Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach patrí medzi 1250 najlepších univerzít sveta.TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa univerzity Mária Hrehová. Do rebríčka U.S. News – Best Global Universities Rankings sa UPJŠ dostala ako jedna z troch slovenských univerzít. Univerzita Komenského v Bratislave obsadila 511. miesto, UPJŠ v Košiciach 894. miesto a Slovenská technická univerzita v Bratislave 1065. miesto.

,,Myslím si, že umiestnenie pre všetky tri slovenské subjekty v Best Global Universities je ocenením kvality ich vedeckého zamerania. Ranking je pripravovaný s cieľom ponúknuť americkým študentom, ale aj študentom celosvetovo, možnosť kvalitného výberu medzi univerzitami v USA a ďalšími 74 krajinami sveta,“ uviedol pre TASR rektor UPJŠ v Košiciach Pavol Sovák.

Podľa jeho slov je cenné, že ranking sa vyslovene zameriava na kvalitu vedeckej produkcie, zohľadňuje 13 kritérií, z toho dve hodnotiace kritériá sú celosvetová a regionálna reputácia. ,,Ostatné kritériá zohľadňujú kvalitu publikačnej činnosti a ohlasov na publikácie, medzinárodnú spoluprácu za ostatných päť rokov,“ vysvetlil rektor.

,,UPJŠ považuje za úspech, ak v našom systéme financovania existujú univerzity, ktoré dokážu konkurovať svetovým univerzitám. Ich postavenie je nad rámec zdrojov domáceho financovania a je odrazom rozvinutej medzinárodnej spolupráce či účasťou našich vedeckých tímov vo významných vedeckých kolaboráciách. Anketa však naznačuje významné zaostávanie slovenských univerzít za univerzitami krajín V4. Je načase prijať systémové zmeny v podpore univerzít, ktoré ešte majú šancu zachytiť progresívne vedecké smery. Inak talentovaná mládež bude pokračovať v migrácii mimo priestoru slovenských univerzít, čo by bola obrovská škoda,“ skonštatoval Sovák.

Najlepšou univerzitou sveta je podľa rebríčka Harvard University, nasledovaná na druhom mieste Massachusetts Institute of Technology. Na tretej priečke sa umiestnila Stanford University. V top 10 je deväť univerzít z USA. Najlepšia slovenská univerzita je Univerzita Komenského v Bratislave na 511. mieste, ďalej Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na 894.mieste. Trojicu uzatvára Slovenská technická univerzita v Bratislave, ktorej patrí 1065. miesto.

Najlepšie univerzity na svete

1. Harvard University
2. Massachusetts Institute of Technology
3. Stanford University
4. University of California–Berkeley
5. University of Oxford
6. California Institute of Technology
7. University of Cambridge
8. Columbia University
9. Princeton University
10. Johns Hopkins University
11. University of Washington
12. Yale University
13. University of California–Los Angeles
14. University of Chicago
15. University of California–San Francisco
16. University of California–San Diego
17. Imperial College London
17. University of Michigan–Ann Arbor
19. University of Pennsylvania
20. University of Toronto

511. Univerzita Komenského v Bratislave
894. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
1065. Slovenská technická univerzita v Bratislave

Zdroj: TASR