Po dlhom pracovnom dni sa tešíme, kedy si konečne doprajeme kvalitný spánok. Avšak, existujú medzi nami aj ľudia, ktorí by sa nočnému odpočinku najradšej vyhli. Ich problém sa nazýva spánková paralýza alebo obrna, je druhom parasomnie a znepríjemňuje proces spánku aj samotné snívanie.



Plnohodnotný spánok jednoznačne patrí medzi najúčinnejšie formy oddychu, no môže sa stať, že sa občas zobúdzame s nepríjemnou ťažobou na hrudi, ktorú väčšinou pripisujeme vzťahovým či pracovným starostiam. Ak však nespíte a vaše telo nie ste schopný ovládať, pravdepodobne ste uviazli v sieti desivej spánkovej paralýzy.

spánková paralýza
Zdroj: pexels.com

Spánková paralýza je stav medzi spánkom a bdením, kedy si už mozog čiastočne uvedomuje realitu, ale nedokáže ešte dostatočne odlíšiť realitu od sna a rôznych obsahov podvedomia. V tomto stave nie je možné ani ovládať svaly, takže človek má pocit takmer úplného ochrnutia priečne pruhovaného (kostrového) svalstva, vrátane neschopnosti používať hlasivky.

NREM a REM fáza spánku

Spánkovú paralýzu poznáme aj pod pojmom spánková obrna. Radíme ju k parasomniám, teda ku skupine porúch, ktoré sa objavujú v konkrétnej fáze spánku. Aby sme jednoduchšie porozumeli problematike tejto diagnózy, začneme s charakterizovaním fáz spánku.

Spánok zahŕňa dve primárne fázy: NREM (non REM) a REM spánok. Len za jednu noc sa tieto fázy stihnú viackrát zopakovať. Fáza NREM je ďalej delená ešte na tri fázy: N1, N2, N3, pričom každá vyjadruje rozdielnosť hĺbky spánku. N1 predstavuje začiatočnú fázu spánku, teda samotné zaspávanie, N2 plytký spánok a najtvrdší, hlboký spánok predstavuje fáza N3.

spánková paralýza
Zdroj: pexels.com

,,V NREM fáze mozog vykazuje pomalú elektrickú aktivitu. Naopak, počas REM spánku je mozog značne aktívny, má rýchlu elektrickú aktivitu, oči sa svižne hýbu (preto sa volá REM – rapid eye movement). Sú prítomné živé sny,“ objasňuje spánkový režim neurologička, doktorka Katarína Klobučníková.

Ďalej vysvetľuje, že na to, aby mozgová aktivita nerušila „oddychujúce“ telo, je počas REM fázy zabezpečená relaxácia svalstva na úrovni mozgového kmeňa a miechy, teda telo a jeho svaly sú akoby prechodne ochrnuté. ,,Všetky svaly sú odpojené od centra okrem dýchacích svalov a okohybných svalov. To zabezpečí, aby sme pohybovo nerealizovali to, čo sa nám sníva,“ vysvetľuje doktorka.

Ako zistím, že trpím spánkovou paralýzou?

Klasickými prejavmi spánkovej paralýzy je uvoľnenie končatín, krku aj mimických svalov, ktoré postihnutému znemožňujú hýbať sa a hovoriť. Jediným prejavom ,,existencie“ je v tomto stave dýchanie a zmena smeru pohľadu. Počas jej trvania môže byť sprevádzaná enormným strachom, úzkosťou a halucináciami.

Jej priebeh môže byť ukončený rozsvietením svetla v miestnosti alebo iným vonkajším podnetom. Nepríjemné „ochrnutie“ po čase spontánne doznie, prípadne môže byť prerušené dotykom inej osoby.

,,Spánková obrna sa môže ojedinele vyskytnúť aj u inak zdravých osôb, nie je hneď prejavom choroby. Dá sa povedať, že je prejavom nestability REM spánku. Jednoznačná príčina tejto parasomnie nie je známa, môže to však byť stres alebo iné negatívne emócie,“ tvrdí doktorka.