenca? Podeľte sa o tom s nami v diskusii pod článkom.