Slováci majú obavy z ľudí s tmavšou pleťou. Aspoň to platí o pacientoch, ktorí boli v piatok 27. novembra v žilinskej nemocnici.V ten deň totiž videli na internom oddelení skupinu približne 50 moslimov. Verejnosť sa z dôvodu možných obáv obrátila na políciu, kde sa ľudia snažili získať informácie o tejto situácii. Pacienti taktiež informáciu posunuli portálu zilinak.sk, ktorý o tom napísal na svojom webe článok s názvom Čitateľ nás upozornil, že v žilinskej nemocnici sa nachádza 50 moslimov.

Následne bola do nemocnice vyslaná policajná hliadka, ktorá ale moslimov nevidela. Policajný hovorca Radko Moravčík uviedol pre portál zilinak.sk, že „prítomnosť takýchto osôb v žilinskej nemocnici zistená nebola. Na mieste bola na kontrole hliadka PZ.“

 

Podozriví moslimovia boli v skutočnosti zamestnanci Egyptskej univerzity. Spolu s dekanom boli na návšteve Žilinskej univerzity za účelom prehlbovania vedomostí v oblasti biomedicíny. Súčasťou ich návštevy bola aj prehliadka žilinskej nemocnice. Niektorí ľudia ich v nemocnici videli modliť sa, čo je možné, pretože moslimovia majú zvyk modliť sa v určitom čase niekoľkokrát za deň. Portál zilinak.sk priniesol aktualizačnú správu až o dva dni neskôr v nedeľu 29. novembra.

 

Scenáre možnej hrozby v žilinskej nemocnici súvisiace s aktuálnou utečeneckou krízou a teroristickými útokmi v Paríži boli preto v tomto prípade neopodstatnené. I napriek tomu mali ľudia, ktorí sa v tom čase nachádzali v nemocnici obavy a snažili sa dozvedieť dôvod návštevy moslimov. Možno by situáciu zlepšil prístup média, ktoré o udalosti informovalo. Aj keď vo svojich článkoch písali, že moslimov sa netreba báť a sami sa išli presvedčiť do nemocnice, rýchlejšia aktualizácia informácií mohla zmierniť xenofóbne komentáre na sociálnych sieťach.