Áno áno po prvýkrát v histórii slovo roka podľa Oxford Dictionaries naozaj nie je SLOVO, ale emotikon ? s oficiálnym názvom: Tvár so slzami radosti. Hoci bolo v súťaži množstvo iných silných favoritov emoji bol nakoniec predsa len vybraný za TOP vďaka tomu, že v roku 2015 najlepšie vystihol našu náladu a záujem.21-emoji-tears

Prečo práve tento emoji?

Emojis síce poznáme už od roku 1990, ale až rok 2015 prináša obrovský nárast používania slova emoji celkovo. Tento rok sa Oxford University Press rozhodlo spolupracovať s mobilnou technológiu SwiftKey, aby spoločne zistili, ktoré emojis sa na základe štatistík používajú najčastejšie a teda ktoré sú u používateľov aj tie najobľúbenejšie. Práve tento smejúci sa smajlík so slzami v očiach bol určený za najviac používaného emoji globálne. Vo Veľkej Británii predstavoval až 20% zo všetkých používaných smajíkov a v USA 17%.

Nárast používanosti slova emoji za rok sa strojnásobil:

zdroj: internet

ČO TEN EMOJI VLASTNE JE?

Emoji je malý digitálny obrázok alebo ikona, pomocou ktorej vyjadrujeme svoje myšlienky v elektronickej komunikácii. Výraz emojis pochádza z Japonského jazyka a je to spojenie dvoch slov:  e ‘obrázok’ + moji ‘písmeno’. Emojis už dávno nie sú použivané iba pri komunikácii tínedžerov a keďže smajlík ostáva v každom jazyku rovnaký, rozumieme mu všetci bez rozdielu. Pretosú emojis považovaný za odlišnú formu vyjadrovania, ktorá dokonca búra jazykové bariéry. Nachádzame ich všade na sociálnych sieťach. Dokonca aj celebrity či samotné značky používajú vo svojich príspevkoch emojis čoraž častejšie.

Bez názvu

Teraz keď všetci používame emojis ako skrátenú formu našich myšlienok určite patria aj do našej klávesnice. Vedeli ste, že sa takáto klávesnica, ktorá obsahuje okrem písmen aj emojis sa dá reálne kúpiť? Keďže už sú emojis úplne všade, núti nás to položiť si otázku: Prestaneme sa dorozumievať pomocou skutočných slov?

Zdroj: mic.com
Zdroj: mic.com

A čo ty? Ktoré slovo by si vybral za slovo roka?

Zdroj: linkis.com

[raw][/raw]