Na Slovensku vyrástlo v poslednom období veľa originálnych pražiarní kávy. Prezentujú sa exotickými zrnami z celého sveta a my sme ich všetky zhrnuli do jedného článku.Každý má rád kávu, či už silnú alebo takzvané „kakavko.“ A ak ju aj nemáte radi, určite vás už neraz zachránila a vytrhla z neodolateľného spánku. Pozrime sa na kávu praženú na Slovensku. Čo dokážu naši ľudia vyčarovať z malých zŕn dovážaných z rôznych krajín sveta?

Ako prvú si predstavíme značku Zlaté zrnko. Táto pražiareň sa nachádza v Ivanke pri Dunaji pri Bratislave. Okrem klasických káv si vytvára aj svoje osobité zmesi, ako napríklad Rómeo a Júlia. Túto kávu si môžete objednať online alebo zakúpiť v predajniach Starý otec. Ochutnať šálku kávy zo Zlatého zrnka môžete napríklad v Café Štefánik.

káva pražená na slovensku
Zdroj: zlatezrnko.sk

 

Nielen na západe pražíme. V Prešove si môžete vychutnať kávu v Emma Coffee. V ponuke tu nájdete 30 druhov káv zo zŕn z viac ako 20 krajín celého sveta. V tejto pražiarni môžete kávu ochutnať priamo v kamennej predajni tejto pražiarne.

káva pražená na slovensku
Zdroj: emmacoffee.sk

Ak túžite po naozaj čerstvo upraženej káve, oslovte Bean Up. Kávu pražia až po tom, čo si ju objednáte. Je naozaj príjemné vedieť, že toto je káva pripravená presne pre mňa. Ak sa vám nechce čakať na dovoz objednávky, môžete sa zastaviť v Rosetta a kávu si kúpiť priamo tam alebo navštíviť umeleckú kaviareň DOT v Bratislave. Viac o samotnom pražení prezradil Štefan Vargočko, ktorý stojí za týmto projektom.

káva pražená na slovensku
Zdroj: soda.o2.sk

Sezónna káva. Tou sa prezentuje CONCEPT COFFEE ROASTERS. Okrem vlastnej praženej kávy ponúkajú aj kvalitné čaje a dezerty. Piešťany sú mesto, kde sa rozhodli dvaja mladí manželia zúročiť skúsenosti, ktoré si priniesli z Amsterdamu.

káva pražená na slovensku
Zdroj: facebook.com/concept.coffeeroasters

Dnes je „in,“ ak majú produkty dobročinný charakter. Takouto myšlienkou sa pýši káva August Roy. Na svojom webe uvádza, že výnosy z predaja venuje na podporu v oblasti kultúry, vzdelávania, rozvoja detí a mládeže, podporu organizácií, ktoré pomáhajú  v oblasti sociálnej a zdravotnej starostlivosti. Kávu si môžete objednať alebo ju ochutnať na dovolenke, prípadne na festivale na Ranči v Kráľovej Lehote.

káva pražená na slovensku
Zdroj: augustroy.sk