Máme tu začiatok kalendárneho roka 2018, a tým pádom sa nám naskytuje skvelá príležitosť priblížiť si vybranú top desiatku najočakávanejších filmových kúskov za nastávajúcich 12 mesiacov. Nebude zrejme žiadnym prekvapením, ak prezradíme, že rebríčku budú panovať predovšetkým komiksové filmy.Filmoví fanúšikovia dostávajú každoročne štedrú porciu kinematografických počinov, ktorých produkcie stoja stámilióny eur. Nečudo, že sa filmový priemysel rozhodne zaraďuje medzi najviac prosperujúce odvetvia. V dnešnom článku si bližšie posvietime na najočakávanejšie filmy roku 2018. Rebríčku kraľujú predovšetkým komiksové adaptácie a vo všeobecnosti žánre sci-fi a fantasy.

Black Panther

S postavou Black Panthera, bohatého kráľa africkej Wakandy, sme sa mohli stretnúť už v roku 2016 vo filme Captain America s podtitulom Civil War. Ako sme si u Marvelu už zvykli, radi naznačujú svoje budúce filmové projekty a presne to urobili aj v spomínanom filme. Posledné scény boli venované práve T’Challovi a záberom na robustnú sochu pantera bolo zrejmé, že si herec Chadwick Boseman vyslúži u Marvelu svoju „sólovku“.

T’Chall sa po smrti svojho otca, kráľa Wakandy, vracia do svojej domoviny a má v pláne zasadnúť na trón, ktorý mu právom patrí. Wakanda však nie je obyčajné miesto – nachádzajú sa tam veľké ložiská vibránia – vzácneho kovu, z ktorého je aj štít Kapitána Ameriku. Cesta za trónom nebude jednoduchá a my z traileru pevne dúfame, že nám Marvel ponúkne dobre spracovaného záporného hrdinu a predovšetkým veríme, že netradičné africké prostredie poskytne filmu originálny a čerstvý nádych. Okrem Chadwicka Bosemana sa vo filme objaví napríklad aj Martin Freeman známy zo série Hobbit či seriálu Sherlock.

Tomb Raider

Postava Lary Croft zo série Tomb Raider nepotrebuje nejaké špeciálne predstavenie. Tento pôvodne videoherný charakter dostala na strieborné plátno Angeline Jolie dvoma filmami v rokoch 2001 a 2003. Aj keď majú tieto filmy na fórach až podpriemerné hodnotenia, stále ide o akýsi typ klasiky, ktorú videl snáď každý.

O nové stvárnenie hlavnej postavy sa pokúsi Alicia Vikander, známa z filmov Ex Machina alebo Dánske dievčaDej filmu bude opäť inšpirovaný herným svetom, no tentoraz by podobnosť s hrou z roku 2013 mala byť údajne ešte väčšia. Nórsky režisér Roar Uthaug spolu so svojím tímom prináša na plátno 21-ročnú hlavnú hrdinku, ktorá sa po 7 rokoch rozhodne nájsť svojho strateného otca, a to ju privedie na japonský ostrov. Tam sa bude musieť spoľahnúť predovšetkým na seba a ukázať, že dokáže prekonať vlastné limity.

Ready Player One

Zaháľať nebude ani filmárska legenda Steven Spielberg a medzi najočakávanejšie filmy roku 2018 zaraďujeme aj jeho sci-fi počin Ready Player One. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kde sa ľudia snažia uniknúť sami pred sebou a pomôcť by im mala virtuálna realita OASIS. Pomocou nej sa môžu venovať prakticky všetkým činnostiam – práca, štúdium či zábava.

Máme svet, máme bezkonkurenčnú virtuálnu realitu a teraz potrebujeme zápletku. Tá spočíva v tom, že tvorca OASIS skryl vo virtuálnom svete kľúče a kto ich nájde, bude mať kontrolu nad celým svetom OASIS. A keďže je táto virtuálna realita jediné miesto, kde ľudia vidia zmysel života, je jasné, že ho budú chcieť všetci ovládnuť. Trailer nám naznačuje, že budeme svedkami epických bitiek a fanúšikovia kybersveta si rozhodne prídu na svoje.

Avengers – Infinity War

Pre fanúšikov komiksových adaptácií a obzvlášť tých od Marvelu bude Infinity War veľkolepým vyvrcholením desaťročnej práce. Marvel si od roku 2008 filmom Iron Man začal budovať vlastný „kinovesmír“. Za tú dobu prinieslo toto štúdio v spolupráci s mnohými režisérmi, scenáristami a hercami na scénu kopu komiksových hrdinov a taktiež záporákov. Už nejaký čas je známym faktom, že vo filme by sa malo objaviť viac ako 60 postáv z komiksov. V jednej určitej scéne by sme mali dokonca vidieť až 30 postáv naraz.

Film bude nadväzovať na príbehy už etablovaných hrdinov – Iron Man, Captain America, Thor, Black Widow, Hulk, Spiderman, Strážcovia Galaxie a ďalší. Zápornou postavou bude Thanos, ktorého stvárni Josh Brolin. Bratia Russovci, režiséri filmu, prezradili, že Avengers budú čeliť doteraz najsilnejšiemu protivníkovi. A prečo to bude najsilnejší protivník, by sa diváci mali dozvedieť už v úvodných minútach. Ak máte v pláne ísť na tento film, odporúčame vám absolvovať maratón Marvel filmov. Očakávania sú vysoké a my sa už nevieme dočkať.

Deadpool 2

Film Deadpool spôsobil v roku 2016 malú revolúciu minimálne na poli komiksových filmov. R-kový rating, množstvo humoru, akcie, odkazy na predošlé filmy, búranie „štvrtej steny“ v podobe rozhovorov či manipuláciou s kamerou a mnoho ďalšieho. Skutočná originalita v kombinácii s nízkym rozpočtom a veľkým diváckym úspechom spôsobila, že sa už v máji môžem tešiť na ďalšie pokračovanie.

Deadpool sa stal možno prvým superhrdinským filmom, kde o sebe hlavný hrdina prehlasuje, že nie je superhrdina. Ryan Reynolds sa vďaka tomuto charakteru stáva takmer nesmrteľným zabijakom s vycibrenou technikou so zbraňami a so skutočne svojským a morbídnym humorom.

Predátor

Akčná klasika Predátor z roku 1987 v hlavnej úlohe s Arnoldom Schwarzeneggerom sa konečne dočká voľného pokračovania. O réžiu a scenár sa postará Shane Black. Film pre neho nebude žiadna novinka, pretože sa už v Predátorovi objavil ako herec. Čo zatiaľ o filme vieme?

S veľkou pravdepodobnosťou môžeme povedať, že film dostane R-kový rating. Hlavnú úlohu stvárni herec Boyd Holbrook, ktorý sa minulý rok objavil v Loganovi. Ponuku zahrať si vo filme dostal aj Schwarzenegger, avšak so svojou rolou nebol spokojný, a preto ponuku odmietol.

Rodinka úžasných 2

V našom rebríčku sa našlo miesto len pre jeden animovaný film, a tým je obľúbená superhrdinská Rodinka úžasných. Režisér a scenárista prvej časti Brad Bird sa postará o návrat po dlhých 14 rokoch a do centra pozornosti sa tentoraz dostáva Helen. Bob Parr, Mr. Incredible,  ostáva doma so svojimi deťmi Violet, Dash a malým Jack-Jackom, ktorého schopnosti si nik neuvedomuje. Záchrana sveta preto padla do rúk Elastigirl Helen.

Všetko by bolo v poriadku, ak by sa na svete neobjavil nový zloduch s diabolskými plánmi. Rodinka úžasných sa preto bude musieť zomknúť, dať sa dohromady a spoločnými silami sa postaviť nastávajúcej hrozbe. Budú však natoľko úžasní, aby sa im to podarilo? Prvý diel sa stretol s veľkým úspechom a my preto dúfame, že dostaneme rovnako kvalitný  „animák“.

Venom

Herec Tom Hardy je v kurze a nečudo, že sa ho režisér Ruben Fleischer rozhodol obsadiť do hlavnej úlohy svojho filmu. Dej je zatiaľ neznámy, no už teraz vieme, že opäť ide o komiksovú adaptáciu postavy, s ktorou sme sa mohli stretnúť už v treťom diele z pôvodnej trilógie Spider-Mana. Tento film mal ísť do kín už niekoľko rokov dozadu. Najskôr ho mal režírovať Gary Ross, no ten dal prednosť Hunger Games. Josh Trank si zvolil radšej natáčanie Fantastickej štvorky z roku 2015.

Tom Hardy pri natáčaní Venoma.
Tom Hardy pri natáčaní Venoma. Zdroj: polygon.com

Z komiksov vieme, že Venom patrí medzi nepriateľov Spider-Mana, čo sme mohli vidieť práve v tretej časti rovnomenného filmu s Tobeym Maguireom. Venom je symbiont, ktorý na prežitie potrebuje telo ďalšieho človeka. Ako prvého si vybral Spider-Mana, no ten sa ho dokázal zbaviť. Následne sa však „udomácnil“ na druhom hostiteľovi – Eddiem Brockovi. Z neho sa stal obávaný Venom. R-kový rating filmu nám napovedá, že sa môžeme tešiť na temný a drsný film, ktorý môže zaujať aj nekomiksového diváka.

X-Men: Dark Phoenix

Jean Grey je v komiksovom svete dosť známa postava a objavila sa v niekoľkých filmoch X-Men série. Bola súčasťou pôvodnej X-Men trilógie, kde sme sa zoznámili s jej zlým alteregom Dark Phoenix. Následne sa objavila aj v prequeloch a taktiež v sólovke Wolverine. O réžiu sa postará Simon Kinberg, ktorý sa už podieľal na produkcii niekoľkých filmov z X-Men série. Vo filme si zahrajú už známi herci ako James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence či Jessica Chastain – hlavná záporáčka. Postavu Jean Grey/Dark Phoenix stvárni Sophie Turner, známa predovšetkým zo seriálu Game of Thrones.

Sophie Turner ako Dark Phoenix. Zdroj: movieweb.com

Čo sa týka deju, mutantka Jean Grey začne rozvíjať svoje schopnosti a nadobúdať ohromnú silu. Práve jej nesmierna a hlavne nekontrolovateľná sila sa stane jej veľkým prekliatím. Zodpovednosť za jej skutky teda bude spadať na klasickú X-Men partiu – Charles Xavier, Magneto či Mystique. Do toho všetkého sa objaví mimozemská hrozba v podobe postavy Smith. Tá sa bude snažiť využiť schopnosti Jean vo svoj prospech – tak ako Magneto v treťom diele z pôvodnej trilógie s podtitulom The Last Stand.

Aquaman

No a najočakávanejšie filmy roku 2018 zakončujeme komiksovkou z dielne DC. Postava Aquamana, teda Arthura Curryho, sa vo filmovom svete objaví tretíkrát – na krátky okamih sme ho mohli zahliadnuť v crossoveri Batman vs Superman a plnohodnotnú rolu dostal v minuloročnej Justice League. O réžiu sa postará zručný režisér James Wan, ktorý režíroval filmy ako Saw, Insidious či Rýchlo a zbesilo 7.

Aquaman vo filme Justice League. Zdroj: denofgeek.com

Herec Jason Momoa sa cez hlavnú postavu stáva dedičom podvodného sveta, bájnej Atlantídy. Týmto statusom mu pripadajú isté povinnosti a musí sa stať vedúcou osobnosťou, ktorá povedie svoj ľud k lepším zajtrajškom. Celkovo to je 6. film vo filmovom univerze spoločnosti DC. Dokáže táto sólovka obstáť v tvrdej konkurencii alebo pôjde o ďalší nepodarok?