Na XVII. ročníku ruského medzinárodného filmového festivalu BMECTE (6.-7.10.) bodovali aj slovenskí tvorcovia.Na festivale, ktorý každoročne organizujú ruskí filmári a novinári, súťažili filmy zastupujúce 31 štátov sveta, porota udeľovala ceny v 22 kategóriách. Slovenskú republiku reprezentovali v štyroch kategóriách celovečerné snímky Láska na vlásku z produkčnej dielne JMB Film & TV Producion, Agáva (Trigon Production) a dva publicisticko-dokumentárne filmy Skanzen pod hradom Ľubovňa a Storočia v kameni – Vyšné Ružbachy (STUDIO D3).

V kategórii Televízne hrané filmy si hlavnú cenu odniesla rozprávka Láska na vlásku režisérky Marianny Čengel Solčanskej. V kategórii Korene získal cenu publicisticko-dokumentárny film Skanzen pod hradom Ľubovňa režiséra a scenáristu Štefana Dlugolinského. V kategórii Poznávacie programy patrí cena Zväzu ruských novinárov dokumentu Storočia v kameni – Vyšné Ružbachy (r. Štefan Dlugolinský). V kategórii Herečka si za hlavnú postavu vo filme Agáva režiséra Ondreja Šulaja špeciálnu cenu poroty prevzala Katarína Šafaříková, ktorá sa zároveň stala aj miss festivalu.

BMECTE sa tento rok nekonal v známom letovisku Jalta na Kryme, ale v Moskve. Organizátorov k zmene priestoru viedli problémy so sponzormi, ktorí XVII. ročník nepodporili. Ceremónia vyhlásenia výsledkov sa konala v Centrálnom dome novinárov. Budúci ročník festivalu sa už má konať v kolíske ruského filmu – v krymskej Jalte. TASR informoval Štefan Dlugolinský, zástupca festivalu BMECTE pre Slovensko a Českú republiku.

Zdroj: TASR